PLOVE: Plavání je balzám pro tělo, i duši!

PLOVE je synonymem čistých linií, precizního zpracování a hravých výrazných barev od zlaté přes sytě růžovou po kobaltově modrou.

Značku českých plavek tvoří Pavlína Miklasová, která začala na kolekci inovativních sandálů spolupracovat s fotografkou a designérkou Barborou Veselou. Pavlína byla také nominována na módního designéra v cenách Czech Grand Design 2017.

Bylo to v roce 2014 v rámci školního ateliérového úkolu Moje značka“ v Ateliéru designu oděvu a obuvi na UMPRUM, kdy si měl každý student založit svou imaginární značku se vším, co k tomu patří. Tehdy poprvé dostala nápad vytvořit plavky.

Proč jste si vybrala zrovna plavky? Nelákaly vás více třeba večerní róby, které pak uvidíte na fotkách z červeného koberce?

Chtěla jsem se věnovat něčemu, co by bylo praktické a nejen vytvářet věci na molo – i když se samozřejmě občas věnuji i volnější tvorbě. Mám velmi ráda slunce a plavání, to je balzám pro tělo i duši. Taky mi přišlo, že tady chybí plavky, které by byly krásné a nadčasové (a nebyly z módních řetězců).

Řídíte se trendy?

Snažím se vytvářet spíš nadčasové modely, které by měly vypadat dobře déle než jednu sezonu. Chci přicházet s něčím osvěžujícím, letos to třeba poprvé jsou černobílé plavky s tenkými ramínky. Plavky by měly především podtrhnout osobnost nositelky, což se stane, když se v nich dotyčná bude cítit dobře.

Pamatujete si nějaké své plavky z dětství?

Měla jsem ráda zelené jednodílné plavky, které měly na prsou tři žáby. Pak si pamatuju na své první dvoudílné plavky. Pořídila jsem si je až na konci dovolené a břicho jsem si už nestihla bohužel opálit!

Až donedávna znamenalo PLOVE pouze plavky, ale od tohoto roku máte novinku – sandály. Jaké jsou?

Pohodlné, krásné, nadčasové. Vznikly tak, že jsem chtěla kolekci plavek doplnit o vlastní letní obuv a přizvala jsem ke spolupráci Barboru Veselou.

A vypadá to, že to byla dobrá volba. Je to radost vidět, jak se produkt vyvíjí, i když je to samozřejmě spousta práce. Snažíme se ze spolupráce vytěžit maximum a předat si zkušenosti.

Letos se tedy PLOVE rozšířilo jak o nový produkt, tak o člena týmu. Báro, jak se z fotografky stane designérka obuvi?

Samotnou mě to překvapuje, ale dospěla jsem k tomu postupně. Nejdřív jsem cítila určitou nenaplněnost, a zároveň mi některé boty nepřipadaly dost hezké.

Chtěla jsem spojit kreativitu a užitečnost. Vytvářet obuv komfortní, krásnou a zvýšit sebevědomí nositele. Chtěla jsem pracovat rukama, vytvářet něco, na co si můžete sáhnout. Asi je to následek toho, že jsem se věnovala digitální fotografii, pracovala na počítači s obrazem.

Používáte na plavky a sandály nějaké speciální materiály? Řešíte, odkud pochází?

Materiál je klíčový. Pro výrobu sandálů i plavek používáme plavkovinu, což je syntetický materiál, který tvoří ze 78 % polyamidové vlákno a z 22 % elastan. Bohužel ho v Čechách nikdo nevyrábí, takže to, z čeho vyrábíme, je dovezené z Itálie.

Buď ho kupujeme v českém obchodě nebo ho objednáváme přímo z italské továrny. Tam mají díky velké tradici všechno potřebné na výrobu plavkoviny a vyrábí ji hned na několika místech.

Začínáme také pracovat s materiálem, který je z 80% z recyklovaných polyamidových vláken. Bylo by skvělé, kdybychom ho mohly od příští sezóny používat na sandály.

Jaké máte další plány do budoucna?

Rády bychom se dostaly i k prodeji v zahraničí. Lákala by nás i spolupráce s nějakým dalším návrhářem nebo větší značkou mimo Českou republiku. Co se týká dalších produktů, zatím nás plavky a sandály zaměstnávají dostatečně, ale možností jak značku dál rozvíjet, je celá řada.

Začalo léto a s ním chuť vyrazit z Prahy a jít se koupat. Prozradíte nám svá oblíbená místa, kam vyrazit v plavkách? Oblíbené lomy, rybníky nebo koupaliště?

Jezero v Sadské, Kraví Hora v Brně. Ale stejně moře je moře!