Viscerální tuk – jak se zbavit – tabulka, hodnoty

Obvod pasu o postavě mnohdy vypoví víc než BMI. Záleží totiž nejen na množství tuku, ale také na místě, kde je uložen – například za nejrizikovější je považován tuk na břiše. Lékaře tedy zajímá především břišní obezita, kterou výrazně trpí lidé s postavou typu jablko. Nejnebezpečnější pro zdraví je takzvaný viscerální tuk, tedy břišní tuk uložený mezi orgány.

Viscerální tuk oproti podkožnímu tuku vytváří mnohem víc látek, které poškozují zdraví. Odborníci objevili jasný vztah mezi množstvím škodlivého viscerálního tuku a kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou druhého typu, zvýšenými hladinami cholesterolu, zánětlivými procesy v cévách a vysokým tlakem.

U každého člověka je uložení tuku v břiše trochu jiné, někdo má více podkožního tuku i zde, u jiného převažuje nebezpečný tuk viscerální. Obvod pasu ale orientačně vypovídá o kardiovaskulárních rizicích a inzulínové rezistenci.

Spíše než počítání BMI by měl pomoci obyčejný krejčovský metr. Lepší než se vážit je totiž hlídat centimetry okolo pasu. Měření má probíhat na konci výdechu. Metr musí na břiše ležet volně a kůže nesmí být stlačená. Za kritickou hranici, kdy začíná být břišní obezita problémem nikoliv estetickým, ale především zdravotním, je považováno 94 centimetrů u mužů a 80 centimetrů u žen.

Člověku, který se ocitl za touto hranicí, hrozí třiapůlkrát vyšší riziko, že umře na srdeční infarkt. Zde nastává situace, kdy by měl začít přemýšlet, jak zhubnout břicho. Mohou mu v tom pomoct mobilní aplikace na hubnutí s kalorickými tabulkami, tipy na cvičení i recepty na zdravé snídaně.

Viscerální tuk může představovat zdravotní riziko.
Viscerální tuk může představovat zdravotní riziko.

Viscerální tuk – rizika

Větší obvod pasu je také rizikovým faktorem takzvaného metabolického syndromu, který představuje přímé ohrožení života. Jako metabolický syndrom je označováno několik poruch (mezi něž patří obezita, snížené koncentrace HDL cholesterolu, hypertenze a hyperglykémie nalačno), které se často vyskytují u jednoho člověka a k jejichž rozvoji přispívají stejné faktory.

Metabolický syndrom je podmíněn geneticky, ale jeho projevy jsou ovlivnitelné životním stylem. Ačkoliv je tělesná hmotnost často nejhůře ovlivnitelným faktorem vzniku metabolického syndromu, její snížení rozhodně stojí za to.

Existuje řada způsobů, jak rychle zhubnout, zrychlit metabolismus a nemuset se přitom extrémně namáhat. Když se podaří zhubnout pouhých 5 až 10 % celkové tělesné hmotnosti, viscerálního tuku ubude o celou třetinu. A právě tato „zmizelá“ třetina dokáže zajistit úpravu všech laboratorních hodnot, které jsou v případě metabolického syndromu sledovány.

Tabulka – viscerální tuk – hodnoty, úrovně, stupnice

Viscerální tuk je břišní tuk, který se nachází hluboko v břišní dutině. Obklopuje důležité orgány, včetně žaludku, jater a střev. Liší se od podkožního tuku, což je tuk těsně pod kůží. Viscerální tuk je ve skutečnosti pro zdraví nebezpečnější.

Existuje více způsobů, jak vypočítat hodnoty viscerálního tuku. Základní měření a výpočet je možné provést i doma. Jednou z metod je změřit obvodu pasu a boků a následně vydělit naměřenou hodnotu pasu naměřenou hodnotou obvodu boků. Zdravé tělo by mělo mít méně než 1,0 u mužů nebo 0,85 u žen.

Viscerální tuk – tabulka

Hodnoty naměřené za pomoci výše zmíněné metody lze jednoduše a přehledně zkontrolovat v pomyslné tabulce, která napoví, zda hodnoty viscerálního tuku poukazují na normální hmotnost, nadváhu nebo obezitu.

  • Normální hmotnost: < 0,95 u mužů, < 0,80 u žen
  • Nadváha: 0,96–1,00 u mužů, 0,81–0,85 u žen
  • Obezita: > 1,00 u mužů, > 0,86 u žen
Mezi nadváhou a obezitou může být někdy jen tenká hranice.
Mezi nadváhou a obezitou může být někdy jen tenká hranice.

Jak snížit viscerální tuk

Lidé, kteří bojují s nadváhou nebo obezitou, se zajímají o to, jak snížit viscerální tuk. K odstranění břišního tuku není potřeba držet speciální dietu ani provádět speciální cvičení. Stačí se řídit obvyklou strategií, jak se stát štíhlejšími a zdatnějšími.

  • Pohyb. Cvičení pomůže zbavit se viscerálního tuku i podkožního tuku a v kombinaci se správným stravováním pomáhá s udržením zdravé váhy. Stačí občas jezdit na kole, chodit na delší, svižné procházky nebo chodit po schodech. Kdo chce snížit viscerální tuk, měl by se snažit alespoň o 30 minut tohoto druhu mírného aerobního cvičení každý den.
  • Důležité je také udržovat a posilovat svaly. Cvičit s činkami, provádět odporové cviky, jako jsou kliky a sedy-lehy, nebo cvičit jógu.
  • Jíst chytře. Studie naznačují, že více vápníku a vitaminu D v těle může souviset s menším množstvím viscerálního tuku. Je proto dobré jíst hodně zelené zeleniny, jako je listový salát a špenát. Tofu a sardinky jsou také vhodnou volbou, stejně jako mléčné výrobky, jako jsou jogurty, sýry a mléko.
  • Vyhýbat se určitým potravinám. Zdá se, že některé potraviny podporují tvorbu břišního tuku. Jednou z nich jsou transmastné kyseliny, které jsou obsaženy v mase a mléčných výrobcích a také ve smažených nebo zpracovaných potravinách. Špatné jsou také limonády, sladkosti, zpracované pečivo a další potraviny slazené fruktózou.

Rozhodně je dobré dodržovat obvyklá pravidla zdravého stravování, tedy hodně čerstvých produktů, celozrnných výrobků, jako je pšeničný chléb a ovesné vločky, a libových bílkovin, jako je kuřecí maso bez kůže, ryby, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a fazole. Fazole adzuki – recept je dobrou volbou.

Další možnost, jak se zbavit viscerálního tuku, představuje odsátí tuku z břicha. Diskuze na toto téma, které lze nalézt na internetu, nabízí spoustu užitečných informací, rad a osobních zkušeností s touto procedurou.

Podkožní tuk

Viscerální tuk a podkožní tuk jsou dvě odlišné věci. Podkožní tuk je typ tuku, který se nachází pod kůží a plní důležitou funkci v těle. Jeho hlavním úkolem je ukládání energie v podobě tukových kyselin a glycerolu, které jsou využívány jako zdroj energie během fyzické aktivity a dalších procesů v těle.

Podkožní tuk také slouží jako izolace proti ztrátě tepla a tlumení nárazů, kterým je tělo vystaveno. Přestože přebytečný podkožní tuk může být estetickým problémem a zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby a diabetes, určitá míra podkožního tuku je nezbytná pro normální fungování těla.

Snížení váhy nemusí být snadné, určitě je však dobré se o něj pokusit.
Snížení váhy nemusí být snadné, určitě je však dobré se o něj pokusit.

Jak shodit tuk – jak zhubnout?

Shodit tuk a zhubnout může být pro mnoho lidí velmi náročné a složité, ale existují některé osvědčené strategie, které mohou pomoci při dosahování tohoto cíle. Jedním z klíčových prvků při hubnutí tuku je kontrola příjmu kalorií.

Pro snížení tělesného tuku je třeba vytvořit kalorický deficit, což znamená, že je nutné se vyhnout konzumaci více kalorií, než tělo spálí. Toho lze dosáhnout snížením porcí jídel, volbou zdravých a nízkokalorických potravin a vyhýbáním se potravinám s vysokým obsahem cukru a tuku.

Další důležitou strategií pro ztrátu tuku je zvýšení fyzické aktivity. Kromě toho, že spaluje kalorie, pravidelné cvičení také posiluje svaly a zvyšuje metabolismus, což může vést k dalšímu snížení tělesného tuku.

Pro ztrátu tuku se doporučuje kombinace kardiovaskulárních cvičení, jako je běh nebo jízda na kole, a silového tréninku, který pomáhá posilovat svaly a zvyšovat spalování kalorií i v klidu. Důležité je také dodržovat pravidelný spánek a snižovat stres, což může pomoci při regulaci hormonálních hladin a podpořit zdravé hubnutí.

Jak se zbavit podkožního tuku

Podkožní tuk může být velkým problémem pro mnoho lidí, kteří touží po štíhlé postavě. Bohužel, odstranění podkožního tuku není snadnou záležitostí a vyžaduje trpělivost, tvrdou práci a změny v životním stylu. Existují však některé kroky, které mohou při snižování podkožního tuku pomoci.

Patří mezi ně zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a dostatek spánku. Změny ve stravovacích návycích, jako například omezení příjmu tuku a cukru a zvýšení konzumace vlákniny a bílkovin, mohou pomoci snížit množství tělesného tuku. Pravidelný pohyb, jako například cvičení s váhami nebo aerobní aktivita, může také pomoci spálit tuk a zlepšit celkovou kondici.

Je důležité si uvědomit, že snižování podkožního tuku není okamžitý proces. Může trvat několik týdnů nebo měsíců, než budou vidět výsledky. Proto je důležité si stanovit reálné cíle a dodržovat je. Je také důležité si uvědomit, že některé faktory, jako jsou genetické predispozice nebo hormonální nerovnováha, mohou množství podkožního tuku ovlivňovat.

Pokud se člověk snaží zhubnout a stále má pocit, že se mu nedaří dosáhnout svého cíle, může být užitečné poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu, kteří mohou poskytnout další informace a doporučení na základě individuálních potřeb.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang