Kam na dovolenou v Evropě: 17 tipů na nejkrásnější místa

matterhorn

Evropa je sice malý, avšak neuvěřitelně rozmanitý kontinent. Nejkrásnější evropská místa zahrnují luxusní pláže, vápencové útesy, vodopády, horská panoramata i nesčetně historických památek. Jaká místa v Evropě rozhodně stojí za to navštívit? Možnosti jsou prakticky neomezené, ať už má jít o víkendový výlet, nebo delší dovolenou.

Rozhodnout se mezi cestováním po Norsku a odpočinkem na jedné z nejkrásnějších evropských pláží nemusí být snadné. Výhodou je, že za nezapomenutelnými evropskými místy není nutné jezdit nijak zvlášť daleko, a tak lze v rámci jedné dovolené navštívit hned několik destinací. Vybrat si lze nejen z romantických míst v ČR ale také třeba z níže zmíněných měst a městeček, přírodních zajímavostí a historických památek.

1. Wroclaw

Wroclaw, česky Vratislav, je známé historické město v jihozápadním Polsku a zároveň hlavní město Dolního Slezska. Jeho historie je poměrně komplikovaná, za posledních tisíc let bylo pod nadvládou osmi různých království a říší.

Za habsburské monarchie v raném novověku zde bylo postaveno mnoho kulturních institucí, například univerzita, z níž vzešlo devět nositelů Nobelovy ceny. Běžně je Wroclaw označován za polské Benátky, jelikož tudy protéká řeka Odra, přes níž vede více než stovka mostů.

2. Matterhorn

Švýcarsko je bezpochyby jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Za návštěvu stojí zejména v zimě, kdy se švýcarské Alpy stávají luxusním lyžařským střediskem a husté sněžení mění majestátní pohoří v opravdovou říši divů.

Ikonický Matterhorn už je jen třešničkou na dortu. S nadmořskou výškou 4 478 představuje sedmou nejvyšší horu Alp a zároveň i cíl mnoha profesionálních horolezců. Do necelých čtyř tisíc metrů vede lanovka, tudíž si sem mohou udělat výlet i běžní turisté.

3. Souostroví Lofoty

V rámci cestování do Norska lze navštívit spoustu krásných míst. Patří mezi ně i souostroví Lofoty, které se nachází kousek od severozápadního pobřeží. Sestává z mnoha ostrovů, z nichž každý je obklopen průzračně modrou vodou a majestátními horami. Lofoty jsou známé především mnoha přírodními zajímavostmi včetně fjordů a pláží, u kterých lze surfovat. Jedním z měst v Lofotách je Reine.

4. Gdaňsk

Gdaňsk v Polsku je přístavní město, které vzkvétalo zejména ve středověku. Tehdy se zde obchodovalo s baltským jantarem. Ve 20. století se v Gdaňsku odehrály události, které ovlivnily běh světových dějin. Dne 1. září 1939 zahájil Wehrmacht na poloostrově Westerplatte severně od města invazi do Polska. A o něco více než čtyři desetiletí později, v roce 1980, zde Lech Wałęsa založil Solidaritu.

Polský Gdaňsk skýtá nesčetně pamětihodností. Za návštěvu stojí zejména místní radnice ze 14. století, Artušův dvůr, Mariánská bazilika a pevnost Wisłoujście. Projít se lze po nábřeží řeky Motlavy a prohlédnout si hanzovní domy, starý jeřáb, ruské kolo a další historické stavby.

5. Azory

Toto portugalské souostroví, které se nachází v Atlantském oceánu a je součástí tzv. Makaronésie, připomíná ráj na zemi. Zelená údolí, strmé útesy na pobřeží, pláže a vodopády lákají jak plážové povaleče, tak milovníky turistiky. Azory jsou právem označovány za nejexotičtější místo Evropy, a ačkoliv jsou od samotného kontinentu poměrně vzdálené, na tomto seznamu rozhodně mají své místo.

6. Biarritz

Koupání v tyrkysových vodách, popíjení růžového vína při západu slunce, omamná vůně levandule… Jižní Francie je ztělesněním francouzského půvabu a sofistikovanosti. Tato oblast zahrnuje nádherné lokality, jako je například Biarritz – letovisko, jehož divoké pláže jsou nesmírně oblíbené mezi surfaři i celebritami.

Biarritz se nachází v departementu Pyrénées-Atlantiques a je tou pravou destinací pro každého, kdo si chce užít skutečně luxusní dovolenou.

7. Vodopády Kravica

Každý již zřejmě slyšel o chorvatském národním parku Krka s vodopády, které jsou tak populární, že země musí omezovat počet návštěvníků. Naštěstí v sousední Bosně a Hercegovině se rovněž nachází spoustu nádherných vodopádů.

Vodopády Kravica, obklopené smaragdovými tůněmi a zelenými lesy, jsou poutním místem. Výhodou je, že nejsou tak populární jako vodopády v Chorvatsku, a tak se k nim vydává mnohem méně turistů.

8. Růžové jezero v La Salinas de Torrevieja

Málokdo ví, že ve Španělsku se lze koupat v doslova růžové vodě. Růžové jezero se nachází ve Valencii a je součástí nádherného národního parku Las Salinas de Torrevieja. Je mimo jiné domovem tisíců plameňáků, nicméně většina místních obyvatel ho považuje především za přírodní lázně – díky vysoké salinitě působí detoxikačně a má léčivé účinky na pokožku.

Výlet k jezeru se vyplatí naplánovat na jasný slunečný den, kdy je voda nejrůžovější. Žádný návštěvník dozajista nebude pochybovat o tom, že se jedná o jedno z nejkrásnějších míst v Evropě.

9. Moherské útesy

Moherské útesy se nacházejí na západním pobřeží Irska a jsou příkladem divoké, nezkrocené přírody. Tento přírodní zázrak v nejvyšším bodě dosahuje výšky 702 metrů a nachází se pouhých 90 minut jízdy jižně od Galway. Lze si pronajmout auto nebo se sem nechat odvézt autobusem z vesnice Doolin, který zastavuje přímo u útesů.

TIP: Nedaleko od Irska se nachází Velká Británie, která ukrývá mnoho přírodních i historických památek.

10. Dolomity

Letní dovolená v Itálii nemusí být u moře. Dolomity se rozkládají v severovýchodní části Itálie a nejen díky sjezdovkám jsou považovány za jedno z nejúchvatnějších alpských míst na světě. Za krásnými horskými výhledy se lze vydat například do stylového a zároveň poklidného letoviska Bolzano, kde se snoubí zelené kopce s masivními zasněženými horami. Mezi další oblíbená italská místa patří Verona, kde lze obdivovat např. koloseum Verona či Juliin dům.

11. Ostrov Capri

Capri je obecně považován za nejkrásnější ostrov Itálie. Skýtá spoustu nádherných míst, z nichž lze jmenovat například skály Faraglioni usazené v azurovém Středozemním moři, náměstí Piazza Umberto, Modrou jeskyni, maják Punta Carena nebo klášter Certosa di San Giacomo, ve kterém lze najít zachovalé křížové chodby, fresky, zahrady a knihovnu.

Příznivci vodních aktivit mohou navštívit pláže v Marina Piccola. Nutno však podotknout, že Capri je vhodný především pro milovníky turistiky, jelikož se zde nenacházejí klasické písčité pláže.

12. Las Médulas

Vznik neobvyklé krajiny Las Médulas, která se nachází asi čtyři hodiny jízdy z Madridu na severozápadě Španělska, má co do činění se starověkými Římany. Ti při těžbě zlata v 1. století n. l. v podstatě zdevastovali zdejší hory, když vybudovali komplikovaný systém akvaduktů a kanálů, jimiž protékala voda. Vznikly tu roztroušené načervenalé vrcholky, které jsou v provincii León k vidění dnes.

13. Monastýry Meteora

Pravoslavné řecké kláštery Meteora z 15. století jsou známy tím, že byly postaveny na těžko přístupných pískovcových vrcholcích. Nacházejí se v oblasti Thesálie v centrální části Řecka a pro turisty jsou přístupné za nepříliš vysoké vstupné.

14. Zlatni rat

Ze všech pláží v Chorvatsku vyniká Zlatni rat na ostrově Brač svým neobvyklým tvarem, který se mění v závislosti na proudu. Takzvaný Zlatý mys dostal své jméno jak jinak než podle svého tvaru a barvy. Je mimo jiné oblíbeným místem pro windsurfing, jízdu na vodních lyžích a paddleboarding. Stejně tak si zde lze jen tak sednout a obdivovat nádhernou tyrkysovou barvu Jaderského moře.

15. Hallstatt

Majestátní ledovce, průzračná voda a sytě zelené louky jsou jen část toho, co tato starobylá vesnice nabízí. Hallstatt, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, je známý také díky solnému dolu s nejstarším dřevěným schodištěm v Evropě.

V zimních měsících je Hallstatt oblíbeným místem pro lyžování a snowboarding, a to díky vydatným sněhovým srážkám a malému počtu lidí – místní obyvatelstvo čítá pouhých 800 lidí. Jde o jeden z nejoblíbenějších tipů, kam na romantickou dovolenou v Evropě.

16. Jezero Bled

Jezero Bled ve Slovinsku je právem označováno za jedno z nejkrásnějších míst v Evropě. Díky jeho smaragdové vodě, ostrůvku posetému kostely, výhledům na Julské Alpy a hradu tyčícímu se na jednom z místních kopců zde rozhodně není nouze o překrásné výhledy.

K zapůjčení jsou tu tradiční dřevěné lodičky, ve kterých lze dojet až k ostrovu uprostřed jezera. Legenda praví, že tomu, kdo navštíví ostrovní kostel a zazvoní na zvon, se splní všechna přání.

17. Ďáblův most (Rakotzbrücke)

Ďáblův most, německy zvaný Rakotzbrücke, byl postaven v 19. století nedaleko německé vesničky Kromlau. Zajímavý je tím, že společně se svým odrazem ve vodě vytváří téměř dokonalý kruh. Most vede přes jezero Rakotzsee a nezvyklou podívanou poskytne v každém ročním období.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang