Fenomén Prostřeno

Václav Vydra nejmladší a Jana Boušková s námi pravidelně prostírají už od roku 2010. Tehdy začala Prima vysílat tenhle formát reality show, který nahlíží do bytů, kuchyní a hlav českých obyvatel. Podívaná je to rozhodně zajímavá, odkrývá národní náturu líp než leckterá sociologická studie.

Během těch čtyř let divaci navštívili mnoho domácností a vypozorovali stereotypy, které dnes už k Prostřenu neodmyslitelně patří:

  • syndrom „kuchyň, kterou jsem si sama navrhla“ (ve skutečnosti to je moderní sestavená linka z Ikey)
  • syndrom italský moderní kuchyně (tyramísu, panakota, tagliatele, karpáčo, ta mocarela)
  • syndrom legrace na place (pojmenování jídel legračními nesmyslnými názvy)
  • syndrom vývaru (k němu má opravdu každý co říct a je to stálice snad každého týdne)
  • syndrom „u nás doma tohle děláme jinak“ (aneb neprůstřelný argument na cokoli)

V neposlední řadě také konečně víme, že „zkazit se dá v kuchyni úplně všechno“, ať už člověk vaří/peče cokoli. A ani nemusí vědět, co to vlastně podle názvu je.

Samozřejmě, že Prostřeno diváky naučilo té do života nejdůležitější devizy: taktizování. Teď už všichni pilně taktizují od kuchyňské linky po mezilidské vztahy.

Jenže atmosféra u stolu může být toho dne prostě trošku napjatější, hráškový krém bez smetany nebo maso lehce nedopečené. Nervy tečou, slzy taky. Stejně jako to každý zná ze své kuchyně, není výjimečné posilnit se alkoholem před náročným výkonem.

A stejně tak, jak to končí neslavně doma, i u soutěžících nadměrná konzumace alkoholu nedopadá valně: vysypaný dezert, vyteklé zdrclé omáčky, přecitlivělost. Nejmenší škodou je podivná artikulace a chování na pokraji nervového zhroucení.

Samostatnou kapitolou mimo gastronomii je „zábava“. Oživení večera. Možností je mnoho:

  • decoupage (nejhnědší rukodělná technika, víc hnědá než batika, a to je co říct)
  • země-město
  • šarády
  • karaoke (každý má sen zpívat ve svém obýváku se čtyřmi cizími lidmi)
  • „hra na pravdu“ (další tip, co dělat s cizími lidmi před kamerou a s pár lahvemi vína)

Lidský druh se nezapře: rád se předvádí, chlubí, snaží se, pomlouvá, ale především vaří.

Následujíc komentáře k vybraným dílům od Šimona Holého.

Díl V (57)

Paní Gizelu z Hradce Králové naprosto žeru. Vařit neumí evidentně vůbec, ale je jí to naprosto jedno. Její kamarádky jí řekly, že „zvládá vaření“. Rozmarýn od pažitky bohužel nepoznala. Obdivuju způsob ignorování kritiky a chci mít její sebevědomí. Nemá ráda lidi, kteří moc mluví, a jako Maďarka jezdí do Dyžónu a Češi jsou falešní a moc jim to nemyslí. Boží.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-v-57

Díl VII (88)

Tohle je podle mě ukázka toho nejlepší konceptuálního umění nejen v Česku. Cena Jindřicha Chalupeckýho je za tuhle performance málo. Paní Zdeňka, balička pro masnou výrobu, a její snaha prohrát, aby po neštěstí ve hře zažila štěstí v lásce, je naprostý úkaz v historii Prostřena a chci ji poznat. Už jen protože skutečně poctivě ničí svůj večer.

Pardon, ale miluju její „ártovou“ zábavu, teda „Krekování“ a chci ochutnat to jídlo, kam vysype asi kilo chilli s tím, že je to trochu pálivější. Bomba.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-vii-88

Díl VI (3)

Ach, paní Dana. Zeleninu jí pouze v čerstvém stavu, asi protože raw je teď trendy a nevyoutovaný Maroš o paní Daně tvrdil v úterý, že měla mrkající dekolt. Pro mě má spíš mrkající make-up. Beru a chci o tomhle stylu vědět víc. Stejnak mě zajímá, kterou herní konzoli má a co tedy hraje na těch konzolích?

Má tajemství, které nám ale hned řekne: dvě děti v dětském domově a my se dostáváme z žánru reality-show do dokumentu Heleny Třeštíkový. Tady mimochodem dojde k největšímu bizáru v historii Prostřena, kdy naprostý drama Vydra s Bouškovou utnou s tím, že od toho tu nejsme a jede se dál jakoby nic. Všichni se pojďme zase smát.

Mimochodem tu po chvíli zazní od jedné ze soutěžících perla ve stylu „mám chuť na českou kuchyni, ale aby nebyla těžká“. Který český jídlo není těžký? No, abych to zkrátil. Dávat polévku po hlavním chodu je taky super styl a v rámci možností se mi to líbí hodně.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-vi-3

Díl František Letal

S Františkem Letalem a jeho týdnem se dostáváme až k úplným začátkům českého Prostřena. Všimněte si především krásně deklamovaného, strnulého voice-overu Václava Vydry a Jany Bouškové. Je cítit nervozita, tenhle pořad asi dlouho v éteru nevydrží.

