Domácí šunka – recept

Domácí šunka je věc o které každý nakupující sní, ale málokterému se do toho chce. Není to totiž jen tak. Příprava sice není náročná, ale vyžaduje čas. Výsledek, ale opravdu stojí za to.

Začíná se tím, že si člověk koupí maso. Může být vepřový, kuřecí a vlastně asi i hovězí. Záleží pouze na chuti člověka. Dle recenzí je však nejlepší ta z vepřové kýty. Maso se očistí od všech blanek, tuku a podobně, a nakrájí se na kousky zhruba 1 až 1,5 cm.

Ingredience

  • 1 kg kýty (nebo kuřecí prsa)
  • asi 10 g moučkového cukru
  • asi panák vody
  • 2,5 % rychlosoli tj. 25 g (doporučuje se Praganda)
  • koření dle chuti
  • 4 stroužky česneku

Postup

Maso se všemi přísadami pěkně dlouze promíchá, aspoň 20 minut. Uloží se do ledničky do druhého dne. Druhý den se zase pěkně promíchá, aspoň 10 minut. Další den se maso vytáhne, trochu masa se podrtí tyčovým mixérem nebo pomele v mlýnku.

Maso se nandá do sáčku do šunkovaru. Je to tlustší než mikroten, asi jako sáčky se zipem. Trošku se s tím musí pobouchat, aby si to sedlo, zamotat a nandat do šunkovaru. Pokud nemá člověk šunkovar, tak si vystačí s uříznutou PET lahví.

Pěkně se to zapružinuje, zavíčkuje a vaří na každý kilo masa asi 1,5 hod v mírném bublinkovém varu na nejmenším plamínku. Vytáhne se, nechá vychladnout a vyklopí. Kuřecí lépe drží při sobě, a jde lépe krájet.

Domácí šunku lze připravit i v pomalém hrnci, zde je recept na šunku v pomalém hrnci. Pro sváteční příležitosti se hodí glazovaná pečená šunka či pečená šunka s hnědým cukrem.