7 tipů podle čeho vybírat plesové šaty

Co si vzít na sebe na ples? Podle čeho vybírat ty správné plesové šaty? Jaký typ šatů zvolit, aby ženě dokonale padly a abych se v nich cítila dobře?

Ke správnému výsledku se dá dobrat přes těchto sedm základních otázek.

1. Šaty pouze na ples, nebo i jinou společenskou událost?

Nejprve je nutné popřemýšlet, zda se šaty pořizují pouze na ples, nebo zda se budou hodit ještě na jiné společenské události.

Mezi společenské události, které mohou nastat v životě každé ženy, samozřejmě patří plesy, galaplesy, audience, ceremoniály, promoce, svatby, maturita, návštěvy kulturních zařízení (divadel), firemní party, taneční, večírek, banket, matiné či vernisáže. Někdy se hodí koktejlky, jindy večerní róba, jindy je nejvhodnější kostýmek .

Pokud chce žena na plese zářit, měla by pořídit šaty pouze na ples. Jako princezna bude vypadat pouze v dokonalých plesových šatech.

2. Koupit si plesové šaty, nebo si je jen půjčit?

Zda si šaty půjčit, nebo koupit, závisí na tom, zda se šaty využijí vícekrát. Nákup i výpůjčka šatů mají své výhody i nevýhody. Hlavní plus při nákupu šatů je, že se dají použít vícekrát. Nevýhodou je, že na plesy půjde žena opakovaně ve stejném outfitu.

Výhodou vypůjčených šatů je, že si lze pokaždé půjčit jiné, ovšem poplatek za vypůjčení již nikdo nevrátí a po plesovém víkendu nezbývá nic jiného, než šaty vrátit. Pak žena nemá ani peníze, ani šaty.

Navíc pokud se na plese šaty nějak poškodí, někdo je polije vínem, roztrhnete vlečku apod, je nezbytné škodu uhradit.

Další možností je nechat si plesové šaty ušít na míru, což má také jednu velkou výhodu. Co kus, to originál, takže je zaručeno, že se na plese neobjeví žádná žena ve stejných šatech.

Nevýhodou ovšem je, že ušití šatů na míru nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem. Pokud si žena přeje pořídit plesové šaty levně, může zkusit výprodeje různých e-shopů. Pomoci může i second hand, kde se dají pořídit netradiční, originální, krásné i cenné kousky. Stačí mít trochu toho štěstí.

3. Délka plesových šatů

Dále je třeba pouvažovat o délce plesových šatů. Pokud má postava od pasu dolů drobné nedostatky, skryjí je před mužským pohledem dlouhé plesové šaty.

Pevným zadeček a výstavní nožky si naopak zaslouží obdiv mužských protějšků. V takovém případě se hodí vzít si na ples šaty kratší, třeba s délkou pod kolena nebo nad kolena. Pozor na minišaty, ty se hodí na nějakou neoficiální party, ovšem ne na ples.

Pokud ženě sluší krátké šatičky, může si je na ples klidně vzít. Ovšem opravdu pouze krátké šaty, žádné miniaturní pidi hadříky kolem pasu.

Dlouhé plesové šaty je nutné zkoušet s plesovými botami, aby nedošlo k tomu, že si šaty žena při tancování pošlape.

4. Plesové šaty jednodílné či dvoudílné

Další takovou otázkou je, zda si žena přeje šaty jednodílné, či dvoudílné. Dvoudílné se skládají většinou ze sukně a z korzetu. Výhodou dvojdílných šatů obvykle je, že se části dají kombinovat s dalšími prvky (sukně a korzet, sukně a halenka, společenské kalhoty a korzet). Takže žena pokaždé dorazí na ples v jiném modelu.

5. Plesové šaty s ramínky, či bez ramínek, s dlouhými či krátkými rukávy, s holými zády

Rozhodnutí, zda si vzít plesové šaty s ramínky nebo bez ramínek, závisí hodně na tom, zda má žena pocit, že paže může hrdě stavět na odiv. Šaty s ramínky, i bez ramínek sluší ženám a slečnám, které jsou od pasu nahoru drobnější postavy.

Záleží také na tom, zda se v šatech cítí dobře. Někdo má rád dlouhé rukávy, jiná rukáv krátký. Pokud jsou plesové šaty s holými zády, s ramínky nebo bez, je nutné pořídit si k šatům ještě vhodné bolerko či sáčko, které v chladnějších sálech zahřeje.

6. Střih plesových šatů podle postavy

Šaty je třeba vybírat také podle střihu, o těch plesových to platí stejně tak. Nesmíme se zapomínat, že každé ženě sluší jiný střih šatů. Výjimkou je empírový neboli antický střih, tedy střih přestřižený pod prsy, který padne každé ženě. Stejně tak zavinovací střih, ten je však nejvhodnější pro postavu ve tvaru přesýpacích hodin.

Vždy je dobré vycházet z konstituce postavy. Nejdůležitější je soudnost a správné určení typu postavy.

Plesové šaty na postavu Hruška

Tento typ postavy mají ženy, které mají užší ramena a pas a širší boky. Takový typ žen ocení střih plesových šatů se zvýšeným pasem nebo střih s nabíranými rukávy.

Šaty na ples pro postavu Jablko

Postava ve tvaru jablka je taková, že poprsí i boky jsou stejně široké, pas je nevýrazný. Ženy tohoto typu postavy upřednostňují áčkový střih, který zdůrazní sexy křivky a zakryje nedostatky. Vhodné je také odhalit ramena a paže a pas ozdobit páskem, broží, kamínky apod.

Šaty na postavu Trojúhelník

Trojúhelníková postava znamená široká ramena, nevýrazný pas, úzké boky a štíhlé nohy. Ženám tohoto typu postavy sluší empírový střih plesových šatů, nabírané sukně, véčkový výstřih a odhalená ramena. Tato postava by se měla vyhýbat úzké sukni.

Jaké šaty na ples na postavu Přesýpací hodiny?

Postava ve tvaru přesýpacích hodin je dokonale tvarovaná ženská postava – plné poprsí, širší boky a úzký a zřetelný pas. Ženy s postavou přesýpacích hodin si vybírají princeznovský střih plesových šatů nebo vypasovaný střih s páskem či zavinovací střih.

Plesové šaty na postavu Obdélník

Obdélníkový typ postavy představuje klasickou chlapeckou postavu – ramena a boky stejně úzké, pas nevýrazný. Ženy s obdélníkovou postavou musí vybírat střih šatů, který odhaluje šíji, nebo musí zvolit pevný a tvarující korzet, který zvýrazní jejich ženskost, přitáhne pozornost k poprsí.

7. Barva plesových šatů

Poslední otázkou, kterou zbývá vyřešit, je barva. Na ples jakožto oficiální příležitost se hodí barvy, které se spojují se slovem elegantní: černá, stříbrná, bílá či zlatá. Výjimkou však v dnešní době nejsou ani syté barvy jako modrá, zelená, žlutá a červená. Především se však musí zvolit barva, která ženě sedne.

Barva plesových šatů musí ladit s barvou oblečení protějšku. Na plese musí jít vidět, že k sobě muž a žena patří.

Plesová obuv a doplňky (psaníčko, šperky, lodičky)

K šatům patří také vhodné doplňky, které šaty rozzáří. Ať už se jedná o šperky (náhrdelníky, korále, náramky, řetízky, čelenky do vlasů, blyštivé sponky), společenskou obuv (lodičky, střevíčky na vysokém podpatku, páskové botky) či vhodné psaníčko do ruky.