Spalovače tuků

Spalovače tuků jsou jedny z nejkontroverznějších doplňků na trhu. Jsou popisovány jako doplňky stravy, které mohou zvýšit metabolismus, snížit vstřebávání tuků nebo pomoci tělu spalovat více tuků jako palivo. Jaké existují spalovače tuků?

Výrobci je často propagují jako zázračná řešení, která mohou vyřešit problémy s váhou. Spalovače tuků jsou však často neúčinné a mohou být dokonce škodlivé. Je to proto, že nejsou regulovány potravinářskými regulačními orgány.

Žádná zázračná pilulka na hubnutí neexistuje. Ani přírodní doplňky stravy nemohou zaručit úbytek tuku.

Metabolismus každého člověka je jiný. Neexistuje žádný zázračný spalovač tuků. Níže uvedené položky sice mohou pomoci zvýšit metabolismus, ale není to zaručeno. Nejúčinnějším způsobem hubnutí je pravidelný spánek, snížení stresu, pravidelné cvičení a konzumace vyvážené stravy bohaté na vlákninu a dostatečný pitný režim.

Přesto bylo prokázáno, že několik přírodních doplňků pomáhá spalovat více tuku. V tomto článku je seznam nejlepších doplňků stravy, které pomohou spalovat tuk. Před zahájením užívání jakéhokoli doplňku je na místě se poradit se zdravotníkem.

Kofein

Kofein je látka, která se běžně vyskytuje v kávě, zeleném čaji a kakaových bobech. Je také oblíbenou složkou komerčních doplňků stravy na spalování tuků, a to z dobrého důvodu. Kofein může pomoci nastartovat metabolismus a pomoci tělu spalovat více tuků. Výzkumy ukazují, že kofein může dočasně zvýšit metabolismus až o 16 % v průběhu 1 až 2 hodin.

Několik studií navíc prokázalo, že kofein může pomoci tělu spalovat více tuků jako palivo. Zdá se však, že tento účinek je silnější u lidí s nižší hmotností ve srovnání s lidmi, kteří mohou mít nadváhu nebo trpí obezitou.

Bohužel příliš častá konzumace kofeinu může způsobit, že tělo bude k jeho účinkům tolerantnější. Aby člověk mohl využívat výhod kofeinu, nemusí užívat doplněk stravy.

Stačí zkusit vypít několik šálků silné kávy, která je vynikajícím zdrojem kofeinu s mnoha zdravotními přínosy. Přesto jsou tyto zdravotní výhody pouze dočasné. Je důležité si uvědomit, že kofein může narušit kvalitní spánek, což má negativní vliv na regulaci hmotnosti.

Kofein může pomoci spalovat tuky tím, že zrychluje metabolismus a pomáhá spalovat více tuků. Kofein lze získat z přírodních zdrojů, jako je káva a zelený čaj.

Extrakt ze zeleného čaje

Extrakt ze zeleného čaje je jednoduše koncentrovaná forma zeleného čaje. Poskytuje všechny výhody zeleného čaje v pohodlné formě prášku nebo kapslí. Extrakt ze zeleného čaje je také bohatý na kofein.

Dvě sloučeniny, které extrakt obsahuje, se navíc vzájemně doplňují a mohou pomoci spalovat tuk prostřednictvím procesu zvaného termogeneze. Zjednodušeně řečeno, termogeneze je proces, při kterém tělo spaluje kalorie za vzniku tepla.

Studie ukázaly, že zatímco u samotného zeleného čaje nebyly zaznamenány žádné škodlivé účinky, nadměrná konzumace extraktu ze zeleného čaje se může ukázat jako škodlivá pro játra, zejména pokud je užíván nalačno. 

Proteinový prášek

Bílkoviny jsou pro spalování tuků nesmírně důležité. Vysoký příjem bílkovin pomůže spalovat tuk tím, že podpoří metabolismus a omezí chuť k jídlu. Pomáhá také tělu zachovat svalovou hmotu.

Přestože veškeré potřebné bílkoviny lze získat z potravin bohatých na bílkoviny, pro mnoho lidí je stále náročné jíst denně dostatek bílkovin. Proteinový prášek jsou vhodným způsobem, jak doplnit bílkoviny.

Mezi možnosti patří syrovátkové, kaseinové, sójové, vaječné a konopné proteinové prášky. Je však důležité vybrat si proteinový doplněk s nízkým obsahem cukru a přídatných látek, zejména pokud se člověk snaží zhubnout.

Je důležité si uvědomit, že kalorie jsou stále důležité. Proteinové doplňky by měly spíše jen nahradit svačinu nebo část jídla, než aby se přidávaly k stravě.

Doporučený denní příjem bílkovin se liší v závislosti na úrovni aktivity, věku, pohlaví, hmotnosti a výšce. Doporučená denní dávka pro bílkoviny je 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.

Rozpustná vláknina

Existují dva různé typy vlákniny, a to rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina absorbuje v trávicím traktu vodu a vytváří viskózní gelovitou látku.

Zajímavé je, že studie prokázaly, že rozpustná vláknina může pomoci spalovat tuky tím, že omezuje chuť k jídlu. Je to proto, že rozpustná vláknina může pomoci zvýšit hladinu hormonů sytosti.

Rozpustná vláknina navíc pomáhá zpomalit přísun živin do střeva. Když se tak stane, tělu trvá déle, než stráví a vstřebá živiny, což může způsobit, že se bude člověk cítit déle sytý.

Doplňky stravy s rozpustnou vlákninou zkrátka mohou pomoci spalovat tuky tím, že omezí chuť k jídlu a případně sníží množství kalorií, které lidské tělo přijímá z potravy. Mezi skvělé doplňky rozpustné vlákniny patří glukomannan a slupky psyllia.

Další spalovače tuků

Několik dalších doplňků mohou pomoci zhubnout. Mají však buď vedlejší účinky, nebo chybí důkazy, které by jejich tvrzení podpořily.

Patří mezi ně například:

  • 5-HTP je aminokyselina a prekurzor hormonu serotoninu. Může pomoci spalovat tuky tím, že omezí chuť k jídlu a chuť na sacharidy. 
  • Synefrin je látka, která je hojně zastoupena zejména v hořkých pomerančích. Některé důkazy ukazují, že může pomáhat při spalování tuků, ale jeho účinky potvrzuje pouze několik studií.
  • Extrakt ze zelených kávových zrn může pomoci spalovat tuky. Studie o extraktu ze zelených kávových zrn jsou však sponzorovány jeho výrobci, což může způsobit střet zájmů.

Neexistuje jediná zázračná pilulka, která by vyřešila problémy s váhou. Spousta přírodních řešení však může pomoci spálit více tuku, pokud se zkombinují se zdravým životním stylem, který zahrnuje stravu bohatou na živiny a cvičení.

Z těchto látek pravděpodobně nejúčinněji pomohou spalovat tuky kofein, extrakt ze zeleného čaje a proteinové doplňky. Před zahájením užívání jakéhokoli nového doplňku je na místě se poradit se zdravotnickým pracovníkem.