Kam na výlet autem – tipy na výlety do zahraničí

Sousední země skýtají nesčetně zajímavých míst, která rozhodně stojí za vidění. Velkou výhodou navíc je, že je lze bez problému navštívit vlastním autem a bez velkého plánování. Kam se vydat v Německu, Rakousku, Polsku nebo na Slovensku?

Cestování autem má své výhody. Poskytuje absolutní svobodu, pokud jde o přestávky na odpočívadlech i výlety za zajímavými místy. Na území Evropské unie se navíc není nutné zdržovat na hranicích.

Jistou nevýhodu mohou představovat případné kolony nebo technické problémy. Takové problémy však můžou přijít i při výletu autem v ČR. Kromě toho se na všechny nepříjemnosti dá s předstihem připravit – například sjednáním cestovního pojištění a kontrolou dopravní situace před jízdou.

Slyšeli jste o pronájmu Beast? Můžete si pronajmout Teslu přímo na ulici. Neváhejte použít slevový kód Y4T152EMMD a stáhnout aplikaci zde >

Dovolená v Německu: Drážďany, Neuschwanstein, Bodamské jezero

Německo sice nepředstavuje typickou dovolenkovou destinaci, nicméně díky své rozmanité krajině, architektuře a příležitostem k nejrůznějším aktivitám je vhodným místem pro milovníky historie, kultury, dobrého vína i výletů do přírody.

Kam na výlet autem v Německu a jaká místa navštívit?

 • Drážďany
 • Bodamské jezero
 • Neuschwanstein
 • Berlín
 • zřícenina zámku v Heidelbergu
 • ZOO Hellabrunn
 • Lübeck

Drážďany, jedno z nejkrásnějších evropských barokních měst, leží jen asi 30 km od hranic s Českou republikou. V minulosti byly sídlem saských panovníků, kteří věnovali zvláštní pozornost palácům na břehu Labe, kostelům a dalším pamětihodnostem.

V muzeích, která navštěvují turisté z celého světa, si lze prohlédnout celou řadu historických artefaktů a uměleckých děl. Je těžké uvěřit, že jde o město, které bylo za druhé světové války téměř úplně zničeno. Po následném 45letém zanedbávání za nadvlády SSSR jako by Drážďany vstaly z popela.

Milovníci přírody se mohou vydat k Bodamskému jezeru, které leží u hranic s Rakouskem a Švýcarskem. Okolí jezera je jako stvořené pro pěší turistiku i cyklistické výlety. Na samotném jezeře si lze užít nejrůznější vodní sporty a současně obdivovat krásu nedalekých Alp.

Zámek Neuschwanstein je zase skvělou příležitostí pro výlet s dětmi. Nachází se za obcí Schwangau a nedaleko města Füssen a představuje jeden z nejkrásnějších zámků vůbec. Objevil se v několika pohádkách a inspiroval také Walta Disneyho při vytváření hradu Šípkové Růženky. Zámek Neuschwanstein nechal postavit král Ludvík II. Bavorský v druhé polovině 19. století., jde tedy o poměrně mladou stavbu.

Další zajímavé místo představuje zřícenina zámku v Heidelbergu, která se rozléhá na zeleném kopci Jettenbuhl. Zámek je považován za jedno z nejpůsobivějších míst v Německu. Malebné je také samotné městečko Heidelberg, které je protkáno dlážděnými uličkami a které skýtá několik malých, útulných kaváren.

Milovníci zvířat, kteří se vydají do Německa, mohou navštívit ZOO Hellabrunn, která se nachází v Mnichově. Jde o přírodní zoologickou zahradu, jejímž cílem je poskytnout zvířatům co nejpřirozenější podmínky.

Lübeck je krásné hanzovní město kousek od Hamburku. Návštěvníkům nabízí mnoho památek.

Dovolená v Rakousku: Hallstatt, Vídeň, Linec

Rakousko je nejen rájem lyžařů, nýbrž i zemí s nádhernou přírodou, rozmanitou kulturou a vynikající kuchyní.

Kam na výlet autem v Rakousku a jaká místa navštívit?

 • Vídeň
 • Linec
 • Hallstatt
 • zámek Kreuzenstein
 • hrad Hochosterwitz

Návštěvu Vídně si užijí především milovníci kultury a dobrého jídla. Město skýtá spoustu zajímavých památek, restaurací a také kaváren, do kterých lze zajít třeba na proslulý dort Sacher. Za vidění určitě stojí zámek Schönbrunn, chrám sv. Štěpána neboli symbol Vídně, barokní zámek Belvedere nebo Uměleckohistorické muzeum.

Linec je hlavní město spolkové země Horní Rakousy a rovněž patří mezi oblíbené turistické destinace. Stejně jako hlavní město Vídeň má rozhodně co nabídnout, o čemž svědčí už jen kombinace úchvatné architektury, moderních budov a rozsáhlých zelených ploch. Výhodou také je, že od Českých Budějovic je město vzdálené necelých 80 km.

V Horním Rakousku se nachází také městys Hallstatt, který je součástí světového dědictví UNESCO. Je známý jako jedno z nejfotogeničtějších míst v celém Rakousku, a to především díky krásné okolní krajině. Hallstatt leží u jezera a je obklopen vysokými horami, nedaleko se navíc nachází řada památek a zajímavostí. Hallstatt leží něco málo přes 200 km od Českých Budějovic, cesta sem trvá cca tři hodiny.

Zámek Kreuzenstein, který byl původně hradem, se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Jeho návštěvu si užijí především příznivci historie. Mezi zajímavostmi Rakouska má své místo také hrad Hochosterwitz, který stojí na strmé dolomitové skále. Je považován za jeden z nejhezčích rakouských hradů.

Dovolená na Slovensku: Malá Fatra, Slovenský ráj, Bratislava

Dovolenou na Slovensku si užijí rodiny s malými dětmi, kulturní a sportovní nadšenci i ti, kteří dokážou ocenit krásu nedotčené přírody.

Kam na výlet autem na Slovensku a jaká místa navštívit?

 • Bratislava
 • Malá Fatra
 • Vysoké Tatry
 • Slovenský ráj
 • Čachtický hrad

Bratislava je poměrně malé město, nicméně i tak má co nabídnout. Mezi nejhezčí památky a zajímavá místa patří Bratislavský hrad, Michalská věž a hrad Děvín. Na luxusní večeři s výhledem na celé město lze zajít do proslulé restaurace UFO, která se nachází na stejnojmenné vyhlídkové věži.

Ideálním místem pro příznivce aktivní dovolené je národní park, který leží v severní části pohoří Malá Fatra. Místní krajina je velmi rozmanitá a nabízí tak příležitost k poklidným procházkám i náročnějším výšlapům, stejně jako o dost populárnější Vysoké Tatry. Za přírodními zajímavostmi se lze vydat také do Slovenského ráje, který skýtá propasti, vodopády, rokle, jeskyně a další malebná místa.

Čachtický hrad patří mezi nejznámější slovenské hrady, a to především díky uherské šlechtičně Alžbětě Báthoryové, jíž se přezdívalo Čachtická paní. Hrad, respektive jeho zřícenina stojí na vápencovém kopci a tvoří tak dominantu okresu Nové Mesto nad Váhom.

Dovolená v Polsku: Krakov, Leba, Vratislav

Polsko je ideální místo pro víkendový pobyt. Nabízí jak spoustu příležitostí pro útěk od ruchu velkoměsta, tak řadu historických památek a kulturních zajímavostí.

Kam na výlet autem v Polsku a jaká místa navštívit?

 • Krakov
 • Vratislav
 • Bělověžský národní park
 • Leba
 • Sloviňský národní park

Krakov byl osídlen již v 7. století a představuje tak jedno z nejstarších polských měst. Díky tomu, že během druhé světové války nebyl poničen, si dodnes zachoval úchvatnou středověkou architekturu.

A co v Krakově navštívit? Turisté by si neměli nechat ujít hrad Wavel a historickou čtvrť Kazimierz, které jsou součástí seznamu UNESCO. Ve městě se nachází také na 40 parků a 28 muzeí, do kterých se lze vydat například během deštivých dní.

Vratislav, polsky Wrocław, je dalším místem nedaleko českých hranic, které se vyplatí navštívit. Zajít lze například do muzea Lubomirski, které informuje o historii města, případně do Vratislavského městského muzea. Město je samo o sobě velmi malebné, o čemž se lze přesvědčit na procházce jeho historickým centrem.

Bělověžský národní park je jeden z nejstarších národních parků v Evropě a díky populaci zubrů a nedotčené přírodě je proslulý téměř po celém světě.

V Polsku si lze mimo jiné užít také dovolenou u moře, a to například v letovisku Leba, u kterého se rozléhají několikakilometrové pláže. Nedaleko tohoto městečka se nachází Sloviňský národní park, který skýtá obrovské množství přírodních zajímavostí.