3 tipy na dovolenou ve Španělsku – Alicante, Málaga, Madrid

Pro svou širokou rozmanitost Španělsko patří k nejnavštěvovanějším zemím Evropy. Však tady člověk může v podstatě na jednom místě ráno lézt po horách, odpoledne se koupat v moři a večer se kochat uměním v muzeu. Kde jsou ve Španělsku ty nejlepší pláže? Kam vyrazit s dětmi? A jak trávit léto v Madridu?

I se svými ostrovními oblastmi má Španělsko více než 8 000 km pláží všeho druhu – od širokých bělostných plání, přes romantické kamenné zátoky, až po černé pláže se sopečným pískem. Vybrat si tady ideální místo na dovolenou proto není vůbec jednoduché.

Mladí lidé vyrážejí tančit na Ibizu, plážoví povaleči na Mallorcu, rodiny s dětmi na Kanárské ostrovy. Pro prožití té nejlepší dovolené přitom není vůbec potřeba opouštět pevninu. Sevilla, Málaga, Valencie, Barcelona, Madrid, Alicante. Každý si najde to svoje místo, které splní všechny jeho požadavky. O 3 z nich si můžete přečíst v tomto článku.

Dovolená Alicante

Přístavní město Alicante nabízí malebné památky v čele s hradem svaté Barbory na kopci, odkud je překrásný výhled na historické centrum i široké okolí. Láká na procházky úzkými uličkami s krásnými městskými domky, kolem kostelů, gotické baziliky Santa María na náměstí Plaza Santa María, barokní katedrály San Nicolas a radnice s dvojicí věží na náměstí Ayuntamiento.

Nedílnou součást města tvoří také slavný bulvár Explanada de Espaňa s typicky španělskou atmosférou, lemovaný palmami a množstvím restaurací, kaváren a barů. V neposlední řadě sem turisty láká Středozemní moře s 900 metrů dlouhou písečnou pláží Playa del Postiguet a průzračnou vodou, vhodnou ke koupání i surfování.

Tím nejoblíbenějším a nejznámějším místem k opalování za zvuku šumění vln je však La Playa de San Juan, nacházející se asi 5 km východně od centra. Délkou 6,3 km jde o jednu z nejdelších městských pláží v celém Španělsku. Disponuje bohatým zázemím, nepřeberným množstvím aktivit a pozvolným vstupem do vody.

Koho ke koupání lákají spíš skalnatá místa a opuštěné zátoky chráněné před vlnami, může vyrazit k mysu Cap de l’Horta. Jde o nádherné prostředí s divokou vodou a majákem, kam se lze z centra rychle a snadno dostat MHD a projít si ho po pěší stezce. Ideální prostředí ke koupání a potápění představuje také ostrov Tabarca, kam v létě z Alicante vyplouvají každou půlhodinu lodě. 

Výlety po Alicante nepatří jen plážovým nadšencům. Na širokých prostranstvích se zde rozléhají vinice, které nelze opustit bez ochutnávky vín, oliv a olivových olejů, a také největší palmový háj. Zajímavou zastávkou je také Canalobre, největší a nejhlubší jeskyní komplex v celém Španělsku, nebo Guadalest, městečko umístěné jako orlí hnízdo v horách.

alicante-4749416
Tyrkysové moře, moderní čtvrti, svěží parky. To a mnohem víc v sobě skrývá Alicante.

Dovolená Málaga

Málaga je ztělesněním idylické dovolené na jihu Španělska. Jde o slunné město, do kterého lidé celoročně míří za odpočinkem, kulturou i sportovními aktivitami. Projděte se po ikonické přístavní promenádě Muelle Uno s Centre Pompidou, dejte si kávu na Plaza de la Merced, vydejte se na nákupy na Calle Marqués de Larios a nadýchejte se čerstvého vzduchu v Parque de Málaga.

Dominantou druhého největšího města Andalusie je stará palácová pevnost Alcazaba, opevněným koridorem spojená s hradem Gibralfaro, tyčícím se nad ní. Tento kopec je vyhledávaný zejména pro nádherné výhledy, které se naskýtají ze zdejší vyhlídky Mirador de Gibralfaro.

Z dalších památek v Malaze nelze opomenout monumentální katedrálu Vtělení Páně s bohatě zdobeným interiérem a netradiční střechou, ze které návštěvníci město uvidí zase v trochu jiném úhlu – i s pevnostmi Alcazaba a Gibralfaro. Milovníci historie a kultury by neměli vynechat Římské divadlo a Plaza de Toros, arénu na býčí zápasy.

Přímo v centru láká ke koupání slavná pláž Malagueta. Má pozvolný vstup do moře, kompletní zázemí a je lemována pěší promenádou s bary a restauracemi. Nejdelší pláž Misericordia, oblíbená zejména mezi místními, se nachází na západním okraji města nedaleko letiště. Rodinám s dětmi se za klidným koupáním vyplatí vyrazit na Playa de Las Acacias.

Byla by škoda se při dovolené v městě Malaga nerozhlédnout po okolí. Andalusie má totiž mnohem víc es v rukávu. Vlakem se dá vyjet do dalších letovisek pobřeží Costa del Sol, třeba do slavné Marbelly. Ve vnitrozemí zas na návštěvníky čekají romantické vesničky a pohoří Sierra de Tejeda, Sierra de las Nieves či Sierra Nevada s nejvyšším vrcholem kontinentálního Španělska. To přiláká nadšence do ferrat.

stezka-kralu-4573082
Caminito del Rey je 9 km dlouhá stezka s úchvatnými výhledy, která se táhne úzkými roklemi podél skalních stěn. Nachází se asi hodinu jízdy od Málagy.

Dovolená Madrid

Hlavní město Španělska z hlediska turismu stojí ve stínu oblíbenější Barcelony. Možná za to může skutečnost, že se Madrid nenachází u pobřeží, nelemují ho bělostné pláže a kilometry palem a nepyšní se takovým lákadlem, jakým je Sagrada Familia.

Madrid toho má přitom skutečně mnoho co nabídnout, a kdo hledá skvělou destinaci pro prodloužený víkend po Evropě, zřejmě právě našel. Díky suchému podnebí se sem stejně jako při Madeira dovolené cestuje celoročně. Ta nejdůležitější místa se dají obejít za 2 dny i s piknikem v jednom z  nejkrásnějších městských parků na světě Retiro.

O španělské metropoli se toho říká mnoho. Třeba, že nikdy nespí. Madrid opravdu kypí životem 24 hodin denně, jen odpoledne se ulice trochu uklidňují. Ráno v nich panuje pracovní shon, v podvečer ožívají kulturní a sportovní centra a v noci se ohnisko zábavy přesouvá do barů. Někdy se mu dokonce přezdívá evropské hlavní město nočního života.

Madridské must-see je katedrála Panny Marie Almudenské a Královský palác, ve kterém sídlí španělský král. Velká část největšího královského paláce Evropy je zpřístupněna veřejnosti. Žádný turista by neměl vynechat ani Las Ventas, 3. největší arénu na býčí zápasy na světě. Zápasy se konají od března do října vždy v neděli v podvečer.

Město táhne také na jedno z nejslavnějších muzeí na světě s jednou z nejrozsáhlejších světových sbírek evropského umění od 11. do 20. století. –⁠ Museo del Prado. Do tzv. Zlatého trojúhelníku umění dále patří Centro de Arte Reina Sofia a muzeum Thyssen-Bornemisza.

Srdcem Madridu a oblíbeným místem na setkávání místních i turistů je Plaza Mayor. Hned za rohem se nachází další významné náměstí Puerta del Sol, trochu dál se musíme projít na Plaza de Cibeles s radnicí. Odtud lze pokračovat jen pár minut pěšky až na Gran Vía. 2 km dlouhá třída s obchody, hotely, galeriemi, kiny i divadly spojuje Plaza de Cibeles a Plaza de España.

Fanoušci fotbalového klubu Real Madrid město nemohou opustit bez zastávky na domovském stadionu Santiago Bernabéu. Příznivci konkurenčního týmu Atlético Madrid musí vyjet od centra směrem na východ, kde se nachází jejich svatostánek stadion Wanda Metropolitano. Kdo by si chtěl dobrodružství prodloužit, může ze zdejšího letiště vyrazit třeba na dovolenou na Madeiru.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang