Krepové povlečení

V dávné minulosti se lidé v noci před chladem chránily textiliemi z rostlin nebo kožešinami zvířat. Dnes již však existují nové možnosti. Technický pokrok nám umožňuje vybrat si ze široké nabídky povlečení.

Na výrobu paplónových a polštářových povlečení se používají kvalitní materiály, nejčastěji je to přírodní bavlna v kombinaci se syntetickými látkami. Spojením více druhů vláken vzniká kvalitnější a odolnější tkanina, například vysoce kvalitní jemný satén, hřejivý flanel, či jednoduše udržovatelný krep.

Jaký vybrat materiál

Prodejny mají ve své nabídce velké množství povlečení různého druhu. Liší se materiálem, kvalitou a samozřejmě barvou a vzory. Kvalitu povlečení zjistíme podle hustoty tkaniny, to znamená čím větší gramáž látky, tím je povlečení kvalitnější.

Gramáž je hodnota, která vypovídá o tom, kolik bavlněné příze bylo použito na výrobu 1 metru čtverečního látky. Kvalitní povlečení by měly mít přibližně 120 gramů na metr čtvereční.

Každý druh materiálu, ze kterého se povlečení vyrábí, má své kladné i záporné vlastnosti. Nejpoužívanějšími látkami, ze kterých se povlečení šijí jsou bavlna, flanel, satén a krep. Saténové povlečení preferují zejména lidé, kteří mají rádi měkkost a jemnost toho materiálu. Satén víceméně lze považovat za určitý projev luxusu, proto si jeho koupě vyžaduje sáhnout i trošku hlouběji do kapsy. Flanel vyniká svou schopností dobře hřát, životnost výrobku je však dost krátká.

Oblíbený krep

Snad nejoblíbenějším materiálem pro výrobu povlečení je krep. Krep je tkanina s vlnitým a zrnitým povrchem. Vyrábí se ze 100% přírodní bavlny, která se chemicky upravuje takzvaným louhováním. Krepový výsledek se dosahuje rozdílnou hustotou příze. Hotová tkanina se následně vysráží do požadovaného krepového tvaru.

Vlastnosti krepových povlečení ocení nejedna paní domácí, protože jsou velmi praktické. Krep můžete prát klasicky v automatické pračce při teplotě 40° C. Krepové povlečení se nesmí čistit chemicky a neměli byste je sušit v sušičce. Krepové povlečení schnou poměrně rychle a jsou skutečně nenáročné na údržbu.

Jejich další výhodou je, že se nežehlí. Pokud však máte v rodině alergika nebo astmatika, pak koupi krepových povlečení dobře zvažte, a to z toho důvodu, že právě při žehlení na vysoké teplotě, se lze zbavit škodlivých bakterií a alergenů.

Správná barva povlečení

U většiny spotřebitelů jsou populární zejména tlumené a zemité barvy. Na příjemné usínání a probouzení jsou oblíbené pastelové barvy, například oranžová, zelená, béžová, okrová, vanilková, žlutá atd. Pro dokonalou harmonii je vhodné zvolit barvu a vzor povlečení podle zařízení ložnice.

Krepové povlečení koupíte v běžných rozměrech: polštář 70 × 90 centimetrů a přikrývka 140 × 200 centimetrů. Samozřejmě, najdou se i jiné velikosti.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang