Jak se obléknout, když na pozvánce stojí white tie, black tie, cutaway…

V období koktejlových večírků, plesů a jiných společenských akcí se může stát, že přijde pozvánka, na které bude napsáno, že na konkrétní oficiální událost je vyžadováno white tie, black tie, cutaway nebo další z výrazů pro společenské šaty či slavnostní oblečení.

Jenže co to znamená white tie, cocktail nebo dressy casual? 

Dress code

Termíny jako black tie, white tie, semi-formal apod. vychází z tzv. dress code. Zjednodušeně lze dress code popsat jako soubor nepsaných pravidel oblékání.

Black tie

Black tie, cravate tie či smoking, v USA tzv. tuxedo, je nejvyšší stupeň slavnostního oblečení. Nosí se na večerní slavnostní příležitosti, jako jsou např. plesy, do divadla apod.

Pánové nosí smoking a černého motýlka (nikoli oblek s kravatou), ženy si ve většině případů oblékají dlouhé šaty neboli velkou večerní róbu.

Nicméně, dnes už žena neporuší žádné normy, pokud si obleče i krátké šaty (tzv. koktejlky). Záleží na charakteru akce apod.

White tie

Pod pojmem white tie či cravate blanche se ukrývá frak. Ve výjimečných případech je frak předepsán na události jako galapremiéry, oficiální ceremoniály za účasti významných hostů, galaplesy, audience u prezidenta a svatby.

Dnes je většinou nahrazen příjemnější variantou – smokingem, k tomu si muži musí obléci bílou košili, bílou vestu, bílého motýlka a černé lakýrky.

Ženy si musí navléknout honosné společenské šaty, tedy dlouhou večerní róbu.

Cutaway

Cutaway neboli žaket představuje méně častý slavnostní denní společenský oděv. Dnes se objevuje již jen velmi výjimečně, převážně na svatbách. Jako doplněk slouží cylindr a hůl.

Pro ženy termín znamená odění do dlouhé večerní róby.

Ultra-formal

Ultra-formal neboli velmi formální rovná se white tie. Opět jsou vyžadovány velice formální společenské šaty.

Formal dress

Formal dress neboli formální oblečení znamená černý nebo tmavý oblek. Obvykle platí stejná pravidla jako u black tie. Jedná se o nejběžnější večerní pánský oblek. Nosí se s kravatou na běžné společenské události.

Ocitnete-li se však host v kreativním prostředí, může svému outfitu trochu odlehčit. Pánové mohou zvolit smoking pouze s černou košilí bez kravaty. Přítomné dámy potom opět nesáhnou vedle, pokud zvolí koktejlky, dlouhé večerní společenské šaty či elegantní kostýmek, který je určen k večernímu nošení.

Creative black tie

Creative black tie předznamenává, že sice půjde o formální událost, tedy společenským šatům se host nevyhne, ovšem zároveň je prostor k uplatnění osobnosti a také žhavých módních trendů ve večerním oblečení. 

Proto jsou-li v módě např. luxusní dlouhé úplety, nebude žena vypadat nepatřičně v kvalitním a elegantním svetříku s dlouhou sukní. Pro pány je opět vhodný smoking, klasickou bílou košili však mohou nahradit černou bez motýlka.

Semi-formal

Ze všech pravidel v oblékání do společnosti je semi-formal tím nejzrádnějším. Většinou to znamená, že velké večerní společenské šaty nebo smoking nejsou vhodné. Zde se host musí řídit časem, ve kterém se událost koná.

Je-li začátek po 18. hodině, hodí se koktejlové šaty a tmavý oblek pro partnera. Pokud se akce koná dopoledne nebo odpoledne, je třeba připravit vysoce elegantní kostýmek. Oblek pro pány nemusí být nutně tmavý.

Cocktail

V tomto případě se jedná o koktejlový večírek a podle něj pojmenované koktejlové šaty. Tím se rozumí elegantní krátké šaty z vytříbeného materiálu a elegantně zvolené doplňky v podobě lodiček na vysokém podpatku a malé kabelky. Muži si oblékají tmavý či černý oblek.

Dressy casual

Pojem dressy casual se překládá jako nedbalá elegance, ovšem nedbalá elegance v tomto případě neznamená džíny ani šortky. Organizátor tím chce naznačit, že by hosté měli vypadat elegantně, avšak s formálností to nemusí přehánět.

V praxi to znamená zajímavé šaty nebo kostýmek s rafinovanými detaily, jako je krajkový top nebo lesklé halenky. Může se sáhnout také po saténu nebo sametu.

Na společenské oblečení mužů jsou kladeny větší nároky

Ženy mají obecně k oblékání do společnosti vřelejší vztah než muži. Důvodem může být to, že i ten nejpřísnější dress code ženám nabízí větší prostor než mužským protějškům.

Když je například na pozvánce napsáno black tie, partnerovi nezbude než vyrazit ve smokingu s černým motýlkem. Ženy však mají možnost pohrát si s doplňky, make-upem a dokonce i se samotnými šaty.

Nejdůležitější však je umět šaty nosit a prodat je. I ta nejkrásnější žena s dokonalým make-upem a zajímavým účesem oblečená do luxusní a drahé róby může vypadat nevkusně, pokud neumí šaty nosit a pokud je neumí dát svému okolí patřičně na odiv.