Dovolená na Kapverdských ostrovech – rady a tipy na cestu

Kapverdy zahrnují deset ostrovů roztroušených v Atlantiku u západního pobřeží Afriky. Vzhledem k tomu, že jsou ohromně rozmanité, představují oblíbenou turistickou destinaci, vhodnou pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi. Co si na dovolené na Kapverdských ostrovech rozhodně nenechat ujít?

Kapverdy jsou místem, kam se lze po celý rok vydat za sluncem. Teploty jen zřídkakdy klesnou pod 20 °C, proto jsou vhodnou destinací pro dovolenou jak v létě, tak v zimě. Kapverdy patří mezi nejlepší tipy na dovolenou, na kterou se dá vypravit po celý rok.

Co je dobré vědět před cestou:

  • v zimě se teploty pohybují průměrně kolem 25 °C, běžný je však silný vítr, kvůli kterému může být pocitová teplota nižší
  • v létě se teploty pohybují průměrně kolem 30 °C, od července do října lze očekávat déšť (na ostrovech Sal a São Vicente však prší jen málo nebo vůbec)
  • na Kapverdských ostrovech se nachází celkem deset letišť (nejčastěji se létá na mezinárodní letiště na ostrově Sal)
  • nejjednodušší cestou, jak se pohybovat mezi jednotlivými ostrovy, je využití lokální letecké společnosti TACV (letenky je nutné rezervovat s dostatečným předstihem)
  • levnější a méně využívanou alternativu představují trajekty, cesta mezi některými ostrovy však zabere i 12 hodin
  • autopůjčovny jsou k dispozici na všech hlavních ostrovech
  • na ostrovech fungují také minibusy, které turistům zastaví na mávnutí a následně je vyloží tam, kde budou chtít

Onemocnění typická pro kontinentální Afriku nejsou na Kapverdských ostrovech rozšířená. Výjimkou je ostrov Santiago, kde se vyskytuje malárie. Turisté na Kapverdách také často trpí zažívacími potížemi, což bývá způsobené místní vodou i podnebím.

Kapverdy ostrov Sal

Zřejmě nejoblíbenější částí Kapverd je ostrov Sal, který láká především na nádherné pláže s bílým pískem a malebné vesničky s pestrobarevnými domky. Sal na Kapverdách je ideální destinací pro každého včetně lidí s malými dětmi.

Nejrušnějším městem na tomto ostrově je Santa Maria, kde lze najít vše potřebné. Nachází se tu krámky se suvenýry i se surfařskými potřebami, řemeslné dílny i restaurace s místními specialitami, jako je například národní pokrm cachupa.

Největším lákadlem ostrovu Sal je nepochybně osm kilometrů dlouhá městská pláž, jež je posetá plážovými bary a windsurfingovými centry.

Každý si přijde na své

Kapverdské ostrovy toho však nabízejí mnohem více. Díky místní rozmanitosti si dovolenou na Kapverdských ostrovech užije doslova každý. Například ostrov São Vicente je známý nejrůznějšími kulturními akcemi, ostrov Santiago koloniální historií, ostrov Fogo sopečnou krajinou a ostrov Santo Antão množstvím turistických stezek.

Mezi jednotlivými ostrovy jezdí trajekty a létají vnitrostátní lety, proto není problém jich navštívit více.

Pokud jde o místní kuchyni, pravděpodobně nejznámějším pokrmem je již zmíněná cachupa, což je dušené maso s fazolemi, kukuřicí a dalšími ingrediencemi. Dušení je obecně velmi populárním způsobem úpravy surovin na Kapverdách. Za zmínku samozřejmě stojí také mořské plody, které si lze objednat v každé místní restauraci.

Jak strávit dovolenou na Kapverdských ostrovech?

Kromě opalování na písečných plážích a koupání v blankytně modrém moři si lze užít různé vodní sporty, jako je například windsurfing, potápění nebo šnorchlování. Milovníci historie se mohou vydat na ostrov Santiago, kde se ve 13. století poprvé vylodili Portugalští mořeplavci. Za návštěvu stojí především město Cidade Velha, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Na ostrově Fogo lze prozkoumat nezvykle vypadající sopečnou krajinu, popřípadě rovnou vystoupat ke kráteru stále činné sopky Pico do Fogo, a ostrov Santo Antão přímo vybízí k pěším výletům.

Kdo by se chtěl vykoupat jinde než v moři, může zajet na ostrov Sal, který je mimo jiné centrem produkce soli. Místní jezera jsou natolik slaná, že se v nich lidé vznášejí.

Ostrov São Vicente je zase vhodný pro každého, kdo se chce toulat dlážděnými uličkami, užít si živou hudební a uměleckou scénu a prozkoumat místní trhy, restaurace a bary.

Kde se ubytovat?

Každý ostrov nabízí trochu jiné možnosti vyžití i ubytování. Na turisticky zaměřeném ostrově Sal se nachází velké množství resortů, které nabízejí jak polopenzi, tak all inclusive a samozřejmě i přímý vstup na pláž. Ocení je především lidé, kteří se nechtějí příliš vzdalovat od místa ubytování.

Na ostatních ostrovech se také nacházejí velké hotelové resorty, ne však v takovém množství. Ubytovat se lze i v menších penzionech a soukromých domech.

Na ostrovech São Vicente a Fogo jsou k dispozici ekologické domky, které mohou nabídnout zcela nový zážitek z ubytování. Byly postaveny s důrazem na udržitelnost, tzn. s využitím přírodních materiálů a produkcí co nejmenšího množství odpadu.

Milovníci nočního života by určitě měli zůstat ve městech Sal Rei (Sal), Mindelo (São Vicente) nebo Praia (Santiago), která skýtají nesčetně restaurací a barů. Ubytovat se lze v hotelech, penzionech i soukromých ubytovacích zařízeních.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang