Typy plavek: rikiny, bikiny, monokiny, tankiny

V dnešní době si už nevystačíme s dělením dámských plavek pouze na jednodílné či dvoudílné plavky, protože existuje mnoho výrazů, kterými se označují dámské plavky. Mezi typy plavek řadíme např. rikiny, bikiny, monokiny, tankiny a jiné. Každé plavky byly populární v jiné éře. Na přelomu tisíciletí byly u žen v oblibě například bikiny, v roce 2010 byly všude u vody vidět tankiny a například zhruba před rokem se staly hitem léta rikiny. Ale ženy milují všechny druhy plavek a není to rozhodně tak, že letos se nosí pouze rikiny a jiné plavky nikoli.

Plavky se dají v tom nejzákladnějším dělení rozčlenit na jednodílné a dvoudílné a v jejich rámci škálujeme plavky dál (pro inspiraci, jaké plavky nosit, nahlédněte zde).

Jednodílné plavky

Jednodílné plavky jsou buď elegantní plavky, které ženy upřednostňují například v případě, že chtějí zakrýt pár svých nedostatků a netroufnou si obléct plavky dvoudílné. Jednodílné dámské plavky najdeme například u španělské módní značky Desigual.

Sportovní plavky jednodílné

Dále jednodílnými plavkami rozumíme sportovní plavky vcelku, které ženy vyhledávají, aby mohly provozovat vodní sporty (plavání, akvabely a další). Jednodílné sportovní plavky jsou pružné (musí vydržet sportovní a aktivní zátěž), zpevňující postavu a odolné. Dámské sportovní plavky jednodílné nabízí například značka Adidas.

Monokiny

Monokiny jsou plavky ušité z jednoho kusu plavkoviny, jde tedy říci, že se jedná také o jednodílné plavky. V akademickém slovníku cizích slov je uvedeno, že monokiny jsou „dámské plavky bez horní části“. Monokiny jsou plavky s různými výraznými detaily – vyříznuté boky, horní část a dolní část plavek spojena jen proužkem látky, kovové spony, velké korálky apod. Monokiny si mohou dovolit ženy s dokonalou postavou, neboť sebemenší špíček na bocích či zádech nepůsobí v těchto plavkách příliš esteticky. Monokiny převažují v nabídce dámských plavek u značky Lorin.

Dvoudílné plavky

Dvoudílné plavky sestávají ze dvou kusů látky, z horního (vrchního) dílu plavek a dolního (spodního) dílu plavek. Plavkové podprsenky stejně jako plavkové kalhotky mají mnoho střihů (push-upky, trojúhelníčkové, bez kostic, bokové, klasické, tanga, nohavičkové). Plavkové podprsenky se mohou zapínat či zavazovat vzadu a mají úzká či široká ramínka, nebo se zavazují za krkem. Kalhotky mohou být jednoduše střižené, se širší gumou v pase nebo se zavazovat na bocích tkaničkami. Pestrou nabídku dvoudílných plavek přináší značka Gabbiano.

Dvoudílné sportovní plavky

I sportovní plavky se mohou skládat ze dvou kusů. Sportovkyně chtějí vypadat i u sportovních aktivit dobře, a proto volí dvoudílné sportovní plavky, které dají vyniknout jejich vyrýsovaným a vysvalovaným atletickým postavám. Dvoudílné sportovní plavky jsou součástí nabídky dámských plavek u značky Winner.

Dámské sportovní jednodílné plavky

Tankiny

Tankiny jsou plavky, které se skládají ze dvou částí – ze spodního dílu, kalhotek, a z vrchního dílu, který připomíná korzet či tílko s košíčky. Plavky tankiny vyhledávají především ženy, které mají štíhlé nohy, ale na břichu mohou mít nějaké nedostatky, a tak jsou rády, že si mohou pas schovat pod vrchní díl tankin. Tankiny jsou v nabídce například značky Change Lingerie.

Bikiny

Bikiny jsou taktéž dvoudílné plavky, jejichž znamením je, že vrchní i spodní díl plavek tvoří miniaturní část látky, takže toho příliš u dam nezakrývají. Bikiny jsou perfektní na opalování nebo třeba k moři. Jen dávejte pozor, při sebeprudším pohybu, například při plavání ve vodě, mají tendenci se shrnovat (ať už dolů či nahoru) 🙂 Značka Missguided vytváří originální a neodolatelné bikiny.

Rikiny

Rikiny patří k plavkám, které se na trhu objevily relativně nedávno. Loňské léto pro ně znamenalo období boomu, s plavkami se doslova roztrhl pytel. Rikiny jsou dvoudílné plavky, jejichž horní část se dá uvázat na šest různých způsobů. Relleciga je průkopníkem a zakladatelem plavek rikin.

Letošní nabídka plavek je velmi pestrá. Já už mám určitě vybráno. Co vy?