Obvod pasu – proč si ho hlídat?

Obvod pasu o postavě mnohdy vypoví víc než BMI. Záleží totiž nejen na množství tuku, ale také na místě, kde je uložen. Lékaře zajímá především břišní obezita, kterou výrazně trpí lidé s postavou typu jablko. Nejnebezpečnější pro zdraví je takzvaný viscerální tuk, tedy břišní tuk uložený mezi orgány.

Viscerální tuk oproti podkožnímu tuku vytváří mnohem víc látek, které poškozují zdraví. Odborníci objevili jasný vztah mezi množstvím škodlivého viscerálního tuku a kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou druhého typu, zvýšenými hladinami cholesterolu, zánětlivými procesy v cévách a vysokým tlakem.

U každého člověka je uložení tuku v břiše trochu jiné, někdo má více podkožního tuku i zde, u jiného převažuje nebezpečný tuk viscerální. Obvod pasu ale orientačně vypovídá o kardiovaskulárních rizicích a inzulínové rezistenci.

„Obvod pasu je jedním z nejdůležitějších ukazatelů našeho zdraví. Břišní obezita je také častou příčinou metabolického syndromu,“ říká doktor Ján Fedačko, odborník na preventivní kardiologii. Spíše než počítání BMI by vám měl pomoci obyčejný krejčovský metr. Lepší, než se vážit, je totiž hlídat centimetry okolo pasu.

Měřte se na konci výdechu. Metr musí na břiše ležet volně a kůže nesmí být stlačená. Za kritickou hranici, kdy začíná být břišní obezita problémem nikoliv estetickým, ale především zdravotním, je považováno 94 centimetrů u mužů a 80 centimetrů u žen.

Člověku, který se ocitl za touto hranicí, hrozí třiapůlkrát vyšší riziko, že umře na srdeční infarkt. Zde nastává situace, kdy by měl začít přemýšlet, jak zhubnout břicho. Mohou mu v tom pomoct mobilní aplikace na hubnutí s kalorickými tabulkami, tipy na cvičení i s recepty na zdravé snídaně.

Smrtonosný syndrom

Větší obvod pasu je také rizikovým faktorem takzvaného metabolického syndromu, který představuje přímé ohrožení života. Jako metabolický syndrom je označováno několik poruch (mezi něž patří obezita, snížené koncentrace HDL cholesterolu, hypertenze a hyperglykémie nalačno), které se často vyskytují u jednoho člověka a k jejichž rozvoji přispívají stejné faktory.

Metabolický syndrom je podmíněn geneticky, ale jeho projevy jsou ovlivnitelné životním stylem. Ačkoliv je tělesná hmotnost často nejhůře ovlivnitelným faktorem vzniku metabolického syndromu, její snížení rozhodně stojí za to.

Existuje řada způsobů, jak rychle zhubnout a nemuset se přitom extrémně namáhat. Když se podaří zhubnout pouhých 5 až 10 % celkové tělesné hmotnosti, viscerálního tuku ubude o celou třetinu. A právě tato „zmizelá“ třetina dokáže zajistit úpravu všech laboratorních hodnot, které jsou v případě metabolického syndromu sledovány.