Sympatická Žaneta asi ráda točila nějaké filmy v Německu, ale to nemá na to, že jako zábavu zvolila „hru na pravdu“. Geniální tah. František Letal se každopádně netají tím, že je gay a kadeřník. POČKAT. JEŠTĚ JEDNOU. JE TO GAY. Pojďme být trochu v šoku. JE TO GAY. Už jsme to řekli několikrát? Dobrý, můžeme jet dál.

Bible, co slouží jako dekorace, supr, zebří tapety chci do bytu taky. Ale jinak docela pěkný jídlo. Twister jako zábava je super nápad. Obzvlášť paní Zlatuše si to užila. Paní Zlatuše se pak úspěšně objevila na obrazovkách TV Prima i potom, asi protože František skutečně na stůl položil ty čínské hůlky na suši… Tenhle týden je prostě fajn retro, kdy se lidi ani moc nehejtují.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-frantisek-letal

Díl Ludmila Žamberyová

S Ludmilou Žamberyovou se pak dostáváme k jednomu z nejlepších dílů vůbec. Bukolické prostředí, vesnická pohoda a typický pondělí, kdy nikdo ještě neví, co je čeká. Ludmila prostě vaří domácky, stejně tak i hostí a zatímco mně je to teď fakt dost sympatický, tak soutěžící to úplně nenadchlo.

Lída ráda jezdí na kole v domě, aby zhubla. A musí to vydržet aspoň deset minut a manželovi se to líbí. Dětem taky. Někdy si v obchodě nakupuje na sekeru, když manžel omylem vezme peněženku.

Chodí pravidelně do kostela, hodně lidí tam chodí, tak ona taky. Takovýhle minihistorky se tam objeví každý dvě minuty a to je dobře, mě to třeba skvěle dokresluje charakter Lídy, která udělá lečo s haluškama a kuřecím jako předkrm.

Zábava – rodinná kapela je taky dost v poho. Jo, ještě bych chtěl zmínit tu ženu, co má dikci jako hlasatelka. Ta když promluví, tak jsem v úplně jiným pořadu a je to hodnotný brechtovský odcizení, teda.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-ludmila-zamberyova

Díl Michal Havelka

RU-RU-RU-RUPAUL’S DRAGRACE! Travesti jako styl života a zábava také dostala svůj prostor v Prostřenu. Není tajemstvím, že Helena Vondráčková nemá ráda tenhle typ zábavy a o to víc si asi Michal Havelka Helenu užil.

Osobně jeho travesti ale nehodnotím moc kladně. Špatný make-up nevyužil svých předností a „lip-sync for his life“ by si zasloužil jenom „sashay away“, takže tak. Líbí se mu ale chalupářský styl a hodiny, což chválím.

„Dyzajnově hezky zařízený byteček“ je tak skutečně moc pěkný vizuální zážitek. Mají s manželem rádi červenou a retro věci, proto mají rádi svůj obývák.

Tady se nám taky otevírá moje oblíbená kategorie vtipného pojmenovaní jídel – „Paštika z mechu a kapradí s vlnkou z Řáholce“ zní luxusně a chci to hned ochutnat. Moje chuťové buňky se probudily a chtějí zažít vlnku z Řáholce ve všech jejích podobách.
#spíšenenežano

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-iii-michal-havelka

Díl II (59)

SVATAVA! SVATAVA! SVATAVA! Tak ta je prostě nejlepší – showmanka s neuvěřitelným elánem do života, hlavně zábava patří mezi opravdové majstrštyky. Svatava upravovala kůže, pak dvacet let dojila krávy, a nakonec z toho všeho má o 12 let mladšího manžela.

Svatava je taky dobrovolná hasička a dělá skvělé show s lidmi z domova důchodců. Designový interiér jejího domu má šmrnc a glanc, ačkoliv pro 99 % lidí je to trochu přeplácané, někde zaznělo i slovo „kýč“.

Valašsko celkově většinou spíše dává víc než míň, ale tohle je čistá koncentrace soutěžících Prostřena. Čtyři ženy, jeden muž. Padesátnice matka, čtyřicátník, který umí uvařit a má rád maso, Svatava, další důchodkyně a slečna Jovanka, majitelka obchůdku s nadměrnými velikostmi, k tomu.

Lidem sice moc nechutnalo, ale Svatava je furt v pohodě a za to jí dávám jedna. Záběr z 2:50 navíc patří k nejlepším off-topicům Prostřena vůbec.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-ii-59

Díl V II (14)

Nakonec musím zmínit díl V II (14), který nad ostatní zmíněné vyniká tím, že jeho poselství je prudece pozitivní. Jako když v tý nejzaplivanější nádražce dostanete svíčkovou svýho života.

Matěj nám tak trošku vrací naději, že život může být krásnej a fantazie v kuchyni nemusí nutně znamenat listovou pizzu ozdobenou cherry rajčátky a pojmenovanou „Romančina variace na Benátky z dolních Veltrus“, že se dá mluvit klidně, tiše a s rozmyslem a výtvarný umění může být vrcholná inspirace u kuchyňský linky.

Matějova performance na hranici stydlivosti a klidu mi vrátila víru v lidstvo. A v Čechy za plotnou.

http://play.iprima.cz/prostreno/prostreno-vii-14

A tak zatímco my obyčejní lidé řešíme, že jsme zapomněli koupit balkánský sýr, Matěj nám předkládá sen o jednorožcích, mořských pannách se zlatými vlasy, vyráží ostatním dech kombinacemi chutí, které by nikdo nečekal, a dorazí je jedlým papírem. Tak třeba to s námi nebude ještě tak zlý.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang