Kam na dovolenou k moři

I ti, jejichž rozpočet je poměrně napjatý, občas zatouží po azurově modrém moři a horkém písku. Dobrou zprávou je, že za dovolenou u moře není nutné platit desetitisíce. Země jihovýchodní Evropy skýtají nesčetně krásných míst včetně pláží, přírodních zajímavostí a historických památek. Proč cestovat do Bulharska, Albánie nebo Slovinska a co vše tyto země nabízejí?

Existuje mnoho zapomenutých destinací, které turisty příliš nelákají. A to i přesto, že pro mnoho lidí jsou naopak ideálním místem pro dovolenou. Kromě velmi nízkých cen se zde totiž nacházejí nejrůznější přírodní zajímavosti, nádherné pláže, historické památky, tradiční i moderní restaurace a mnoho dalšího. A to vše za velmi příjemné ceny, které se s cenami v populárnějších turistických destinacích nedají srovnávat.

Pokud člověka omrzely výlety k rybníku, řece nebo jezeru, měl by sbalit kufry a vyrazit na dovolenou k moři do nedalekých zemí. Nikdy není dost brzy začít přemýšlet nad tím, kam na dovolenou k moři, dokonce ani v zimě. Kam tedy letos vyrazit na dovolenou?

Kam na dovolenou k moři – tipy

Možností existuje opravdu hodně a na první pohled může být poměrně složité si vybrat. Každý si však jistě najde svoji oblíbenou destinaci, která mu bude vyhovovat. Nejlepší dovolená u moře je ta, která vyhovuje všem zúčastněným a ideálně poskytuje propojení více činností.

Při rozhodování, kam letos na dovolenou, je dobré se zamyslet, jestli je lepší odpočívat na pláži, chodit na procházky, poznávat památky nebo ochutnávat místní kuchyni. Někteří lidé preferují velmi aktivní dovolenou plnou sportu a chození po památkách. Jiní naopak raději odpočívají na pláži, ochutnávají místní kuchyni, chodí po nákupech a na pomalé procházky po pláži.

Rozhodnutí, kam jet k moři, se odvíjí také od rozpočtu. Pokud má člověk volné finance na exotickou dovolenou, je dobré toho využít. Pokud však není tolik peněz k dispozici, přicházejí na řadu levnější destinace, které nemusí nutně znamenat méně kvalitní dovolenou. Následující tipy na dovolenou u moře se při výběru destinace budou jistě hodit.

Albánie

Při rozhodování, kam v létě k moři, stojí jistě za zvážení Albánie. Nabízí totiž sluncem zalité pláže, moderní bary a restaurace, tradiční vesničky i nedotčenou přírodu. Albánie nepatří mezi nejvyhledávanější destinace, přesto má hodně co nabídnout.

Jedná se o jednu z nejlevnějších zemí Evropy, díky čemuž si lze dovolenou užít bez většího omezování. Výhodou také je, že do Albánie nejezdí hordy turistů, jako je tomu v případě letní dovolené v Itálii, Řecku nebo Španělsku. Tato destinace v mnohém dokáže trumfnout i Tenerife nebo dovolenou na Kapverdách.

Albánská riviéra se rozkládá na jihu země a je patrně nejoblíbenější a nejnavštěvovanější částí Albánie. Zároveň je skvělým místem, kam na dovolenou k moři, plnou mezinárodních hudebních festivalů, návštěv barů, klubů, diskoték a restaurací a krásných pláží s pozvolným vstupem do Jónského moře.

Při rozmýšlení, kam letos na dovolenou, stojí jistě za zvážení přímořské městečko Himara a pláže Porto Palermo, Llamani, Filikuri a Drymades, které směle konkurují plážím v mnohem populárnějším Řecku.

Bulharsko

Cestování do Bulharska se v posledních letech stává opět velmi populárním. Důvodem jsou nejen nízké ceny, nýbrž i krásné pláže na pobřeží Černého moře. Mezi nejoblíbenější destinace patří například Zlaté Písky, Slunečné pobřeží, Varna nebo Burgas. Jedná se o přímořská letoviska, která přímo vybízejí ke strávení příjemné dovolené.

Kromě toho, že je cestování do Bulharska levné, je také logisticky nenáročné. Z České republiky létají přímé lety do Burgasu, zároveň se sem lze vydat vlastním autem a mít tak na cestě naprostou svobodu.

Může se zdát, že se jedná o destinaci vhodnou hlavně pro rodiny s malými dětmi. To je jistě pravda, nicméně Bulharsko má co nabídnout všem typům cestovatelů, ať už jde o sportovní nadšence, příznivce kultury a historie nebo milovníky dobrého jídla.

Kulturně je Bulharsko velmi rozmanité, jelikož se zde mísí vlivy Řecka, Turecka i bývalé Persie. To se odráží především na místních pamětihodnostech a také v lidových tancích, hudbě a kuchyni. V blízkosti Černého moře se nachází spousta pláží a vnitrozemí zase nabízí mnoho příležitostí pro pěší výlety i náročné horské túry. Jak plážový povaleč, tak dobrodruh si tedy v Bulharsku přijde na své.

Slovinsko

Když se řekne Slovinsko, vybaví si většina lidí spíše vodopády, hory a jezera. Například proslulý Triglavský národní park s Bohinjským jezerem, které je největším jezerem ve Slovinsku, představuje oblíbenou destinaci příznivců turistiky a aktivní dovolené. Slovinsko však nabízí také řadu krásných přírodních pláží s přístupem k Jaderskému moři.

Slovinské pobřeží měří jen necelých 50 km, nicméně touto skutečností by se turisté neměli nechat odradit. Mnohakilometrové pláže s bílým pískem se tu sice nenachází, přesto může být Slovinsko tou pravou destinací pro příští dovolenou. Výhodou jsou nejen velmi nízké ceny zboží a služeb, nýbrž také minimum turistů.

V rámci dovolené ve Slovinsku se určitě vyplatí spojit lenošení u moře s výletem po místních přírodních zajímavostech. Za návštěvu stojí již zmíněný Triglavský národní park s Bohinjským jezerem, jeskyně Postojna, přímořské městečko Piran, hrad Predjama nebo jezero Bled. Jedná se také o ideální destinaci pro cyklisty. Slovinsko je rozlohou malé, proto jej lze v podstatě celé projet na kole.

Krásná dovolená u moře nemusí stát majlant.
Krásná dovolená u moře nemusí stát majlant.

Kam na dovolenou – exotika

Plány na dovolenou na Zanzibaru mohou být vzrušující, protože Zanzibar je oblíbeným turistickým místem díky svým krásným plážím, historickým památkám a exotickému prostředí. Od dovolené na Zanzibaru, lze očekávat krásné pláže, teplé vody Indického oceánu, fascinující historii a exotickou kuchyni. Dovolená na Bali také nabízí exotiku s nádhernými plážemi, podmořským životem a bohatou kulturou.

Co si vzít na dovolenou k moři

Po rozhodnutí, kam letět na dovolenou, přicházejí praktické úkoly spojené s přípravami na cestu. Nicméně cestování letadlem je spojené i s určitými omezeními v oblasti zavazadel. V teplejších měsících, kdy oblečení není tak těžké jako v zimě, je snadné přehnat to s množstvím zabalených věcí v kufru do letadla.

Ideální volbou může být příruční zavazadlo. Cestování k moři s příručním zavazadlem může být nejen úsporné, ale i efektivní způsob, jak užít si plážovou dovolenou bez nadměrného zavazadla. Příruční zavazadlo by mělo být dobře organizované a uspořádané pro udržení praktičnosti a pohodlí.

Jedním z nejdůležitějších tipů na krásnou dovolenou u moře bez starostí je vyhnout se přeplněnosti a nepořádku. Vyrazit na cestu s pocitem, že je člověk zahlcen možnostmi, co si vzít na sebe, není nejlepší nápad.

Místo toho je lepší sepsat si seznam toho, co je potřeba s sebou vzít. Nejčastěji se jedná o plavky, trička, šortky, letní šaty, boty, ponožky, spodní prádlo, spodní košilky, přehozy a pyžama. Samozřejmě se nejedná pouze o oblečení, ale i pohodlnou obuv, opalovací krém, kosmetiku, doklady, plážovou tašku a další nezbytnosti.

To, co na dovolenou k moři člověk potřebuje, se odvíjí také od plánovaných aktivit. Výbava člověka, co plánuje chodit na dlouhé túry, se bude velmi lišit od výbavy člověka na pasivní dovolené.

Kam v Polsku k moři

I Když se to zpočátku nezdá, skvělým místem, kam jet na dovolenou, může být i tak blízká destinace, jako je Polsko. Je potřeba vyrazit nejlépe v červenci a srpnu, kdy je teplota vody v moři nejvyšší. Dovolená u polských sousedů může být vhodná nejen pro lidi, kteří mají nižší rozpočet, ale navíc nabízí i možnost vidět velké množství památek. Kam tedy do Polska k moři?

Tipy na dovolenou v Polsku u moře:

  • Świnoujście
  • Sopoty
  • Gdyně
  • Helský poloostrov
  • Kolobrzeg

Městečko Świnoujście nedaleko německých hranic se pyšní jednou z nejhezčích míst u moře v Polsku. Je to prostorná pláž široká asi 200 m a dlouhá téměř 10 km, tvořená jemným pískem. Pláž je dobře vybavena, zejména nabídkou vodních sportů. Nejrozpoznatelnější památkou v blízkosti tohoto místa je větrný mlýn na mysu. Při rozhodování, kam jet do Polska k moři, stojí jistě za zvážení.

Dalším oblíbeným místem, kam v Polsku k moři, je město Sopoty. To leží na půli cesty mezi Gdyní a Gdaňskem, na části pobřeží Baltského moře, kde je bezpochyby většina nejlepších pláží v Polsku. Dlouhý písečný pás je obvykle zcela zaplněn těmi, kteří si užívají nejrůznějších sportů a aktivit.

Podél pláže jsou rozmístěny bary a restaurace, které se během noci mění ve středisko večírků a nočního života. Okolí je ideální pro cyklistiku a procházky přírodou a v Sopotech se nachází několik zajímavých památek. Tato destinace nabízí snad nejlepší dovolenou u moře v Polsku.

Další možností, kam jet na dovolenou v Polsku, je pláž v Gdyni. Ta je možná mnohem populárnější než samotná Gdyně. Pláž leží na stejném úseku jako Sopoty a Gdaňsk, nejoblíbenější přímořské destinace. Hlavní pláž se nachází v blízkosti centra města a je dlouhá asi 200 m.

Další možností je poloostrov Hel, který se táhne do Baltského moře a vytváří jedinečnou přímořskou atmosféru. Jeho písečné pláže, borovicové lesy a malebné rybářské vesničky lákají k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Milovníci vodních sportů si zde přijdou na své díky výborným podmínkám pro windsurfing a kitesurfing, zatímco rodiny s dětmi ocení klidné a mělké vody zátok. Hel je také známý svou bohatou historií, kterou připomínají četné památky, jako jsou starobylé kostely, majáky a vojenské bunkry. Návštěva tohoto poloostrova je tak nejen skvělou příležitostí pro dovolenou u moře, ale také pro poznávání polské kultury a historie.

Kromě davů lidí však tato písečná pláž nabízí i dobrou nabídku barů a restaurací a dalších zařízení. Vedle městské pláže v Gdyni lákají mnoho návštěvníků ještě další dvě pláže ve městě – Gdynia Orlowo a Redlowska plaža.

Skvělým způsobem, jak propojit odpočinek u moře a prohlídku turistických cílů, je navštívení pláže v historickém městečku Kolobrzeg. Pláž se totiž nachází v těsné blízkosti centra města, a proto je snadno dostupná. Zároveň je jedním z nejhezčích míst u moře v Polsku.

Pláž je písečná a velmi prostorná, takže si zde každý najde místo i přes zjevné davy lidí. Podél pláže se táhne promenáda s bary, kde je možné se schovat před sluncem. Díky mělké vodě a pozvolnému sestupu je pláž vhodná i pro děti.

I v Polsku je možné si užívat vodních sportů.
I v Polsku je možné si užívat vodních sportů.

Kam jet k moři na 4 dny

Rozhodnout se, kam k moři, nemusí být vždy snadné, zvláště pokud není čas jet na plnohodnotnou dovolenou. Někdy si člověk prostě chce odpočinout a nepřemýšlet, kam letět na dovolenou. V Evropě není vůbec problém zajet si na dovolenou k moři i na prodloužený víkend a v pondělí se zase vrátit do práce.

Rozhodně platí, že nejlepší dovolenou u moře lze zažít nejen na dlouhých pobytových zájezdech. Kam k moři na 4 dny? To je otázka, kterou si klade nejeden cestovatel. Výsledný výběr destinace se bude hodně odvíjet od osobních preferencí.

Pokud si člověk téměř po celý rok chce užívat slunce a moře, je nejlepší vydat se do Lisabonu. Ubytovat se dá v Bairro Alto, rušné čtvrti plné místních obyvatel, kteří popíjejí bílé portské s tonikem a jedí slané lívance, nebo je možné vybrat si půvabně klidnou Alfalmu.

Ideálním programem je nasednout na tramvaj a vydat se na západ do Belemu, kde se dá projít po promenádě u ústí řeky Tagus a ochutnat ta nejlepší jídla ve městě. Praia de Carcavelos je vzdálená pouhou půlhodinu jízdy veřejnou dopravou, případně 45 minut jízdy vlakem do Praia de Guincho, kde se skvěle surfuje.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang