Z města do přírody – výlety z Prahy, Brna a Ostravy

vylety

Žít v České republice má mnoho výhod. A jedna z nich je ta, že i z naprostého středu velkoměsta se k loukám na jeho okraji dostaneme za pár minut. Co zajímavého kromě propasti Macocha nabízí Jihomoravský kraj? A kam na výlet v okolí Prahy a Ostravy?

Čas od času je potřeba ruch velkoměsta vyměnit za ticho a čerstvý vzduch. Nechat laptop doma na stole, projít se po lese, vykoupat se v rybníce, pokochat se horskými výhledy. To všechno prospívá jak fyzickému, tak psychickému zdraví.

Vyrazit na pár hodin do přírody přitom může každý – i hrdý měšťák, který se v přelidněných ulicích cítí jako ryba ve vodě. Stačí nasednout do auta nebo do autobusu a pár minut se nechat vézt. I v blízkosti našich metropolí se totiž nachází spousta přírodních pokladů. Znáte třeba skanzen Rožnov pod Radhoštěm, který je největší muzeem svého druhu ve střední Evropě?

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód RU1RW5CPUU a stáhnout aplikaci zde >

Kam na výlet v okolí Prahy – Český kras, Křivoklátsko, Kokořínsko

Jen pár minut od Zličína se nachází Český kras, který návštěvníky zabaví na víc než jen pár hodin. Aby člověk stihl navštívit všechny jeho krásy, měl by se sem vydat alespoň na víkend. A nebo si jednotlivá místa rozdělit a párkrát se vrátit. Co například výlet k rybníku, jezeru nebo řece?

Vstupní branou do této divoké krajiny s bohatými lesy, skalními útvary, jeskyněmi a kaňony je město Beroun. Už tady se můžeme zastavit v Medvědáriu, ve kterém žijí 2 ze 3 protagonistů večerníčku Méďové. Takové výlety v ČR zajisté ocení zejména děti.

Mezi hlavní cennosti Českého krasu patří Koněpruské jeskyně, nejdelší jeskynní systém v Čechách, lomy Velká a Malá Amerika, Bubovické vodopády a vyhlídka Svatý Jan pod Skalou. Cyklisté si mohou vybrat trasu kolem Berounky nebo z Karlštejna.

TIP: Příznivci hradů a zámků by jednoznačně měli zavítat do Království železnic v Praze. V rámci největší modelové železnice ve střední Evropě si zde mohou prohlédnout třeba i zmenšeniny Karlštejna, Kokořína a Křivoklátu.

Další tip, kam na výlet v okolí Prahy, je Křivoklátsko. Populární jsou zejména procházky na Vraní skálu nebo ke Skryjským jezírkům podél Zbirožského potoka a zřícenina hradu Křivoklát. Opomíjená, avšak o nic méně zajímavá je zřícenina hradu Krakovec.

Směrem na sever nelze vynechat Kokořínsko, proslulé jedinečnými skalními útvary jako Obří hlava, Pokličky nebo Sněhurka a sedm trpaslíků, romantickými jezírky a vesničkami s lidovou architekturou. Kokořínsko také protínají dlouhé kilometry cyklostezek.

karlstejn-2
Okolí Karlštejna lze poznávat i na kole nebo se odtud pěšky vydat k lomu Malá Amerika.

Kam na výlet v okolí Brna – Moravský kras, Pálava, Lednicko-valtický areál

Kdo přemýšlí, kam na výlet autem po ČR z Brna, volbou číslo jedna by pro něj mohl být Moravský kras. Jeho dominantu bez debat představuje Macocha, propast hluboká více než 139 metrů, což z ní dělá rekordmanku ve střední Evropě.

Dále k tomu nejlepšímu, co Moravský kras nabízí, patří mimo jiné Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně, lomy Hády a Rudice, Býčí skála. Sportovní nadšenci mohou využít lezeckých tras neboli ferrat na skále Kolíbky nebo některé z cyklostezek.

Kdo se z moravské metropole vydá na jih, nemůže vynechat CHKO Pálava. Vinice a vinné sklepy, bělostné vápencové skálydubové háje, gotické zříceniny hradů, historické centrum Mikulova, vodní nádrž Nové Mlýny. To všechno k oblasti kolem Pavlovských vrchů neodmyslitelně patří.

Na jihu se Pálava napojuje na krajinný celek zvaný Lednicko-valtický areál, který patří do světového a kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníci zde mohou obdivovat dva zámky i menší lovecké zámečky, vyhlídky, rybníky, parky, kaple a několik dalších drobných staveb.

Zájemci mohou navštívit jen vybrané lokality, nejoblíbenější jsou samozřejmě zámky Lednice a Valtice. Mnohem intenzivnějšího zážitku však dosáhnou, když si celou oblast projedou na kole. Okruh měří 37 km a kromě jednoho úseku vede po rovině. Jedná se o nenáročný výlet s nádhernými scenériemi, který zvládnou i děti.

lavenders-g161aae9cb_1920-4741878
Jen 35 km od Brna se nachází úchvatná Levandulová farma Starovičky.

Kam na výlet v okolí Ostravy – Beskydy, Poodří

Milovníci hor z Ostravy s radostí vyrážejí do Beskyd, pod Lysou horu autem dojedou už za 40 minut. Tato chráněná krajinná oblast však má o mnoho víc co nabídnout. K nejkrásnějším místům patří sedlo Pustevny s útulnami Maměnka a Libušín a stezkou Valaška. Vyjet se sem dá lanovkou z Trojanovic a poté po hřebeni pokračovat na Radegast a Radhošť.

Komu se nechce lézt po kopcích, může strávit den ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm s procházkou na nedalekou Jurkovičovu rozhlednu. Příznivci vyhlídek si přijdou na své také na Velkém Javorníku u Frenštátu pod Radhoštěm. Beskydy ukrývají i mnoho zřícenin a hradů, třeba Kopřivnici a Hukvaldy.

Přímo u Ostravy začíná CHKO Poodří. Jejím nejnavštěvovanějším místem je Polanská niva s 3km stezkou, na které lze obdivovat meandry Odry, rybníky, rozkvetlé louky i hnízdící ptáky. Cyklisté se mohou projet po cyklotrase okrajem rezervace, která vede z Ostravy do Jistebníku.

Nejcennější část Poodří se nazývá Kotvice a dá se projít po 6 km dlouhé trase. Kdo nechce přemýšlet, kam na výlet autem v ČR, může zůstat na jihu Ostravy v části Proskovice. 4 km dlouhá stezka je vhodná pro pěší i cyklisty a nabízí pohled na staleté duby, zajímavé květiny, širé louky i hráze rybníků.