Atkinsonova dieta – jak funguje, jaká pravidla dodržovat

Atkinsova dieta je populární nízkosacharidový stravovací plán, který v 60. letech 20. století vyvinul kardiolog Robert C. Atkins. Atkinsova dieta omezuje sacharidy a zároveň se zaměřuje na bílkoviny a tuky. Jak funguje Atkinsonova dieta?

Atkinsova dieta má několik fází pro snížení a udržení hmotnosti. Začíná se stravovacím plánem s velmi nízkým obsahem sacharidů. Atkinsova dieta se oficiálně nazývá Atkinsův výživový přístup. Byla podrobně popsána v mnoha knihách a připisuje se jí zásluha na zahájení trendu nízkosacharidové diety.

Jaký je účel Atkinsovy diety?

Účelem Atkinsovy diety je změnit stravovací návyky tak, aby pomohly člověku zhubnout a váhu si udržet. Atkinsova dieta také říká, že je to zdravý celoživotní přístup ke stravování. Říká, že je to zdravý přístup, ať už chce člověk zhubnout, zvýšit svou energii nebo zlepšit zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak nebo metabolický syndrom.

Pro Atkinsovu dietu se člověk může rozhodnout, pokud:

 • mu chutnají druhy a množství potravin, které jsou v dietě obsaženy
 • chce dietu, která omezuje určité sacharidy, aby mohl zhubnout
 • chce změnit své celkové stravovací návyky
 • má zdravotní potíže, o kterých si myslí, že by dieta mohla pomoci zlepšit stav
 • se mu líbí související produkty Atkinsovy diety, jako jsou kuchařky, koktejly a tyčinky

Před zahájením jakékoli diety na hubnutí by se člověk měl poradit se svým lékařem, zejména pokud má nějaké zdravotní potíže, například cukrovku. To však platí pro všechny typy dietních jídelníčků na hubnutí. Mezi další dietní jídelníčky patří Dukanova dieta jídelníček na týden.

Co zahrnuje Atkinsova dieta?

Hlavní náplní Atkinsovy diety je podobně jako u keto diety jíst správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků pro optimální hubnutí a zdraví.

Atkinsova dieta upozorňuje, že obezita a související zdravotní problémy, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby, jsou vinou typické americké stravy s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem sacharidů. Atkinsova dieta říká, že není nutné se vyhýbat tučným kouskům masa nebo odřezávat přebytečný tuk. Důležitá je spíše kontrola sacharidů.

Atkinsova dieta zastává názor, že konzumace příliš velkého množství sacharidů, zejména cukru, bílé mouky a dalších rafinovaných sacharidů, vede k mnoha problémům. Jedním z nich je nerovnováha cukru v krvi, přibývání na váze a srdečním problémům. Proto Atkinsova dieta omezuje sacharidy. 

Stejně jako mnoho jiných dietních plánů se i Atkinsova dieta neustále mění. Nyní podporuje konzumaci většího množství zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a zahrnula změny, které vyhovují potřebám vegetariánů a veganů. Zabývá se také zdravotními problémy, které se mohou objevit při prvním zahájení nízkosacharidové diety.

Mezi další populární dietu na snížení a udržení váhy patří dieta Mačingová.

Sacharidy

Člověk musí sledovat množství sacharidů. Používá se systém zvaný čisté sacharidy. Čistý obsah sacharidů je celkový obsah sacharidů v dané položce snížený o obsah vlákniny. Například půl šálku syrové brokolice obsahuje 2,3 gramu celkových sacharidů a 1,3 gramu vlákniny. Čistá hodnota sacharidů je tedy 1 gram.

Atkinsova dieta říká, že její přístup k sacharidům spálí tukové zásoby těla, kontroluje hladinu cukru v krvi a pomůže dosáhnout optimálního zdraví. Také tvrdí, že cvičení není pro hubnutí potřeba. Uvádí však, že cvičení může pomoci udržet váhu na stabilní úrovni a přináší další zdravotní výhody.

Jaké jsou fáze Atkinsovy diety?

Atkinsova dieta má čtyři fáze. V závislosti na jednotlivých cílech v oblasti hubnutí lze začít kteroukoli z prvních tří fází.

Fáze 1 – indukce

V této přísné fázi člověk vyřadí ze svého jídelníčku téměř všechny sacharidy. Denně sní pouze 20 gramů čistých sacharidů, převážně ze zeleniny.

Namísto toho, aby ze sacharidů tělo získávalo přibližně polovinu denních kalorií, jak doporučuje většina výživových doporučení, získá jen asi 10 %. Základní zelenina, jako je chřest, brokolice, celer, okurka, zelené fazolky a paprika, by měla tvořit 12 až 15 gramů denních čistých sacharidů.

V této fázi jí člověk při každém jídle bílkoviny, jako jsou ryby a korýši, drůbež, maso, vejce a sýry. Oleje a tuky omezovat není nutné. Nelze však konzumovat většinu ovoce, sladké pečivo, chléb, těstoviny, obiloviny, ořechy ani alkohol. Denně je ntný udržovat pitný režim na alespoň osm sklenicích vody. V této fázi by se mělo setrvat nejméně dva týdny, v závislosti na úbytku hmotnosti.

Fáze 2 – vyrovnávání

V této fázi nadále jí člověk minimálně 12 až 15 gramů čistých sacharidů jako základní zeleninu. Jak bude člověk pokračovat v hubnutí, může pomalu přidávat zpět některé sacharidy s vysokým obsahem živin, jako je více zeleniny a bobulovin, ořechů a semínek. V této fázi je třeba setrvat, dokud do cílové hmotnosti chybí zhruba 5 kg.

Fáze 3 – před udržovací fáze

V této fázi se pomalu stále zvyšuje rozsah potravin, které je dovoleno jíst, včetně ovoce, škrobnaté zeleniny a celozrnných výrobků. Každý týden lze do jídelníčku přidat asi 10 gramů sacharidů. Pokud se však úbytek hmotnosti zastaví, je nutné ho opět omezit. V této fázi člověk zůstane do doby, dokud nedosáhne své cílové hmotnosti.

Fáze 4 – celoživotní udržování

Do této fáze člověk přejde, když dosáhne své cílové hmotnosti. Poté v tomto způsobu stravování pokračuje po celý život.

Jídelníček

Zde je ideální varianta, co může člověk jíst během typického dne ve fázi 1 Atkinsovy diety:

 • snídaně: avokádo plněné vejci s prosciuttem, mezi přijatelné nápoje patří káva, čaj, voda, dietní limonáda a bylinkový čaj
 • oběd: salát z kapusty a modrého sýra s dresinkem z lískových oříšků spolu s povoleným nápojem
 • večeře. losos a artyčok dušený v páře s domácí citronovou majonézou a povoleným nápojem
 • svačina: obvykle si může člověk dát dvě svačiny denně, svačina může obsahovat výrobek Atkinsovy diety, například čokoládový koktejl nebo müsli tyčinku nebo si dát jednoduchou svačinu, například celer a sýr čedar

Jaké jsou výsledky Atkinsovy diety?

Atkinsova dieta uvádí, že během prvních dvou týdnů první fáze lze zhubnout velké množství kilogramů. Zároveň však uvádí, že to nejsou typické výsledky. Zpočátku je možná ztráta hmotnosti vody. 

Většina lidí může zhubnout při téměř každém dietním plánu, který omezuje kalorie – alespoň krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska však studie ukazují, že nízkosacharidové diety, jako je Atkinsova dieta, nejsou při hubnutí o nic účinnější než standardní redukční diety. Studie navíc zjistily, že většina lidí znovu přibere na váze bez ohledu na to, jaký dietní plán použili.

Vzhledem k tomu, že sacharidy obvykle představují více než polovinu zkonzumovaných kalorií, je hlavním důvodem úbytku hmotnosti při Atkinsově dietě nižší celkový příjem kalorií díky nižší konzumaci sacharidů. 

Zdravotní výhody

Tento stravovací plán může zabránit nebo zlepšit závažné zdravotní potíže, jako je metabolický syndrom, cukrovka, vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Ve skutečnosti téměř každá dieta, která pomůže shodit nadváhu, může snížit nebo dokonce zvrátit rizikové faktory srdečních onemocnění a cukrovky.

A většina diet na snížení hmotnosti nejen nízkosacharidové diety může alespoň dočasně zlepšit hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi. Jedna studie ukázala, že u lidí, kteří drželi Atkinsovu dietu, se zlepšila hladina triglyceridů, což naznačuje lepší zdraví srdce. Nebyly však provedeny žádné rozsáhlejší studie, které by prokázaly, zda tyto výhody přetrvávají dlouhodobě nebo zda prodlužují délku života.

Někteří odborníci na zdraví se domnívají, že konzumace velkého množství tuků a bílkovin z živočišných zdrojů, jak je povoleno při Atkinsově dietě, může zvýšit riziko srdečních onemocnění nebo některých druhů rakoviny.

Jaká jsou rizika Atkinsovy diety?

Extrémní snížení sacharidů v počáteční fázi programu může způsobit některé nežádoucí účinky, včetně:

 • bolesti hlavy
 • závratě
 • slabost
 • únava
 • zácpa

Některé velmi nízkosacharidové diety také omezují sacharidy natolik, že způsobují nedostatek živin nebo vlákniny. To může způsobit zdravotní problémy, jako je zácpa, průjem a nevolnost. Konzumace sacharidů s vysokým obsahem vlákniny, celých zrn a živin však může zlepšit zdravotní profil programů, jako je Atkinsova dieta.

Atkinsova dieta navíc není vhodná pro každého. Atkinsova dieta například doporučuje, aby se člověk před zahájením diety poradil se svým lékařem, pokud užívá diuretika, inzulin nebo perorální léky na cukrovku. Také lidé s těžkým onemocněním ledvin by dietu neměli dodržovat. A fáze diety zaměřené na hubnutí nejsou vhodné pro těhotné nebo kojící ženy.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang