Bábovka – nejlepší recepty

Bábovka je klasický moučník, na kterém si pochutnávají již celé generace. Výjimečnost tohoto dezertu spočívá v jeho hutné, ale přesto vláčné konzistenci, která se rozplývá v ústech. S několika jednoduchými ingrediencemi a trochou lásky můžete i vy upéct lahodnou bábovku v pohodlí svého domova.

Klasická bábovka je oblíbená pro svou bohatou máslovou chuť a vlhkou strukturu. Tradiční recept se připravuje z ingrediencí, jako je máslo, mouka a cukr. Existuje však i alternativa, při které se používá krupicový cukr.

Bábovka – nejlepší recept

Bábovka je tradiční dezert v mnoha evropských domácnostech. Všestranný moučník si vychutnávají již celé generace a vyrábí se v různých podobách, od hutného a sytého až po lehký a nadýchaný. Jednou z oblíbených verzí je bábovka z krupicového cukru, kterou můžete obohatit čokoládou nebo rozinkami.

Samotná bábovka má fascinující historii. Během 18. století byla symbolem bohatství a luxusu, protože její ingredience byly drahé a vyhrazené pro zvláštní příležitosti. Postupem času se recept vyvíjel a vznikaly různé varianty, včetně české bábovky s krupicovým cukrem.

Bábovka je oblíbený dezert, na kterém si pochutnávají již celé generace.

Navzdory svému původu se bábovka stala v českých domácnostech základním dezertem, který se často podává v neděli ke kávě nebo jako zvláštní pohoštění o svátcích. Mnoho rodin má svou vlastní jedinečnou verzi bábovky s různými přídavky, jako jsou kousky čokolády nebo rozinky. Přidání těchto ingrediencí dodává bábovce výraznou chuť a strukturu, takže je ještě neodolatelnější.

Závěrem lze říci, že bábovku z krupicového cukru (s čokoládou nebo rozinkami) musí ochutnat každý, kdo má chuť na sladké. Ať už si ji vychutnáte s rodinou a přáteli, nebo v útulné kavárně, bábovka vás jistě uspokojí a zanechá trvalý dojem.

Ingredience

 • 1 ½ hrnku krupicového cukru
 • 1 ½ šálku vanilkového cukru
 • 1 ½ šálku mléka
 • 2 ½ šálku polohrubé mouky
 • 2 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • olej na vymazání bábovkové formy
 • volitelně: ½ šálku kousků čokolády nebo rozinek
Bábovka z krupicového cukru a čokolády je vynikajícím zpestřením tradičního receptu.

Postup

 1. Začněte předehřátím trouby na 175 °C. Zatímco se trouba zahřívá, vymažte 23centimetrovou bábovkovou formu olejem a dejte ji stranou.
 2. V míse smíchejte krupicový cukr, vanilkový cukr a mléko. Dobře promíchejte, dokud se cukry v mléce zcela nerozpustí.
 3. Poté přidejte vejce a míchejte, dokud se dobře nespojí.
 4. Pomalu přidávejte polohrubou mouku a pokračujte v míchání, dokud nezískáte hladké těsto.
 5. Nakonec přidejte prášek do pečiva a míchejte, dokud se vše dobře nespojí.
 6. Pokud se chystáte přidat kousky čokolády nebo rozinky, je na to nyní ten správný čas. Opatrně je vmíchejte do těsta a ujistěte se, že jsou rovnoměrně rozloženy.
 7. Těsto nalijte do vymazané bábovkové formy a stěrkou uhlaďte povrch.
 8. Vložte formu na bábovku do předehřáté trouby a pečte přibližně 45 minut, nebo dokud párátko zapíchnuté do středu nevyjde čisté.
 9. Jakmile je bábovka zcela upečená, vyjměte ji z trouby a nechte ji ve formě 10 minut vychladnout.
 10. Po 10 minutách bábovku opatrně vyjměte z formy a před podáváním ji nechte zcela vychladnout na mřížce.

Podle tohoto jednoduchého a chutného receptu snadno a rychle připravíte lahodnou bábovku, která je ideální pro každou příležitost, ať už jde o rodinnou oslavu nebo příjemný odpolední čaj. Proč tedy tento recept nevyzkoušet a nepodělit se o lásku ke skvělé bábovce se svými blízkými? Dobrou chuť!

TIP: Vyzkoušejte další oblíbené dezerty, jako je bábovka ze zakysané smetany, čokoládová buchta, babiččina hrníčková bábovka, luxusní tvarohová bábovka a mrkvová bábovka.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang