Typy plavek: rikiny, bikiny, monokiny, tankiny

V dnešní době si už žena nevystačí s dělením dámských plavek pouze na jednodílné či dvoudílné plavky. Existuje totiž mnoho výrazů, kterými se označují dámské plavky.

Mezi typy plavek se řadí např. rikiny, bikiny, monokiny, tankiny a jiné. Každé plavky byly populární v jiné éře. Na přelomu tisíciletí byly u žen v oblibě například bikiny, v roce 2010 byly všude u vody vidět tankiny a později se staly hitem léta rikiny.

Ženy milují všechny druhy plavek a není to rozhodně tak, že letos se nosí pouze rikiny a jiné plavky nikoli. Plavky se dají v tom nejzákladnějším dělení rozčlenit na jednodílné a dvoudílné a v jejich rámci se plavky škálují dál

Jednodílné plavky

Jednodílné plavky jsou elegantní plavky, které ženy upřednostňují například v případě, že chtějí zakrýt pár svých nedostatků a netroufnou si obléct plavky dvoudílné.

Nápadité jednodílné dámské plavky nabízí například u španělská módní značka Desigual.

Sportovní plavky jednodílné

Dále se jednodílnými plavkami rozumí sportovní plavky vcelku, které ženy vyhledávají, aby mohly provozovat vodní sporty jako je plavání, akvabely a další.

Jednodílné sportovní plavky jsou pružné (musí vydržet sportovní a aktivní zátěž), zpevňující postavu a odolné. Dámské sportovní plavky jednodílné nabízí například značka Adidas.

Monokiny

Monokiny jsou plavky ušité z jednoho kusu plavkoviny, jde tedy říci, že se jedná také o jednodílné plavky. V akademickém slovníku cizích slov je uvedeno, že monokiny jsou „dámské plavky bez horní části“.

Monokiny jsou plavky s různými výraznými detaily jako vyříznuté boky, horní část a dolní část plavek spojena jen proužkem látky, kovové spony, velké korálky apod.

Odvážné monokiny si mohou dovolit ženy s dokonalou postavou, neboť sebemenší špíček na bocích či zádech nepůsobí v těchto plavkách příliš esteticky. Monokiny převažují v nabídce dámských plavek u značky Lorin.

Dvoudílné plavky

Dvoudílné plavky sestávají ze dvou kusů látky, z horního dílu plavek a dolního dílu plavek. Plavkové podprsenky stejně jako plavkové kalhotky mají mnoho střihů (push-upky, trojúhelníčkové, bez kostic, bokové, klasické, tanga, nohavičkové).

Plavkové podprsenky se mohou zapínat či zavazovat vzadu a mají úzká či široká ramínka, nebo se zavazují za krkem. Kalhotky mohou být jednoduše střižené, se širší gumou v pase nebo se zavazovat na bocích tkaničkami. Pestrou nabídku dvoudílných plavek přináší značka Gabbiano.

Dvoudílné sportovní plavky

I sportovní plavky se mohou skládat ze dvou kusů. Sportovkyně chtějí vypadat i u sportovních aktivit dobře, a proto volí dvoudílné sportovní plavky. Ty dají vyniknout vyrýsovaným a svalnatým atletickým postavám.

Dvoudílné sportovní plavky jsou součástí nabídky dámských plavek u značky Winner.

Tankiny

Tankiny jsou plavky, které se skládají ze dvou částí. Spodní díl tvoří klasické kalhotky, vrchní díl připomíná korzet či tílko s košíčky.

Plavky tankiny vyhledávají především ženy, které mají štíhlé nohy, ovšem na břichu mohou mít nějaké nedostatky. Proto jsou rády, že si mohou pas schovat pod vrchní díl tankin.

Tankiny nabízí například značka Change Lingerie.

Bikiny

Olíbené bikiny jsou taktéž dvoudílné plavky, jejichž znamením je, že vrchní i spodní díl plavek tvoří miniaturní část látky, takže toho příliš u dam nezakrývají.

Bikiny jsou perfektní na opalování nebo třeba k moři. Při sebeprudším pohybu, například při plavání ve vodě, mají tendenci se shrnovat.

Značka Missguided vytváří originální a neodolatelné bikiny.

Rikiny

Rikiny patří k plavkám, které se na trhu objevily relativně nedávno. Jde o dvoudílné plavky, jejichž horní část se dá uvázat na šest různých způsobů. Relleciga je průkopníkem a zakladatelem plavek rikin.