Alko drinky i nealkoholické – jak namíchat ty nejlepší

Nejlepší míchané nápoje jsou ty, které je možné si připravit doma. Stačí mít v kuchyni pár základních ingrediencí, správné vybavení a hned je možné vykouzlit pěkná řádka rychlých a snadných koktejlů. Často ty nejjednodušší míchané nápoje bývají ty nejoblíbenější letní drinky. Jedním z nich je například Aperol. Jak namíchat Aperol, jaké jsou ty nejlepší drinky a z čeho udělat osvěžující letní drinky?

Základním vybavením se myslí odměrka, barová lžíce, muddler, shaker, míchací sklenice, sítko, škrabka, lis na citrony a nesmí chybět led. Kromě toho je potřeba mít doplněný bar, ve kterém nesmí chybět bílý a tmavý rum, whisky, tequilla, vodka, gin a grenadina. Z nealka potom tonik, citrusové ovoce, sodovka a máta a olivy. Z těchto základních ingrediencí se dá namíchat více než 60 alkoholických drinků a nealko koktejlů.

Míchané drinky

Součástí letních oslav i vánočních večírků jsou míchané drinky, ať už s alkoholem nebo bez. Osvěží, chutnají a jsou tak příjemným zpestřením každé party. Míchané drinky se skládají z několika ingrediencí, které ve své jedinečné kombinaci vytváří speciální zážitek. Každý drink je unikátní a často se s ním pojí speciální postup přípravy.

Většina míchaných drinků se dá připravit i z pohodlí domova. Recepty jsou snadno dostupné na internetu a při dodržení správných poměrů se pak mohou chuťově rovnat koktejlům připraveným zkušenými barmany.

Alkoholové drinky

Nezbytnou součástí alkoholových drinků je samozřejmě alkohol. Ten by měl být kvalitní a dobře skladovaný. Nejčastější ingrediencí míchaných nápojů je vodka a bílý rum. Oblíbený je také Gin tonic a proto je dobré se vybavit kvalitním Ginem. Existují i jeho jemnější ovocné varianty, což ocení především jemnější osazenstvo párty.

Dalším oblíbenou přísadou alkoholových drinků je whisky nebo bourbon. Zde se opět vyplatí investovat a koupit kvalitní značku. Známými míchanými drinky s whiskey jsou Manhatten nebo Whiskey sour, zkuste také míchaný drink baby guinness shot.

Pro hořké drinky je dobré bar vybavit ještě Becherovkou či Fernet Stock.

Alko drinky – nejlepší jednoduché drinky na doma

Mezi prvních pět nejoblíbenějších a nejjednodušších alko drinků patří Mojito, Aperol spritz, Gin s tonicem, Margarita a Cosmopolitan.

Margarita je jeden z nejznámějších alkoholických koktejlů, původem z Mexika. Hlavní ingrediencí je stříbrná tequila, ke které se přidává francouzský pomerančový likér Cointreau. To se doplní limetkovou šťávou a samozřejmě ledem.

A snad jen o chlup slavnější než Margarita je drink Cosmpolitan, který proslavil seriál Sex ve městě. Při jeho přípravě se také využívá pomerančový likér Cointreau, ten se ale doplňuje kvalitní vodkou, brusinkovým džusem a limetkovou šťávou. Pak už je jen třeba mít vhodnou skleničku na drink a může se pít.

Pro milovníky hořkých chutí je tu Gin tonic. Do vysoké sklenice se dá 1-2 panáky Ginu, který se doleje tonicem. Nápoj by měl být studený a proto je dobré využít zásoby ledu z mrazáku. Dále lze koktejl doplnit limetkou, citrónem nebo okurkou. Samozřejmě základem jsou kvalitní suroviny, to znamená i kvalitní Gin, po kterém druhý den nebude bolet hlava.

Mezi oblíbený a také jednoduchý drink, který lze připravit doma, patří Aperol Spritz.

Jak namíchat Aperol Spritz

Se sluncem je spojený jednoduchý drink Aperol Spritz. Pro něj, podobně jako pro Gin tonic, je charakteristická hořká chuť. Oblíbený je také pro to, že patří mezi lehčí drinky, neboť se Aperol má obsah alkoholu pouhých 11 %.

