Proč je u diabetiků důležitý pohyb

Fyzická aktivita by měla být součástí léčby pacientů s cukrovkou jakéhokoliv typu. Je nutné zdůraznit, že musí zachovávat individuální a rozdílný přístup podle věku pacienta, podle toho, zda má diabetické komplikace nebo jiná onemocnění, jestli je léčen pomocí aplikace inzulínu a v kolika denních dávkách, zda je schopen kontrolovat si hladiny krevního cukru pomocí glukometru apod.

Intenzivní cvičení vede ke zvýšení citlivosti na inzulín a to má za následek nižší hodnoty hladiny krevního cukru. Dále dochází, zejména při dlouhodobé pravidelné pohybové aktivitě, k celé řadě metabolických jevů a výsledkem je snížení rizika aterosklerózy, snížení krevních tuků, snížení obezity, příznivý vliv na vysoký krevní tlak.

Pohybová aktivita zlepšuje kompenzaci cukrovky. Výborná kompenzace cukrovky zabraňuje diabetickým komplikacím u pacientů léčených aplikací inzulínu. Fyzická aktivita sníží dávku inzulínu. Současně fyzická aktivita působí příznivě na pohybový aparát a naši náladu a psychiku obecně.

Jak být aktivní?

1. pravidelně (nejlepší je určit si den a čas, eventuálně zamluvit místo a domluvit se s kamarádem, sousedem, kolegou; když máte stanovenu dobu a místo, hůře se vymlouvá a vzdává pohybová aktivita)

2. cvičení by měla trvat minimálně 30 minut třikrát týdně, ideální by bylo denně; při tomto cvičení je vhodné dosáhnout a udržovat si tepovou frekvenci mezi 60-90 % hodnoty, kterou si spočítáte tak, že od čísla 220 odečtete váš věk:

Příklad: je vám 55 let: 220-55=165, 60% ze 165 je 99 tepů/min; při cvičení je tedy nutné, aby vaše tepová frekvence byla 99 tepů za minutu nebo více;

Doporučované formy pohybové aktivity jsou chůze, svižná chůze, turistika, jízda na kole, plavání, vytrvalostní běh, kondiční aerobní cvičení a jakýkoliv pohyb, který Vás baví – lyžování, bruslení, tenis, kopaná, squash, tanec atd.

Příznivé účinky pohybu

Těchto účinků je celá řada, vyjmenujme si alespoň ty nejdůležitější:

  • 1) psychologický účinek (pocit relaxace, zlepšení sebehodnocení, pocit spokojenosti, lepší spánek)
  • 2) snížení citlivosti na inzulín (ať vlastní nebo který si aplikujete) a snížení dávek inzulínu
  • 3)snížení rizikových faktorů aterosklerózy (snížení hladiny krevních tuků, snížení tělesné hmotnosti tedy obezity, snížení stresu, snížení hodnot krevního tlaku, -snížení dávky inzulínu)
  • 4) snížení hmotnosti (zvýšeným výdejem energie, zlepšením schopnosti regulovat příjem potravy při zlepšení psychického stavu, snížením nadměrné chuti k jídlu)
  • 5)zvýšení zdatnosti, trénovanosti, a tím lepší duševní pocit
  • 6)zlepšení kompenzace cukrovky
  • 7)pozitivní působení na srdečně cévní systém
  • 8)příznivý efekt na pohybový aparát

V současné době je doporučováno 10 000 kroků denně – můžete je změřit krokoměrem, jehož pořízení je finančně nenákladné, a zpříjemnit si denní chůzi. Nebo si vyberte jinou fyzickou aktivitu, každopádně se jistě budete cítit mnohem lépe.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang