Pomazánka z cizrny – nejlepší recepty

Pomazánka z cizrny

Cizrna, známá také jako fazole garbanzo, je všestranná a výživná luštěnina, která je již dlouho základem mnoha kuchyní po celém světě. Cizrna se nejčastěji používá v pokrmech, jako je hummus a falafel, ale ve formě krémové pomazánky se dostává i na toasty, krekry a dokonce i na pizzu.

Tento recept na cizrnovou pomazánku je vynikajícím a zdravým způsobem, jak tuto silnou luštěninu zařadit do svého jídelníčku. Pomazánka z cizrny je plná bílkovin, vlákniny a důležitých vitamínů a minerálů, a proto nejen skvěle chutná, ale má i řadu zdraví prospěšných účinků.

Pomazánka z cizrny

Cizrnová pomazánka, známá také jako hummus, si získává celosvětovou oblibu jako chutná a zdravá svačina nebo dip. Tato krémová pomazánka, která se vyrábí z jednoduchých ingrediencí, jako je cizrna, citronová šťáva, česnek, červené kapary, sezamová semínka, petržel, sůl a pepř, je nejen chutným doplňkem každé svačiny, ale má také řadu zdraví prospěšných účinků.

Hlavní složkou cizrnové pomazánky je, jak už název napovídá, cizrna. Tyto luštěniny jsou již po staletí základem středomořské, blízkovýchodní a indické kuchyně, a to z dobrého důvodu. Jsou bohatým zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny a důležitých minerálních látek, jako je železo a fosfor. Mají také nízký obsah kalorií, takže jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí stravovat zdravě.

Citronová šťáva dodá pomazánce pikantní nádech a pomůže proniknout do smetanové konzistence cizrny. Je dobrým zdrojem vitaminu C, který pomáhá posilovat imunitní systém a napomáhá vstřebávání železa z cizrny. Česnek nejenže dodá výraznou chuť, ale obsahuje také silné antioxidanty, které jsou spojovány se snižováním hladiny cholesterolu a krevního tlaku.

Cizrnová pomazánka neobsahuje lepek a je vhodná pro vegany.

Kromě toho, že je tato cizrnová pomazánka chutná, má také řadu zdraví prospěšných účinků. Kombinace vlákniny a bílkovin z cizrny z ní dělá sytou a uspokojivou svačinu, stejně jako čočková pomazánka, ideální pro lidi, kteří se snaží udržet svou váhu. Pomáhá také zlepšit zdraví trávicího traktu a reguluje hladinu cukru v krvi.

Nejen to, cizrnová pomazánka je také vhodnou volbou pro osoby s dietními omezeními, jako jsou vegani a osoby s intolerancí laktózy. Neobsahuje lepek a lze ji snadno upravit různými bylinkami a kořením podle osobních chuťových preferencí.

Ingredience

 • 1 plechovka cizrny, scezená a propláchnutá
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • 2 stroužky česneku, mleté
 • 1 lžíce červených kaparů
 • 2 lžíce sezamových semínek
 • ¼ šálku nasekané petrželky
 • sůl a pepř podle chuti
Pomazánka je všestranná a zdravá varianta na svačinu nebo jako dip.

Postup

 1. Do kuchyňského robotu přidejte okapanou a propláchnutou cizrnu, citronovou šťávu, prolisovaný česnek, červené kapary a sezamová semínka. Mixujte, dokud se dobře nespojí.
 2. Přidejte nasekanou petrželku, sůl a pepř a pokračujte v mixování, dokud směs nebude hladká a krémová.
 3. Pomazánku ochutnejte a upravte koření podle svých preferencí.
 4. V případě potřeby můžete přidat více citronové šťávy pro pikantnější chuť nebo více soli a pepře.
 5. Cizrnovou pomazánku podávejte v misce nebo ji namažte na toasty, krekry či sendviče. Můžete ji také použít jako dip k zelenině nebo pita chlebu.

Díky jednoduchým výživným složkám není divu, že si tato skromná pomazánka získala oblibu po celém světě. Proč si ji tedy nezkusit připravit doma podle tohoto jednoduchého, ale chutného receptu a využít výhod této výživné a chutné pomazánky. Sezamová semínka – recepty nabídnou další využití ingrediencí.

TIP: Přečtěte si, jak uvařit cizrnu, nebo vyzkoušejte další pomazánky: avokádovou pomazánku, ředkvičkovou pomazánku, mrkvovou pomazánku, kvasnicovou pomazánku nebo celerovou pomazánku.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang