Vejce se sýrem – nejlepší recept

Vejce a sýr jsou klasickou kombinací, kterou má mnoho lidí rádo. Ať už je to snídaně, oběd nebo večeře, toto lahodné duo nikdy nezklame naše chuťové pohárky.

Abychom tuto kombinaci posunuli na vyšší úroveň, podělíme se s vámi o jednoduchý, ale chutný recept, který je ideální pro vydatnou snídani nebo i rychlou a snadnou večeři.

Vejce se sýrem

Vejce a sýr – dvě jednoduché ingredience, které se staly základem mnoha domácností a kuchyní. Obě jsou univerzální, cenově dostupné a chutné, takže jsou oblíbenou volbou pro snídaně, obědy i večeře. Ať už míchaná, vařená nebo smažená, vejce a sýr jsou klasickou kombinací, která dokáže pozvednout jakýkoli pokrm.

Nejprve si povězme něco o skromném vejci – síle výživy. Je to kompletní bílkovina, která obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, jež naše tělo potřebuje. Vejce jsou také bohatá na vitaminy a minerály, včetně vitaminu D, vitaminů skupiny B a cholinu, který je nezbytný pro zdraví mozku. Nemluvě o tom, že jsou dobrým zdrojem zdravých tuků, takže jsou sytou a uspokojivou potravinou.

Další potravinou s vysokým obsahem živin je sýr vyráběný z mléka. Je vynikajícím zdrojem vápníku, který je nezbytný pro silné kosti a zuby. Sýr je také bohatý na bílkoviny, fosfor a vitamin B12. Přestože má vysoký obsah nasycených tuků, obsahuje také konjugovanou kyselinu linolovou (CLA), zdravý tuk, který je spojován s různými zdravotními účinky, včetně hubnutí.

K vejci se sýrem lze přidat i klobásu nebo fazolky.

Kromě toho, že jsou vejce a sýr chutné a všestranně využitelné, mají také některé zdraví prospěšné účinky. Kombinace bílkovin a zdravých tuků v obou ingrediencích pomáhá udržet se sytí,, což snižuje pravděpodobnost přejídání. Jsou také skvělou volbou pro ty, kteří dodržují nízkosacharidovou nebo keto dietu.

Závěrem lze říci, že vejce a sýr jsou ikonickým duem, které si můžete vychutnat na nekonečné množství způsobů. Od snídaně až po večeři a vše mezi tím, tyto ingredience dodají každému pokrmu nejen chuť a strukturu, ale také cenné živiny. Až tedy budete příště potřebovat rychlý a snadný nápad na jídlo, sáhněte po vejcích a sýru – možná se stanou vašimi novými oblíbenými ingrediencemi.

Ingredience

 • 4 vejce
 • pepř
 • sůl
 • 1 malá cibule nakrájená na kostičky
 • sýr nakrájený na plátky
 • sádlo (nebo máslo)
 • špek
 • mletá paprika
Vejce se sýrem jsou klasickou volbou jak pro snídani, tak i oběd.

Postup

 1. Začněte zahříváním nepřilnavé pánve na středním ohni. Zatímco se pánev zahřívá, rozklepněte čtyři vejce do malé misky.
 2. Vejce ochuťte posypáním pepřem a solí a pak je společně šlehejte, dokud se dobře nespojí.
 3. Na stejné pánvi osmahněte na kostičky nakrájenou cibuli, dokud nezprůsvitní. To bude trvat přibližně 2-3 minuty.
 4. Jakmile je cibule uvařená, přidejte do pánve ochucená vejce. Pomocí špachtle vejce a cibuli jemně promíchejte.
 5. Jakmile začnou vejce tuhnout, přidejte na ně plátky sýra. Můžete použít svůj oblíbený druh sýra, například čedar, mozzarellu nebo švýcarský.
 6. Zatímco se sýr rozpouští, rozehřejte samostatnou pánev na středním plameni. Na pánev přidejte sádlo (nebo máslo), a jakmile se rozpustí, přidejte špek. Ten opékejte, dokud nebude křupavý, poté ho stáhněte z ohně a dejte stranou.
 7. Když se sýr dál rozpouští, posypte ho mletou paprikou. Ta dodá pokrmu kouřovou a mírně pikantní chuť.
 8. Jakmile je sýr zcela roztavený, stěrkou opatrně složte sýr a vejce dohromady. Pokračujte v tomto postupu, dokud nejsou vejce zcela hotová.
 9. Nakonec směs vajec a sýra na talíři doplňte křupavým špekem. Podávejte horké a pochutnejte si.

Tento recept je nejen snadný na přípravu, ale také přizpůsobitelný. Do pokrmu můžete přidat svou oblíbenou zeleninu, například papriku, špenát nebo houby. Můžete také upravit koření podle svých chuťových preferencí a přidat více nebo méně pepře či soli.

TIP: Vyzkoušejte recept na vajíčkovou pomazánku, slané muffiny (recept), pštrosí vejce, vejce Benedikt nebo sýrovou omáčku.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang