Dietní jídelníček na hubnutí

Diety neslouží jen k hubnutí. Změna jídelníčku může být jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout, ale může být také vstupní branou ke zlepšení návyků, zaměření na zdraví a aktivnějšímu životnímu stylu. Jak vypadá efektivní jídelníček na hubnutí?

Přesto může být kvůli velkému množství dostupných dietních plánů obtížné začít. Různé diety budou pro různé lidi vhodnější, udržitelnější a účinnější. Mezi nejznámější diety patří například ovocná dieta nebo dieta při těžké obezitě.

Některé diety se zaměřují na omezení chuti k jídlu, aby se snížil příjem potravy, zatímco jiné navrhují omezit příjem kalorií a buď sacharidů, nebo tuků. Některé se zaměřují spíše na určité stravovací návyky a změnu životního stylu než na omezení určitých potravin.

Mnohé z nich navíc nabízejí zdravotní výhody, které přesahují rámec hubnutí. Udržování zdravé hmotnosti je klíčem k dobrému zdraví, ale může být těžké zjistit, jak nejlépe změnit jídelníček, aby se dosáhlo účinně požadovaného cíle.

Vždy se vyplatí navštívit praktického lékaře a zjistit, zda člověk potřebuje zhubnout, a pokud ano, jaké je pro něj zdravé rozmezí hmotnosti. Může také zkontrolovat, zda se u člověka nevyskytují nějaké základní zdravotní potíže, které mohou způsobovat nadměrné přibírání na váze. 

Tento dietní plán zdravé výživy je skvělým způsobem, jak zajistit optimální výživu a zároveň umožní snížit nadváhu. Množství kalorií, které denně lidské tělo potřebuje, se liší v závislosti na věku, výšce, hmotnosti, pohlaví a úrovni aktivity

Na internetu existuje řada kalkulaček, pomocí kterých lze určit optimální příjem kalorií. Pro průměrnou ženu, která je středně aktivní, by to mělo vytvářet deficit, který umožní stabilní a kontrolovaný úbytek hmotnosti. Jak by měl vypadat dietní jídelníček na hubnutí?

Zdravá snídaně

Studie naznačují, že lidé, kteří začínají den snídaní bohatou na bílkoviny, jsou méně náchylní k pozdějšímu špatnému výběru potravin a mohou potenciálně snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. 

Snídaně je také skvělou příležitostí, jak do sebe dostat některé klíčové živiny, a začít tak den opravdu dobře. Dobrou volbou je ovesná kaše s mlékem a čerstvým ovocem. Ta dodá člověku vlákninu, bílkoviny, vápník a vitaminy, které jsou důležité pro podporu zdraví a hubnutí.

Jíst s rozvahou

Člověk by měl přemýšlet o tom, co mu tělo říká. Má chuť na něco sladkého, má skutečně hlad, nebo je ve skutečnosti znuděný, vystresovaný, unavený nebo plný emocí? Snaha řešit tyto další potřeby může pomoci cítit se lépe, aniž by člověk jedl, když nemá skutečný hlad

V závislosti na tom, co lidské tělo potřebuje, je možné vyzkoušet rozptýlit se zábavnou nebo relaxační činností, rychle si zdřímnout, dopřát si relaxační koupel nebo zavolat kamarádce na kus řeči. Pokud má opravdu hlad, měla by svačina přečkat do dalšího jídla. 

Noční mlsání

Existuje řada lidí, kteří mají sklony k večernímu přejídání. Mnoho lidí sní velkou část svého denního příjmu kalorií, jakmile se usadí na pohovku, a pokud se snaží shodit nadváhu, může to úsilí brzdit. 

Výběr jídla plného výrazných chutí, například koření, v kombinaci s fazolemi, luštěninami a zeleninou, může pomoci uspokojit chuť na sacharidy.

Dietní jídelníček na hubnutí

Správný jídelníček plný potřebných látek pro správné fungování lidského organismu je klíčem k zbavení se přebytečných kil. K tomu je dobré přidat i pravidelnou fyzickou aktivitu jako je například běh, chůze nebo silový trénink. Tím se urychlí celkový proces hubnutí. Jak vypadá dietní jídelníček na hubnutí na 3 dny?

Den 1

 • snídaně: ovesné vločky na noc v lednici s borůvkami a netučným mlékem
 • oběd: krůtí wrap s jarní směsí a salsou v tortille s nízkým obsahem sacharidů
 • svačina: pomeranč nebo mandarinka
 • večeře: pečená ryba se sladkými bramborami, brokolicí a melounem

Den 2

 • snídaně: 3 vejce se špenátem
 • oběd: krevety s quinoou a špenátem
 • svačina: rýžový chlebíček s arašídovým máslem
 • večeře: kuřecí maso s citronem, quinoou a chřestem

Den 3

 • snídaně: řecký jogurt s čerstvým ovocem a müsli
 • oběd: tuňákový salát plněný avokádem
 • svačina: jogurtovo-ovocný koktejl, lze přidat i protein
 • večeře: krůtí karbanátky, cuketové nudle a marináda

Vyvážený jídelníček je mimo jiné vhodnou prevencí proti zavodnění organismu.

Dobrý jídelníček pro dlouhodobé hubnutí je takový, který dává jídlu a stravování strukturu, ale umožňuje flexibilitu podle preferencí a zálib, je nutričně zdravý a zahrnuje techniky uvědomělého stravování.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang