Plněný hermelín – nejlepší recept

Plněný hermelín je chutný a všestranný pokrm, který pochází z České republiky. Je to ideální předkrm pro každou příležitost a jistě potěší každého milovníka sýrů. Tento recept, který se připravuje ze dvou hermelínů, je jednoduchý a zároveň chutný.

Hermelín je sýr, který si získal oblibu nejen v domácí kuchyni, ale i ve světě. Tato požitkářská a slaná pochoutka je lahodnou kombinací krémového sýra Camembert, aromatických bylinek a vlašských ořechů, díky níž je oblíbená mezi milovníky sýrů.

Plněný hermelín

Sýr Camembert pochází z francouzské Normandie, do České republiky byl poprvé dovezen koncem 19. století a rychle se stal základem české kuchyně. Jako bohatý sýr byl přirozenou volbou pro plnění různými přísadami a zapékání, dokud nebyl teplý a lepkavý. Tak se zrodil plněný camembert, místně známý jako hermelín.

Tradičně se hermelín vyrábí tak, že se do horní části sýru Camembert vyřízne malý otvor a naplní se směsí bylinek, česneku a někdy i šunky nebo slaniny. Sýr se pak znovu uzavře a zapeče dozlatova a potřísní roztaveným sýrem. Tento jednoduchý, ale přesto chutný pokrm se obvykle podává s křupavým chlebem, krekry a/nebo čerstvým ovocem.

Od ostatních plněných sýrů se hermelín liší druhem použitého sýra. Camembert má jedinečný chuťový profil, krémovou a máslovou strukturu, která se po zahřátí stává hedvábně hladkou. To z něj dělá ideální základ pro různé náplně, protože doplňuje a zvýrazňuje chuť přidaných ingrediencí.

S rozšířením obliby hermelínu se objevilo mnoho variant tohoto pokrmu s různými náplněmi a použitím strouhanky. Některé restaurace podávají hermelín na sladko s medem a vlašskými ořechy, zatímco jiné mu dodávají pálivost přidáním chilli papriček. Možnosti jsou neomezené, což z hermelínu činí univerzální pokrm, který lze přizpůsobit různým chutím.

Ingredience

 • 2 hermelíny (sýr Camembert)
 • 2 stroužky česneku, mleté
 • ½ šálku mletých vlašských ořechů
 • 2 lžíce másla
 • 2 lžíce nasekaných bylinek (kopr, pažitka a petrželka)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • sůl podle chuti

Postup

 1. Předehřejte troubu na 190 °C.
 2. Začněte tím, že z obou hermelínů odříznete vrchní kůru. Ta bude později sloužit jako víko pro plněné sýry.
 3. Pomocí lžíce opatrně vydlabejte měkký sýr ze středu každého hermelínu a ponechte asi 2,5centimetrový okraj.
 4. V malé misce smíchejte prolisovaný česnek, mleté vlašské ořechy, nasekané bylinky a máslo.
 5. Směs promíchejte se špetkou soli a kapkou olivového oleje, dokud se dobře nespojí.
 6. Nyní je čas na plnění hermelínů. Dutiny opatrně naplňte směsí bylinek a vlašských ořechů a pevně ji vtlačte do sýra.
 7. Hermelíny vložte do malé zapékací misky a na každý položte vyhrazenou kůru.
 8. Každý hermelín pokapejte trochou olivového oleje a posypte špetkou soli.
 9. Hermelíny pečte v předehřáté troubě 10-12 minut, nebo dokud sýr není měkký a lepkavý.
 10. Po upečení vyjměte hermelíny z trouby a před podáváním je nechte několik minut vychladnout.

Plněný Camembert nebo hermelín je nyní připraven stát se hlavní hvězdou výstavy. Krémový sýr se dokonale snoubí s křupavými vlašskými ořechy a aromatickými bylinkami, což z tohoto pokrmu dělá miláčka davu. Můžete ho podávat s různými přílohami, jako je křupavý chléb, krekry a čerstvé ovoce, a vytvořit tak dobře ucelenou sýrovou mísu.

TIP: Z dalších sýrových pokrmů můžete zkusit sýrovou omáčku a hermelín v troubě. Sýr lze přidat i do receptů na pizza šneky nebo žampionovou pizzu.