Špenátová omáčka: Zdravé špagety za pár minut

Sklidila jsem špenát. Celou kopu špenátu! Tak už jsme ho měli jen tak dušený. A taky v salátu. S kozím sýrem chutná výtečně. A dnes jsem uvařila rychlý oběd. Špenátová omáčka chutnala na špagetách božsky. Vyzkoušejte!

Na špenátovou omáčku budete potřebovat

Mísu čerstvého špenátu – pár stroužků česneku – olej – sůl – pepř – smetanu – sezamové semínko – cibuli – špagety.

Jak uvařit špenátovou omáčku

Omyjte důkladně špenát. Když ho natrháte přímo na zahrádce, zjistíte, že je to trochu špindíra. Špagety dejte vařit do osolené vody. Nakrájejte nadrobno půlku cibule a smažte na oleji. Přihoďte listy špenátu (větší natrhejte na menší kousky). Přidejte rozmačkaný česnek. Zalijte smetanou na vaření. Osolte a opepřete. Nakonec přisypte dvě lžíce sezamového semínka. Mezitím jsou špagety al dente.

Špenátovou omáčku přimíchejte k těstovinám a podávejte. Ozdobit můžete čerstvými listy špenátu nebo rukoly. Mě chutná ještě sypané parmezánem.

Tip: Ochutnejte špenát i jinak! Do omáčky přidejte kari a podávejte s rýží!

Proč jíst špenát a sezamové semínko

  • Špenát – je hodnotnou listovou zeleninou. Obsahuje velké množství vitamínu A. Betakaroten působí jako antioxidant. Pomáhá k detoxikaci organismu. Vhodný je jako ochrana před slunečním zářením. Redukuje i tvorbu vrásek. Kromě toho obsahuje špenát kyselinu listovou a další vitamíny skupiny B. Z minerálů obsahuje špenát vápník, sodík, hořčík, železo nebo mangan.
  • Sezamové semínko – obsahuje kvalitní rostlinné oleje. Z vitamínů v něm najdeme řadu „béček“ – například B1, B2, B3. Obsahuje velké množství vápníku, z minerálů je bohatý i na železo, hořčík a zinek. Sezamové semínko se doporučuje jako prevence řady civilizačních chorob (nemoci cév, srdce, posílení imunity apod.).