Ledové kaštany

Ledové kaštany známe z dětství snad všichni. Vyrábí se od roku 1966. Dívali jste se někdy na jejich složení? Co se skrývá pod obalem ledových kaštanů? Také vám chutnají tak nějak jinak než v dětství?

Složení:

Cukr, rostlinný tuk, kakaová hmota, sušené mléko, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 3,6 %, kakaové máslo, lískooříšová pasta, mléčný tuk, emulgátory (sójový lecitin, polyglycerol-polyricin-oleát), kyselina citrónová, aroma.

Co se skrývá pod obalem ledových kaštanů?

To, že ledové kaštany nepatří do jídelníčku zdravé výživy, je jasné. Obsahují cukr, tuk a energetická hodnota celé tyčinky je asi 1 200 kJ. Jak jsou na tom s obsahem éček?

E330kyselina citrónová. Jde o bezpečnou přísadu, která se např. vyskytuje v citrusech. Nadměrné užívání ale může poškodit zubní sklovinu.

E322sójový lecitin. Tato přísada je bezpečná, dokonce je považována za zdraví prospěšnou, protože pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. To může být fajn, protože ledové kaštany obsahují dost nezdravého tuku.

E476polyglycerol-polyricin-oleát. Krkolomná sloučenina! Jde o emulgátor, který může mít živočišný původ. U E476, které se používá v různých zálivkách nebo pomazánkách, nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky, ovšem zdraví prospěšné toto éčko není.

Hodnocení:

Ačkoli ledové kaštany, které vyrábí Nestlé Česko s.r.o. pod tradiční značkou Orion, neobsahují škodlivá éčka, dopřát bychom si je měli pouze jednou za čas kvůli jejich energetické náročnosti a vysokému obsahu tuku (40 g na 100 g výrobku).