Kam se vydat za poklady Velké Británie?

velka-britanie

Spojené království, tvořené Velkou Británií a Severním Irskem, nemusí vždy vypadat příliš jednotně. Skotsko se dokonce v roce 2014 přiblížilo hlasování o nezávislosti. Přesto je tento historický stav pro návštěvníka nabitý přitažlivostí, od pulzujících měst až po úchvatnou krajinu. Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou samy o sobě skvělými destinacemi a cesty mezi těmito zeměmi odhalují jak sdílenou kulturu, tak výrazné místní chutě, které spojenému království přispívají.

Od idylických výhledů na krajinu a historické vesnice až po majestátní hory a světoznámé atrakce. To vše můžeme vidět a navštívit ve Velké Británii, která je dlouhodobě oblíbenou evropskou turistickou destinací. Jen za rok 2019 na ostrovy zavítalo přes 40 milionů zámořských návštěvníků.

Díky výbornému dopravnímu systému se člověk snadno dostane z drsného vřesoviště na oslnivé pláže v průběhu pouze několika hodin.

Vzhledem k tomu, že je toho tolik k vidění, výběr místa k návštěvě může být výzvou. Abychom návštěvníkům pomohli zúžit jejich možnosti, tak jsou zde vypsaná oblíbená místa k návštěvě ve Velké Británii pro všechny, kteří si chtějí užít vše, co země nabízí.

O atrakcích v Londýně slyšel snad každý, ale Velká Británie skrývá mnoho zajímavých a jedinečných míst, které mají svou vlastní atmosféru, která se nedá zažít nikde jinde.

Na co nezapomenout?

Tato země je kulturní a historickou destinací. Je proslulá skotskou krajinou, britskou královskou rodinou, Beatles, ale také řadou hradů a pevností. Návštěvník si může poslechnout koncert v ulicích Londýna nebo prostě jet vlakem a navštívit univerzitní města jako Oxford, kde se stane svědkem historie a tradice.

Ve Spojeném království jsou doslova stovky míst k návštěvě, nicméně několik z nich vyniká. Níže jsou vypsány místa k vidění ve Velké Británii, které si návštěvník nemůže nechat ujít!

Loch Ness

Kde je Loch Ness? Toto nádherné jezero, které se nachází nedaleko Inverness ve Skotsku a je zahaleno tajemstvím. Příběhy o lochnesské příšeře žijící hluboko v temných vodách Loch Nessu kolují světem od doby, kdy se v roce 1933 objevila první fotografie tohoto velkého monstra.

S více než tisícovkou výpovědí očitých svědků, pozorováními a nevysvětlenými důkazy jsou vědci nadále zmateni existencí lochnesské příšery. Návštěvník může sám zjistit, jak to tedy je, na výletě lodí.

image-6089360
Loch Ness je obklopeno záhadami i hrady.

Zajímavostí je, že Loch Ness obsahuje více vody než všechna jezera v Anglii a Walesu dohromady, což z něj dělá nejobjemnější jezero ve Velké Británii. Tento kout je světově proslulý svou dramatickou scenérií, skvělými dobrodružnými sporty a blízkými hrady a osamělými majáky, které dotvářejí krajinu. Návštěvník si zde užije „monstrózní“ dovolenou.

Hrad Windsor

Hrad Windsor je anglická královská rezidence, která stojí na hřebeni na severovýchodním okraji okresu Windsor a Maidenhead v hrabství Berkshire v Anglii. Hrad zabírá 5 hektarů půdy nad jižním břehem řeky Temže.

Windsorský hrad se skládá ze dvou čtyřstranně tvarovaných komplexů budov, které jsou od sebe odděleny Kulatou věží. Ta je mohutnou kruhovou věží, která je postavena na umělém pahorku a je viditelná na mnoho kilometrů nad okolní rovinou. Dvoru západně od Kulaté věže se říká dolní oddělení, dvoru na východě se říká horní oddělení.

image-4115105
Hrad Windsor je anglická královská rezidence.

Hrad Windsor se nachází pouhých 30 kilometrů od Londýna. Je to tedy zajímavý a krásný cíl na jednodenní výlet. Který hrad je největší a nejstarší na světě? Je to Pražský hrad, nebo hrad Windsor? Odpověď na otázku a mnohé další informace a zajímavosti, jsou k naleznutí zde: Hrad Windsor.

Stonehenge

Stonehenge, který se nachází na anglické Salisburské planině ve Wiltshiru, je obrovský uměle vytvořený kruh ze stojících kamenů. Stavěli ho naši předkové po mnoho set let a je to jedna z nejznámějších prehistorických památek na svět. A také je obklopen několika záhadami.

Práce na tomto superkamenném kruhu začaly asi před 5 000 lety v pozdní neolitické době – ale jeho vybudování trvalo přes 1 000 let, a to ve čtyřech dlouhých etapách. Archeologové se domnívají, že poslední změny byly provedeny kolem roku 1500 př. n. l., tedy v rané době bronzové.

Stonehenge, které dnes vidíme, je po 4 000 letech destrukce a rozkladu konečným výsledkem několika epizod výstavby. Spadly nebo zmizely různé kameny, takže původní plán je obtížně pochopitelný. Archeologické výzkumy ukazují, že struktura této úžasné památky se v průběhu času měnila, neboť ji stavěly a přestavovaly generace starověkých národů.

Před 4 000 lety tvořil Stonehenge vnější kruh z 30 stojících kamenů zvaných „sarsens“, který obklopoval pět obrovských kamenných oblouků ve tvaru podkovy. Byly zde také dva kruhy z menších „modrých kamenů“ – jeden uvnitř vnějšího kruhu a jeden uvnitř podkovy – a také čtyři „nádražní kameny“ umístěné mimo ústřední památku. Celá lokalita byla obklopena kruhovým příkopem a břehem, který zde zůstal dodnes!

image-3176364
V současnosti je už zakázané procházet se pod kameny, ale památka se dá obdivovat i z bezpečné vzdálenosti.

Otázka, jak bylo toto dílo vytvořeno, je otázkou, která mátla lidi celá staletí. Dokonce dodnes není žádná teorie úplně ověřená! Jak mohli lidé před tisíci lety přepravovat a aranžovat takové kolosální kameny?

Legenda z 12. století tvrdila, že obři umístili pomník na horu v Irsku. Pak čaroděj jménem Merlin magicky přesunul kamenný kruh do Anglie. Ale pokud člověk nevěří na pověsti, musí přemýšlet dál.

Lehčí modré kameny váží každý kolem 3 600 kg, zatímco větší kameny váží neuvěřitelných 22 tun. Předpokládá se, že je mohli odvléci na saních k vodní cestě a pak je na vorech dopravili na staveniště.

Tvarování kamenů si vyžádalo stovky hodin tvrdé práce kamennými kladivy a dláty. Ale jak ty balvany zvedly do stoje? Má se za to, že nejprve stavitelé vykopali hluboké příkopy pro základnu balvanů. Poté je pomocí lan a pevných dřevěných tyčí a rámů zvedli.

image-5742511
Takto si vědci představují stěhování kamenů.

Stonehenge je velice zajímavá a magická památka, která má právem své místo na seznamu nezapomenutelných výletů, protože to rozhodně je nezapomenutelný zážitek.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang