Království železnic – zábava pro celou rodinu

modelova-zeleznice

Království železnic je takový malý svět uprostřed Prahy, kam se může jít rodina na celý den v rámci dovolené s dětmi v ČR, aniž by ji to stálo majlant. A vláčky a koleje nejsou zdaleka to jediné, na co Království železnic láká. Jaké další atrakce tady na návštěvníky čekají? A kolik stojí vstupné?

Království železnic se nachází na Smíchově na ulici Stroupežnického, kousek od stanice metra Anděl. Kdo by se sem chystal z hlavního nádraží, musí na Florenci přestoupit na linku B směr Zličín. Otevřeno mají každý den včetně státních svátků od 9:00 do 19:00.

Modelová železnice

Modelová železnice je vzhledem ke své velikosti bez pochyby největším lákadlem celé výstavy. Velká kolejiště, která jsou rozdělená do 2 pater, se zhotovují v měřítku 1:87. V 1. podlaží se nachází 3 modelová kolejiště o celkové ploše 115 m2, která celý projekt Království železnic 1. července 2009 odstartovala.

Modely K1 a K2 představují zcela smyšlenou krajinu, K3 pak malé české fiktivní městečko zhruba v roce 1980. Odehrává se tu třeba prodej Bonů v Tuzexu nebo zásah Veřejné bezpečnosti proti účastníkům nepovoleného koncertu.

Zlatý hřeb expozice se rozkládá v 2. podlaží. Nachází se zde obrovský model České republiky, který se díky rozloze přes 460 m2 pyšní titulem největší modelové kolejiště ve střední Evropě. Zatím se model skládá ze 6 krajů (Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Středočeský a Praha) a postupně by měl být rozšiřován.

Návštěvníci si zde prohlédnou hustou železniční síť vedoucí našimi přírodními dominantami i kolem architektonických památek, včetně nejznámějších hradů a zámků, po které se v jeden moment prohání 80 až 90 vlakových souprav. Potkávají se také s automobily, tramvajemi, lanovkou a metrem.

Kromě Křivoklátu, hradu Karlštejn a zámků v ČR nechybí ani nádražní budovy, Žižkovská věž a karlovarská kolonáda. Nedílnou součástí modelu je 30 000 postaviček ze slavných českých filmů i vyobrazených v nejrůznějších každodenních situacích. Pomocí interaktivních tlačítek pak lze spouštět zvuky a také akce jako představení v cirkusu nebo pád stromu.

Ve 20 minutových intervalech se v tomhle malém světě střídá den a noc. A to se vším všudy! Pozvolna se stmívá i rozednívá pozvolna, rozsvěcují se světla v oknech a pouliční lampy, všechny trochu jiným odstínem a některé dokonce problikávají, čímž simulují poruchu.

karlstejn-model-1996395
V malém světě Království železnic můžeme najít stanici Ústí nad Labem, překladiště Děčín i hrad Karlštejn.

Další atrakce v Království železnic

Prohlídkou modelové železnice a hradů a zámků v ČR tahle jedinečná expozice ani zdaleka nekončí. K dispozici je řada dalších interaktivních stanovišť, díky které Království železnic můžete beze strachu zařadit do programu dovolené s dětmi v ČR. Zlobit se určitě nebudou!

Malí i velcí návštěvníci se zabaví třeba na profi dráze s 5 závodními RC modely. Speciální dráha splňuje parametry pro mezinárodní mistrovství, pro nejmenší řidiče tu je tréninková dráha. Skupinky si v případě zájmu mohou zazávodit na čas nebo stanovený počet kol.

Také zdejší autodráha kromě dětí uspokojí také tatínky a dědečky. Skládá se ze 4 aut, 4 ovladačů a 2 okruhů s ostrými zatáčkami a nadjezdy o celkové délce 37 metrů. Dále na 4 stanovištích funguje virtuální realita, hráči mohou vybírat z celkem 15 her.

Součástí Království železnic je i Merkur dílna s 9 pracovními místy, kde si každý může sestavit v podstatě cokoliv, na co si jen vzpomene. Nedostatek dílů tady rozhodně nehrozí. Nechybí ani simulátory ze skutečných dopravních prostředků a tematický foto-koutek.

Zájemci si mohou prohlédnou také kompletní produkci populárních Igráčků, velkou sekci papírových modelů, sbírky modelů letadel, lodí a vojenské techniky, modelových aut a další. V prostorách se čas od času konají koncerty a další akce pro děti.

Vstupné do Království železnic

Velká přednost Království železnic tkví v ceně vstupenek. Jsou velmi příznivé a po jejich uhrazení může návštěvník využívat naprosto všechny přítomné atrakce – bez nutnosti cokoliv doplácet.

TYP VSTUPENKYCENA
Základní vstupné (dospělí, děti do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)260 Kč
Děti do 1 metru (pouze v doprovodu dospělé osoby)50 Kč
Školní exkurze (doprovod vstup zdarma: 1 pedagog na 15 žáků, cena dle vybraného programu)od 135 Kč
Skupina (15 a více účastníků)200 Kč/os.
Roční balíček pro jednu osobu1 000 Kč
Roční balíček: 1 dospělý + 1 dítě do 15 let 2 000 Kč

Návštěvníci cestující z jiných měst mohou využít slevy Českých drah, která po předložení jízdenky ČD jakékoliv hodnoty platné v den návštěvy expozice činí 10 %. Po prokázání se platnou In-Kartou je sleva dokonce 15 %. Ani Pražané však nemusejí zoufat, držitelé PID Lítačka se na pokladně dočkají 10% slevy.

Roční vstupenka opravňuje k 5 návštěvám Království během platnosti, která je na ní natištěná. Majitel ji tak může využít, kdykoliv se mu to hodí. Cena balíčku je zvýhodněná a konečná, takže při nákup není možné uplatnit další slevy.

TIP: Další nápady, kde si dát dobré jídlo, kávu a zároveň zažít kulturní zážitek, uvádí článek o nejlepších kavárnách v Praze.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang