Kam na dovolenou k moři

dovolena-u-more

I ti, jejichž rozpočet je zrovna napjatý, občas zatouží po azurově modrém moři a horkém písku. Dobrou zprávou je, že za dovolenou u moře není nutné platit desetitisíce. Země jihovýchodní Evropy skýtají nesčetně krásných míst včetně pláží, přírodních zajímavostí a historických památek. Proč cestovat do Bulharska, Albánie nebo Slovinska a co vše tyto země nabízejí?

Existuje mnoho zapomenutých destinací, které turisty příliš nelákají. A to i přesto, že pro mnoho lidí jsou naopak ideálním místem pro dovolenou. Kromě velmi nízkých cen se zde totiž nacházejí nejrůznější přírodní zajímavosti, nádherné pláže, historické památky, tradiční i moderní restaurace a mnoho dalšího. A to vše za velmi příjemné ceny, které se s cenami v populárnějších turistických destinacích nedají srovnávat.

Pokud člověka omrzely výlety k rybníku, řece nebo jezeru, měl by sbalit kufry a vyrazit na dovolenou k moři do nedalekých zemí.

Albánie

Sluncem zalité pláže, moderní bary a restaurace, tradiční vesničky i nedotčená příroda. Albánie nepatří mezi nejvyhledávanější destinace, přesto má hodně co nabídnout. Jedná se o jednu z nejlevnějších zemí Evropy, díky čemuž si lze dovolenou užít bez většího omezování. Výhodou také je, že do Albánie nejezdí hordy turistů, jako je tomu v případě letní dovolené v Itálii, Řecku nebo Španělsku.

Albánská riviéra se rozkládá na jihu země a je patrně nejoblíbenější a nejnavštěvovanější částí Albánie. Konají se zde známé mezinárodní hudební festivaly, nachází se zde řada barů, klubů, diskoték a restaurací a k relaxaci poslouží krásné pláže s pozvolným vstupem do Jónského moře.

Za návštěvu stojí zejména přímořské městečko Himara a pláže Porto Palermo, Llamani, Filikuri a Drymades, které směle konkurují plážím v mnohem populárnějším Řecku.

Bulharsko

Cestování do Bulharska se v posledních letech stává opět velmi populárním. Důvodem jsou nejen nízké ceny, nýbrž i krásné pláže na pobřeží Černého moře. Mezi nejoblíbenější destinace patří například Zlaté Písky, Slunečné pobřeží, Varna nebo Burgas. Jedná se o přímořská letoviska, která přímo vybízejí ke strávení příjemné dovolené.

Kromě toho, že je cestování do Bulharska levné, je také logisticky nenáročné. Z České republiky létají přímé lety do Burgasu, zároveň se sem lze vydat vlastním autem a mít tak na cestě naprostou svobodu.

Může se zdát, že se jedná o destinaci vhodnou hlavně pro rodiny s malými dětmi. To je jistě pravda, nicméně Bulharsko má co nabídnout všem typům cestovatelů, ať už jde o sportovní nadšence, příznivce kultury a historie nebo milovníky dobrého jídla.

Kulturně je Bulharsko velmi rozmanité, jelikož se zde mísí vlivy Řecka, Turecka i bývalé Persie. To se odráží především na místních pamětihodnostech a také v lidových tancích, hudbě a kuchyni. V blízkosti Černého moře se nachází spousta pláží a vnitrozemí zase nabízí mnoho příležitostí pro pěší výlety i náročné horské túry. Jak plážový povaleč, tak dobrodruh si tedy v Bulharsku přijde na své.

Slovinsko

Když se řekne Slovinsko, vybaví si většina lidí spíše vodopády, hory a jezera. Například proslulý Triglavský národní park s Bohinjským jezerem, které je největším jezerem ve Slovinsku, představuje oblíbenou destinaci příznivců turistiky a aktivní dovolené. Slovinsko však nabízí také řadu krásných přírodních pláží s přístupem k Jaderskému moři.

Slovinské pobřeží měří jen necelých 50 km, nicméně touto skutečností by se turisté neměli nechat odradit. Mnohakilometrové pláže s bílým pískem se tu sice nenachází, přesto může být Slovinsko tou pravou destinací pro příští dovolenou. Výhodou jsou nejen velmi nízké ceny zboží a služeb, nýbrž také minimum turistů.

V rámci dovolené ve Slovinsku se určitě vyplatí spojit lenošení u moře s výletem po místních přírodních zajímavostech. Za návštěvu stojí již zmíněný Triglavský národní park s Bohinjským jezerem, jeskyně Postojna, přímořské městečko Piran, hrad Predjama nebo jezero Bled. Jedná se také o ideální destinací pro cyklisty. Slovinsko je rozlohou malé, proto jej lze v podstatě celé projet na kole.