Zdravé vánoční recepty – jak nepřibrat o Vánocích

Vánoce a dieta? Že to nejde dohromady? Ale ano. Podívejte se, jak o Vánocích nepřibrat, jak zvládnout dietu a co jíst nejen o Štědrém večeru.

Vánoce mají být svátky klidu a pohody. Jenže jsou svátky obžerství, bláznovství a nepřetržitého koukání na televizi. O Vánocích ze všech stran útočí naléhání, že bychom měli mít to či ono, že by se u nás na stole mělo objevit 100 druhů cukroví, protože pokud ne, bude se na nás dívat sousedka přes prsty. K čertu se sousedkou! A také s médii a reklamami. Ať si každý udělá vše po svém a s rozumem.

Kdo říká, že o Vánocích se musí stoly prohýbat?

Je to v podstatě jednoduché. Začít se musí ve vlastní hlavě. V první řadě je třeba si uvědomit, že není nutné sníst talíř cukroví, spousty chlebíčků, 4 kousky smaženého kapra a kopu bramborového salátu. Stačí od každého jen trochu. A když se pak člověk projde v lese nebo si zajde na běžky místo koukání na přihlouplé pořady, tak vše bez problémů spálí.

Důležité je, zkusit se trochu vrátit k původnímu smyslu Vánoc. Nikdo neříká, že se zajít chodit do kostela, ale co takhle zpomalit, relaxovat, povídat si s rodinou, hrát společenské hry, chodit na procházky? Vymyslete zábavný program plný pohybu, smíchu a pohody.

Jídlo není a nikdy nemělo být (dokud nenastoupily všemocné supermarkety) hlavním znakem Vánoc. Proč by mělo být dnes? Jen proto, že je laciné, že je ho všude plno? To je přece nesmysl.

Jak o Vánocích nepřibrat a nezbláznit se

Zde je k dispozici několik jednoduchých typů, jak o Vánocích nepřibrat:

 1. Připravte se dopředu – upečte zdravé cukroví, nakupte ovoce a zeleninu.
 2. Stoly se nemusí prohýbat pod jídlem. Připravte si pro chuť pár kousků cukroví, pár chlebíčků, místo vánočky využijte třeba zdravý banana bread recept.
 3. Berte vše racionálně a s rozumem. Když slupnete místo jednoho vanilkového rohlíčku dva, tak se svět nezboří.
 4. Hýbejte se. Choďte ven na dlouhé procházky – nejlépe do lesa.
 5. Na návštěvách nemusíte jíst, když nechcete – není to vaše povinnost. Pokud víte, že vás čeká odpoledne u babičky, kterou by mrzelo, že si nedáte její pracny, jež jste vždy měli tak rádi, tak si dejte lehčí oběd. Anebo si trošku cukroví nechte zabalit s sebou na později.
 6. Nepřejídejte se. Jezte menší porce, ale častěji. Ovšem neznamená to, že budete pořád chodit a uzobávat – nejste slepice.
 7. Ideálně snězte 5 menších porcí denně – chybět nesmí ovoce a zelenina.
 8. Pijte dostatek vody, neslazených čajů. Pozor na kolu a další sladké nápoje nebo na přemíru alkoholu včetně vaječného koňaku ze salka.
 9. Dejte si pauzu od dobrot. Po Štědrém večeru a prvním vánočním svátku už toho všeho dobrého možná budete mít dost. Uvařte si třeba česnečku a dejte svému žaludku také svátek.
 10. A když porušíte některou ze zásad a předsevzetí, tak se opravdu nic neděje – žádné tresty, žádné deprese!

Dietní jídelníček na Štědrý den

Snídaně: Čaj (ovocný, černý, zelený) přislazený medem. Vánočka ze špaldové mouky potřená tenkou vrstvou másla (dietní margaríny páchají více škody než užitku).

Dopolední svačina: Jablko

Oběd: Černý kuba (vařené kroupy s houbami), salát z kysaného zelí

Po obědě přichází na řadu procházka.

Odpolední svačina: Mandarinka

Večeře: Polévka (rybí, vývar se zeleninou), bramborový salát bez majonézy a pečený losos (recept viz níže). Dezert – vánoční závin s jablky.

Po večeři je důležité vyhnout se cukroví i chlebíčkům!

TIP: Bramborový salát můžete nahradit také jemným kuřecím salátem.

Dietní bramborový salát a pečený losos – recept

Ať už je člověk zvyklý na vepřový, kuřecí řízek nebo kapra, tak na smažení tyto Vánoce zapomeňte. Zdravější volbou je koupit si lososa a upéct ho v troubě. Lososa se zakápne citronovou šťávou, osolí, okoření (hodí se například tymián nebo rozmarýn), položí se na pekáč a dá péct do trouby (doba pečení cca 20 minut).

Dietní bramborový salát se připravuje velmi snadno. Stačí vynechat nezdravou tučnou majonézu. Výborně ji nahradí bílý jogurt s citronovou šťávou a kapkou olivového oleje. Odlehčený salát lze vzít například i na vánoční večírek v práci. Co dalšího přinést?

První svátek vánoční

Snídaně: Ovesné vločky s mlékem a banánem, ovocný čaj.

Dopolední svačina: 3 až 4 kousky vánočního cukroví.

Oběd: Zeleninový vývar se zavářkou z ovesných vloček. Hovězí na česneku s dušeným špenátem (z čerstvých listů) a brambory.

Po obědě procházka.

Odpolední svačina: Mandarinka nebo jablko.

Večeře: Chlebíčky

Dietní chlebíčky na vánoční stůl

Při přípravě dietních vánočních chlebíčků je důležité dodržovat několik zásad:

 • Místo klasické veky použít celozrnnou bagetu nebo chléb.
 • Připravit si dietní bramborový salát.
 • Místu suchého salámu použít krůtí šunku.
 • Na chlebíčkách by neměla chybět zelenina (nejen kyselá okurka, ale třeba také červená nebo žlutá paprika).

Druhý svátek vánoční

Snídaně: Bylinkový čaj, vánočka, mandarinka nebo banán

Dopolední svačina: Jablko

Oběd: Česnečka, šašlik z lososa a zeleninový salát (viz níže)

Po obědě procházka.

Odpolední svačina: Bílý jogurt

Večeře: Řecký salát

Šašlik z lososa – recept

Jde o lehké a velmi dobré jídlo – v podstatě špízy z lososa.

Ingredience: filety z lososa (2 – 3 podle počtu osob), červená, zelená a žlutá paprika, cibule, česnek, zázvor, bílý jogurt, olivový olej, sůl, tymián nebo rozmarýn, citron

Postup: Lososa omyjte a nakrájejte na kousky velikost asi 2 x 2 cm. Na kostky nakrájejte také papriky, cibuli oloupejte a pokrájejte tak, aby se dobře navlékala na špíz. Střídavě na špíz nabodávejte lososa, cibuli, papriku. Špízy osolte, okořeňte a opékejte na rozehřátém oleji.

Zázvor i česnek oloupejte. Česnek (3 až 4 stroužky) prolisujte do mističky, přidejte nadrobno nakrájený zázvor a smíchejte s bílým jogurtem. Hotové špízy podávejte s bramborem nebo pečivem a kousky si máčejte v připravené omáčce z česneku, zázvoru a bílého jogurtu.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang