Obchody s prošlými potravinami: Nový trend v rámci zákonů

Nedávno jsme vás informovali o novém trendu v oblasti potravin – obchody Levné potraviny postupně otevírají své pobočky v českých městech. Prodávat prošlé zboží mohou, pokud je řádně označí. Jak dopadl náš podnět na SZPI?

Článek vzbudil celou řadu reakcí – na jedné straně zastánci levných potravin, na druhé ti, kteří tomuto trendu moc nerozumí. Přiznávám narovinu, že patřím k druhému táboru. Když jsme vstoupili do obchodu s názvem Levné potraviny, objevili jsme celou řadu prošlých potravin, resp. těch, kterým vypršela doba minimální trvanlivosti.

Podle platné legislativy je to ale v pořádku. „Prodej potravin s prošlou dobou minimální trvanlivosti zákon nezakazuje. Je tedy možný, ale pouze pokud jsou tyto potraviny jako prošlé označeny a umístěny odděleně od ostatních potravin. Např. označení pouze slovy „akce“ nebo „sleva“ je nedostačující. Prodávající vám ručí za to, že potraviny, které nabízí k prodeji, jsou zdravotně nezávadné. Nedeklaruje však již jejich jakost,“ uvedla Tereza Hejlová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Pochybení v prodejně Levné potraviny v Plzni

Právě na SZPI jsme podali podnět, protože potraviny, které měly již prošlou dobu minimální trvanlivosti, nebyly v plzeňské prodejně obchodního řetězce Levné potraviny s.r.o. v ulici Bedřicha Smetany řádně označeny.

Jak jsme byli profesionálně informováni od pracovníků plzeňské pobočky SZPI, kontrola v prodejně proběhla včera a provozovatelé byli upozorněni, že musí prošlé potraviny řádně označit a oddělit od ostatního sortimentu.

Vrchní ochutnávač testuje prošlé jídlo

Jedna perlička – řetězec Levné potraviny s.r.o. má prý na centrále jakéhosi vrchního ochutnavače, který testuje, zda je potravina, které již vypršela minimální doba trvanlivosti, ještě chutná či nikoli. Může to být zajímavé povolání, a jak se říká, proti gustu žádný dišputát.

Minimální trvanlivost versus doba použitelnosti

  • Potraviny s prošlou minimální dobou trvanlivosti – označované slovy „Minimální trvanlivost do…“ – jejich prodej je povolen, pokud jsou řádně označeny a odděleny od ostatního zboží. Prodávající (nikoli výrobce) u těchto potraviny ručí za to, že jsou zdravotně nezávadné, negarantuje však jejich jakost.
  • Potraviny s prošlou dobou poživatelnosti – označovány slovy „Spotřebujte do…“ – po vypršení uvedené doby se nesmí prodávat, protože mohou ohrožovat lidské zdraví. Jedná se o potraviny rychle podléhající zkáze, jako jsou mléčné výrobky, chlazené maso, ryby apod.

Takže ano, je to na nás, jaké potraviny budeme kupovat. Mě za to nestojí ani ta sleva ve výši 90 %. A finanční hledisko? Raději méně, skromně, ale čerstvě a zdravě.