Čínské rizoto bez masa – nejlepší recept

Rýže je v čínské kuchyni základní surovinou, která je univerzální a lze ji použít v celé řadě pokrmů. Zatímco rizoto je typicky italský pokrm připravovaný z rýže arborio a často obsahuje maso, existuje také chutná a plnohodnotná čínská verze, která je zcela vegetariánská.

Krása čínského rizota bez masa spočívá v jeho přizpůsobivosti. Lze jej upravit podle osobních chuťových preferencí, dietních potřeb a dostupnosti surovin. Přidání bezmasých alternativ, jako je vegetariánská šunka, kůže z tofu nebo vegetariánská klobása, dále rozšiřuje možnosti pro ty, kteří hledají bezmasou verzi tohoto pokrmu.

Čínské rizoto bez masa

Čínská kuchyně je celosvětově proslulá svými výraznými chutěmi, pestrou prezentací a všestranným využitím surovin. Jedním z oblíbených pokrmů, který si získal srdce mnoha milovníků jídla, je rizoto. Ačkoli se jedná o tradiční italský pokrm, Číňané si tento pokrm z rýže upravili po svém a často do něj přidávají různé druhy masa, například kuřecí, vepřové nebo mořské plody. S nárůstem rostlinné stravy však roste poptávka po bezmasých variantách. To vedlo k vytvoření čínského rizota bez masa, které ukazuje kreativitu a přizpůsobivost čínské kuchyně.

Rizoto můžete doplnit oblíbeným sýrem.

Základem každého čínského rizota je rýže. Namísto tradiční rýže arborio se v čínském rizotu používá oblíbená dlouhozrnná bílá rýže. Díky tomu zůstávají zrnka oddělená a nadýchaná, což pokrmu dodává výraznou strukturu. Rýže se předem uvaří a poté slouží jako základ rizota a dodává mu bohatou a uspokojivou chuť bez použití masa.

Jednou z klíčových složek čínského rizota bez masa je přidání různých druhů zeleniny. Čínská kuchyně klade velký důraz na to, aby se do pokrmů přidávala rozmanitá zelenina, a rizoto není výjimkou. V čínském rizotu se běžně používá pestrá směs zeleniny, jako je mrkev, hrášek, kukuřice, paprika, houby a zelené fazolky. Tato zelenina nejenže dodá pokrmu zářivé barvy, ale také mu dodá výživnou hodnotu a texturu. Lehce osmažená nebo dušená zelenina si zachovává svou křupavost a vytváří příjemný kontrast k měkké a krémové rýži.

Ingredience

 • 1 šálek nevařené rýže
 • 1 ½ šálku vody
 • 1 šálek mražené čínské zeleniny (například brokolice, mrkev, hrášek)
 • 1 plechovka kukuřice, okapaná
 • 2 lžíce oleje
 • 2 polévkové lžíce sójové omáčky
 • koření na pečené kuře
Rizoto lze upravit podle osobních chuťových preferencí.

Postup

 1. V hrnci uvařte 1 šálek rýže s 1½ šálkem vody podle návodu na obalu. Po uvaření ji dejte stranou.
 2. V samostatné pánvi rozehřejte 2 lžíce oleje na středním plameni. Přidejte mraženou čínskou zeleninu a za stálého míchání ji 2-3 minuty smažte, dokud mírně nezměkne.
 3. Vmíchejte plechovku kukuřice a vařte další 1-2 minuty.
 4. Do pánve přidejte uvařenou rýži a promíchejte ji se zeleninou a kukuřicí.
 5. Do pánve přidejte 2 lžíce sójové omáčky a dobře promíchejte, aby se všechny ingredience rovnoměrně obalily.
 6. Přisypte koření na pečené kuře a pokračujte v míchání.
 7. Rizoto nechte vařit další 3-4 minuty, aby se chutě propojily a rýže vstřebala omáčku.
 8. Po úplném uvaření vypněte oheň a nechte rizoto několik minut odstát, aby vychladlo a chutě se plně rozvinuly.
 9. Čínské rizoto podávejte horké a vychutnejte si lahodné a syté jídlo bez masa.

Čínské rizoto bez masa je ideální volbou pro každého, kdo hledá syté a uklidňující jídlo. Nejenže je vegetariánské, ale je také finančně nenáročné a lze ho snadno připravit ze surovin, které už pravděpodobně máte ve spíži.

TIP: Vyzkoušejte recept na rajskou polévku s rýží, srbské rizoto, zeleninové rizoto (recept), rizoto bez masa nebo kuře s rýží.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang