Čokoláda – nejlepší recepty

Čokoláda je oblíbená pochoutka, kterou si lidé po celém světě vychutnávají již po staletí. Bohatá a krémová chuť čokolády v kombinaci s její uspokojivou strukturou z ní učinily základní surovinu v mnoha kulturách.

Vyskytuje se v nejrůznějších podobách a stala se součástí našeho každodenního života – od dekadentních dezertů až po uklidňující horké nápoje. Odkud se však čokoláda vzala a jak se z ní stala oblíbená pochoutka, jak ji známe dnes?

Čokoláda

Čokoláda je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších pochoutek na světě. Ať už si ji vychutnáte jako obyčejnou tabulku čokolády, nebo jako klíčovou ingredienci v lahodném dezertu, čokoláda dokáže uspokojit naše mlsné jazýčky jako žádná jiná.

Původ čokolády

Čokoláda má dlouhou a složitou historii, která sahá až do starověké Mezoameriky. Aztékové a Mayové, kteří tuto oblast obývali, jako první objevili a pěstovali kakaovník, zdroj čokolády. Věřili, že kakao je dar od bohů, a používali ho při různých rituálech a obřadech. Kakaové boby byly vysoce ceněny a často se používaly jako platidlo.

Čokoláda, kterou známe dnes

Proces přeměny kakaových bobů na čokoládu se v průběhu času vyvíjel. Původně se kakaové boby mlely a kombinovaly s kořením, aby vznikl hořký nápoj. Když se Evropané v 16. století poprvé setkali s čokoládou, připadala jim příliš hořká, a tak do ní přidávali cukr, aby byla chutnější. To vedlo k vytvoření prvních čokoládových tyčinek a zbytek je, jak se říká, historie.

Hořká čokoláda obsahuje antioxidanty a může pomáhat snižovat krevní tlak.

Druhy čokolády

Na trhu je dnes k dispozici mnoho druhů čokolády a každý z nich má své jedinečné vlastnosti a využití. Mléčná čokoláda, která je nejoblíbenější, se vyrábí kombinací kakaových bobů, mléka, cukru a dalších příchutí. Hořká čokoláda obsahuje vyšší koncentraci kakaa a méně cukru, což z ní činí zdravější variantu pro milovníky čokolády. Bílá čokoláda se vyrábí z kakaového másla, cukru a mléka a ve srovnání s mléčnou a hořkou čokoládou má jemnější chuť. Existují také různé druhy čokolády s přidanými přísadami, jako jsou například ořechy, ovoce a karamel.

Výroba čokolády

Výroba čokolády z kakaových bobů je složitý a pracný proces. Prvním krokem je sklizeň zralých kakaových lusků, které se následně rozdělí, aby se z nich získaly kakaové boby. Poté se boby fermentují, suší a praží, aby se rozvinula jejich bohatá chuť. Poté se zrna rozlousknou a odstraní se z nich slupka, čímž vzniknou kakaové boby. Tato zrnka se pak rozemelou na kaši, tzv. kakaový likér, který je základem všech čokoládových výrobků. Před konšováním se likér smíchá s cukrem a dalšími přísadami, což je proces, který zjemňuje strukturu a chuť čokolády. Nakonec se čokoláda temperuje a formuje do požadovaného tvaru.

Zdravotní účinky čokolády

Kromě toho, že je čokoláda lahodnou pochoutkou, nabízí také některé překvapivé zdravotní výhody. Zejména hořká čokoláda je bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a podporují celkové zdraví. Je také známo, že má vlastnosti zlepšující náladu díky uvolňování endorfinů při konzumaci.

Dnes se čokoláda vyrábí v různých formách, jako jsou tabulky, bonbony a pečivo.

Do čeho se čokoláda přidává?

Pokud jde o pokrmy, které obsahují čokoládu nebo jsou z ní vyrobeny, možnosti jsou neomezené. Od slaných pokrmů po sladké cukrovinky – zde je několik jídel, která zdůrazňují všestrannost a bohatost oblíbené pochoutky.

Slané pokrmy

Čokoládu si často spojujeme s dezerty, ale lze ji použít i ve slaných pokrmech, kterým dodá hloubku a komplexnost. V mexické kuchyni je čokoláda například klíčovou složkou omáčky mole ze směsi chilli papriček, koření a čokolády. Přídavek čokolády dodává omáčce hlubokou, kouřovou chuť, která se dokonale hodí ke křehkému kuřecímu masu nebo masu, k němuž se podává.

Sladké pokrmy

Nyní si povíme o neodolatelných sladkých pokrmech z čokolády. Jedním z nejznámějších čokoládových dezertů je klasický čokoládový dort. Ať už se jedná o čokoládový dort nebo lehký piškotový dort, tyto dezerty jsou pro milovníky čokolády jako stvořené. A díky nekonečnému množství variant, od čokoládové buchty, přes čokoládové cupcakes (recept) po čokoládovou ganache, můžeme s jistotou říci, že této požitkářské pochoutky není nikdy dost. Čokoládu můžete přidat i k hrnkovým palačinkám.

Klasický čokoládový dort má čokoládový střed, který po rozkrojení vytéká a poskytuje uspokojivou explozi chutí a textur. Tento dezert, podávaný s kopečkem vanilkové zmrzliny, je výbornou kombinací horkého a studeného, takže se stane ozdobou každé večeře.

Pro ty, kteří dávají přednost lehčí a zdravější variantě, je tu vždy možnost ovoce máčeného v čokoládě. Kombinace čerstvého ovoce a krémové čokolády je jako stvořená pro dezertní nebe. Od jahod až po banány – kyselost ovoce vyvažuje sladkost čokolády, takže jde o dokonalou pochoutku bez pocitu viny.

Čokoládové polevy se používají na dorty a další dezerty.

Čokoláda je všestranná surovina, která se neomezuje pouze na dezerty. Její bohatá a komplexní chuť dokáže pozvednout slané pokrmy a sladkým cukrovinkám dodat nádech požitkářství. Nelze popřít, že čokoláda je univerzálně oblíbená – od polevy až po krémovou čokoládovou zmrzlinu – a že bude i nadále základem mnoha pokrmů po celém světě. Až si tedy příště budete chtít dopřát něco požitkářského, nezapomeňte do jídla přidat trochu čokolády.

Čokoládový dort

Čokoládový dort je oblíbený dezert, na kterém si pochutnávají lidé všech věkových kategorií již desítky let. Měkká a bohatá chuť dortu v kombinaci s dekadentní chutí čokolády vytváří uspokojivou pochoutku. Mnoho lidí však děsí představa, že by si měli čokoládový dort připravit sami od nuly. Naštěstí existují snadné a jednoduché recepty, podle kterých si může každý připravit lahodný čokoládový dort doma

Ingredience

 • 2 šálky hladké mouky
 • 2 šálky cukru
 • ¾ šálku kakaového prášku
 • 2 lžičky jedlé sody
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 1 lžička soli
 • 1 šálek podmáslí
 • ½ šálku rostlinného oleje
 • 2 velká vejce
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 1 šálek horké kávy

Postup

 1. Předehřejte troubu na 175 °C. Vymažte a vysypte moukou pekáč o rozměrech 13 x 23 cm.
 2. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr, kakaový prášek, jedlou sodu, prášek do pečiva a sůl.
 3. Přidejte podmáslí, rostlinný olej, vejce a vanilkový extrakt. Míchejte, dokud se dobře nespojí.
 4. Za stálého míchání pomalu přilévejte horkou kávu, dokud není těsto hladké a řídké.
 5. Těsto nalijte do připravené formy a pečte 30-35 minut nebo dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá.
 6. Před podáváním nechte dort vychladnout. Můžete ho polít oblíbenou polevou nebo posypat moučkovým cukrem.