A jak namíchat Aperol? Do skleničky na nožičce se přidají tři díly Prosecca, dva díly Aperolu a jeden díl sodovky. Pro správnou chuť je ale tento aperol poměr potřeba opravdu dodržet!

Vše se poté zamíchá, přidá se plátek pomeranče a drink je hotov. Jedno se o ideální letní drink.

Aperol je oblíbený nejen v Itálii ale po celém světě.

Alkoholický nápoj

Aperol tak patří mezi alkoholické nápoje. Jaké jsou ale další oblíbené alko drinky?

Jedním z nejznámější a především pro Čechy typickým alkoholickým nápojem je pivo.

Pokud jde o pivo, existuje hned několik různých druhů – ale, ležák, stout nebo jedno z nejznámějších českých piv – Plzeňské pivo. Jakýkoli druh piva chutná skvěle nejen v létě během grilování, ale také jako součást koktejlu. Mezi ty oblíbené pivní koktejly patří například Black and Tan, Michelada a Shandy.

Dalším oblíbeným alkoholickým nápojem je víno, především červené a bílé víno, nicméně oblíbená jsou také například růžová a šumivá vína. Víno je skvělé v tom, že je možné si ho vychutnat jak samostatně tak i jako součást hlavního jídla nebo i dezertů.

Různé druhy vína se navíc párují s různými potravinami, což umožní zvýraznění jednotlivých chutí pokrmů.

Oblíbenými alkoholickými nápoji jsou také lihoviny, například whisky. Lihoviny se obvykle pijí čisté nebo s ledem, ale je možné z nich připravit i koktejly. Mezi oblíbené koktejly na bázi lihovin patří Martini, Manhattan a Old Fashioned.

Jelikož alkoholické nápoje jsou velice populární a jsou součástí mnoha kultur, je důležité si před konzumací vždy uvědomit, že nadměrné užívání může mít za následek spíše zdravotní problémy než chuťový požitek.

Drinky z vodky

Další oblíbenou lihovinou je vodka. Vodka je jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě, a to již po několik staletí.

Vodka má dlouhou a bohatou historii. Byla vynalezena pravděpodobně v 8. století v Rusku, ačkoli až v 19. století se výroba vodky začala industrializovat.

Co je tedy vodka a z čeho se vyrábí?

Vodka je čirý destilát v podstatě bez chuti, který se vyrábí převážně z obilí nebo brambor. Vodku si lze vychutnat čistou, s kapkami citronu nebo jako základ pro mnoho oblíbených koktejlů a míchaných nápojů.

Jaké jsou oblíbené drinky z vodky?

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si vodku vychutnat, je klasické martini, které se skládá z vodky, suchého vermutu a citronu nebo olivy. Oblíbený je také vodka tonic, který se připravuje z vodky, tonikové vody a limetky.

Nejen na vánoční večírky je oblíbený vodkový punč, který se připravuje z vodky, ovocné šťávy a kapky sody.

Pikantnější varianta v podobě Bloody Mary se připravuje z vodky, rajčatové šťávy, worcesterské omáčky a dalších pikantních ingrediencí. Pro ještě pikantnější verzi stačí přidat několik kapek pálivé omáčky.

Drinků z vodky je tedy hned několik. Záleží pouze na chuti jednotlivce, ale také dostupných surovinách, které jsou k dispozici v domácnosti.

Nealkoholické drinky

Nejen drinky s alkoholem jsou populární a chutné. Výborná volba nejen pro řidiče ale třeba pro nastávající maminky nebo neplnoleté jsou nealkoholické drinky.

Nealkoholické nápoje jsou nápoje, které tedy neobsahují žádný alkohol. Navíc jsou nízkokalorické a představují zdravější alternativu pro ty, kteří se rozhodli vyhnout alkoholu. Ať už se má jednat o osvěžující nápoj k uhašení žízně nebo aromatický nápoj k jídlu, existuje celá řada nealkoholických nápojů, které jistě uspokojí chutě na dobrý drink.

Mezi nejoblíbenější nealkoholické nápoje patří limonády, ochucené vody nebo džusy.

Nealkoholické drinky, jako jsou limonády, se vyrábějí v různých příchutích a jsou oblíbenou volbou nejen u dětí ale i dospělých.

Alternativou pro sladké limonády jsou ochucené vody, které obsahují méně kalorií a téměř žádné přidané cukry. Příkladem může být voda ochucená plátky ovoce, nebo i okurkou a mátou.

Tyto nápoje mohou být také v různých příchutích a jsou skvělým způsobem, jak doplnit tekutiny ale zároveň si vychutnat jiný nápoj než vodu.

Další oblíbené nealkoholické drinky jsou džusy, ať už čerstvě vymačkané nebo zakoupené v obchodě. Na výběr je jich celá řada, od ovocných po mix ovoce a zeleniny.

Nicméně je důležité si uvědomit, že džusy zakoupené v obchodě mají vysoký obsah cukru, proto je lepší volit pokud možno čerstvě vymačkané džusy.

Nealkoholické nápoje jsou tak skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravější a odlehčenější alternativy k alkoholu.

Nealko koktejly

Další možností nealkoholických drinků jsou nealko koktejly.

Nealkoholické koktejly představují osvěžující alternativu k tradičním alkoholickým nápojům a navíc si je může vychutnat každý bez ohledu na denní dobu nebo věk.

Nealko koktejly mají nejrůznější velikosti a nekonečné kombinace chutí. Od klasických mocktailů až po nové a inovativní kreace. Klíčem k vytvoření skvělého nealkoholického koktejlu je nalezení správné rovnováhy mezi sladkostí, kyselostí a hořkostí.

Při přípravě nealko koktejlů je základ z ovocných šťáv, sirupů nebo bylinných čajů.

  • Ovocné šťávy, jako je brusinková, ananasová a pomerančová, jsou skvělé pro dodání sladkosti a hloubky chuti.
  • Bylinné čaje, jako je heřmánek, zelený čaj a ibišek, lze použít k dodání nápoje s jemným bylinným nádechem.
  • Sirupy, jako je jednoduchý sirup a agáve, lze přidat k oslazení nápoje a dodání jemné textury.

Lze přidat i nějaké druhy koření, která jsou rozepsána níže.

Nealkoholické koktejly

Pro doladění nealkoholických koktejlů stačí přidat koření, bylinky nebo ovoce.

Mnohdy stačí přidat špetku muškátového oříšku, větvičku rozmarýnu nebo plátek citronu pro pikantní nádech.

Kromě ingrediencí může mít vliv na chuť nealkoholického koktejlu i typ použité skleničky na drink. Pro osvěžující, lehký nápoj stačí použít vysokou sklenici, pro bohatší a chuťově výraznější pak nižší sklenici.

Skleničky na drinky

Pití ze skla je již dlouho oblíbeným způsobem, jak si vychutnat nápoje od vody po víno.

Prvním důvodem, proč je sklo nejlepším materiálem pro nápoje, je čistota.

Výběr té správné skleničky může mít vliv také na chuť nápoje.

Sklo je neporézní, což znamená, že neabsorbuje tekutiny, bakterie ani pachy. Díky tomu je ideálním materiálem pro skladování a pití nápojů, protože neznečišťuje tekutinu a nezpůsobuje žádné nežádoucí chutě ani pachy.

Dalším důvodem, proč používat skleničky na drinky je, že sklo nereaguje s tekutinami, které obsahuje, na rozdíl od jiných materiálů. To znamená, že chuť nápoje zůstane čistá a nedotčená. To je důležité zejména u nápojů, jako je vín.

Kromě chuti je vzhled skla dalším důvodem, proč si ho pro své nápoje vybrat.

V neposlední řadě je sklo velmi odolný materiál vůči teplu i chladu, takže je skvělou volbou pro uchovávání a podávání teplých i studených nápojů. Snadno se také čistí a udržuje, což zajišťuje jeho používání po mnoho let.

Nejlepší drinky

Jaké jsou nejlepší drinky na osvěžení a zažehnání žízně?

Limonáda

Limonáda je klasický letní nápoj. Je lehká, osvěžující a představuje skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný. Může se také připravit s různými druhy ovoce, například s jahodami nebo borůvkami.

Smoothies

Smoothies jsou snadným a chutným způsobem, jak se v horkém dni ochladit. Můžou se připravit z jakéhokoli druhu ovoce, jogurtu, a dokonce i ze zmrzliny, která se stane speciální pochoutkou.

Ovocná voda

Obyčejná voda s ovocem je snadný a zdravý způsob, jak zahnat žízeň. Může se použít jakýkoli druh ovoce nebo bylinky a vytvořit tak jedinečnou chuť.

Letní drinky

Mezi oblíbené letní drinky patří například ledový čaj, mražené koktejly nebo sangrie.

Ledový čaj

Ledový čaj je skvělým letním nápojem. Snadno se připravuje a lze ho připravit s různými příchutěmi. Pro osvěžení se do něj může přidat i ovoce.

Mražené koktejly

Mražené koktejly jsou skvělým způsobem, jak se v létě ochladit. Příprava je možná z jakéhokoli druhu alkoholu a ovoce.

Sangrie

Tento davový nápoj se připravuje z červeného nebo bílého vína, nakrájeného ovoce, pomerančové šťávy a několika lžiček cukru. Pro extra dávku chuti stačí přidat brandy, triple sec nebo sodu.

Míchané nápoje – recepty

Míchané nápoje jsou skvělým způsobem, jak si zpestřit koktejlovou rutinu. Jaké jsou ty nejlepší recepty míchaných nápojů?

Manhattan je jedním z nejoblíbenějších míchaných nápojů. Směs žitné whiskey, sladkého vermutu a kapky hořké vody je nadčasovou klasikou.

Pro přípravu Manhattanu staří smíchat v míchací sklenici dvě unce žitné whiskey, jednu unci sladkého vermutu a dvě kapky hořké vody. Sklenici poté stačí jen naplnit ledem a míchat, dokud není vychlazená.

Dalším oblíbeným receptem míchaného nápoje Boulevardier. Tento míchaný nápoj se připravuje ze stejných dílů žitné whiskey, sladkého vermutu a Campari.

Boulevardier se připraví tak, že v míchací sklenici se smíchá po jedné unci z každé ingredience. Sklenice se naplní ledem a vše se míchá, dokud není vše dostatečně vychlazené.

Jaké další recepty míchaných nápojů jsou oblíbené nejen v létě?

Negroni je italský míchaný nápoj, který kombinuje stejné díly ginu, Campari a sladkého vermutu. Na přípravu Negroni je potřeba v míchací sklenici smíchat po jedné unci z každé ingredience.

Dalším oblíbeným míchaným nápojem je Martinez. Tento nápoj kombinuje gin, sladký vermut, likér maraschino a několik kapek pomerančové kůry.

Martinez je tvořen z dvou uncí ginu, jedné unce sladkého vermutu, půl unce likéru maraschino a trochou pomerančové kůry.

Dalším oblíbeným nápojem je Old Fashioned. Tento nápoj kombinuje whisky, cukr a několik kapek hořké vody v poměru: dvě unce whisky, jedna lžička cukru, dvě kapky hořké vody.

Jednoduché drinky

Alternativou k míchaným nápojům jsou jednoduché drinky, jejichž příprava zaberou maximálně pár minut. Jaké jednoduché drinky to jsou?

Moktejly

Nealkoholické nápoje jsou takové nápoje, které chutnají stejně dobře jako jejich alkoholické protějšky. Stačí smíchat džusy a další ingredience a získáte lahodný a osvěžující nápoj.

Ledovou kávu je možné ozdobit zmrzlinou nebo oblíbeným sladkým pečivem.

Ledová káva

Káva je klasika, kterou lze snadno připravit. Potřeba je jen kávová sedlinu, horkou voda, hrnek (případně poté sklenice) a led. Podle chuti je možné do ledové kávy přidat mléko, cukr nebo ochucené sirupy.

Horká čokoláda

Horká čokoláda je lahodný a uklidňující nápoj pro chladné dny. Potřeba je jen kakaový prášek, mléko a cukr. Všechny ingredience se poté ohřejí a smíchají dohromady a je hotovo.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang