Fashion aktivismus: vraťme lázním Kyselka jejich styl!

Fashionbook.cz a fotografka Bet Orten společně vytvořili ojedinělou módní story zachycující umírajícího ducha lázní, které kdysi patřily k nejkrásnějším v Evropě.

Málokteré místo v Čechách by mohlo mít styl jako bývalé lázně Kyselka u Karlových Varů. Místo toho nyní připomínají spíše vrak Titaniku, a proto se tým módního webu Fashionbook.cz a fotografka Bet Orten rozhodli nafotit fashion story, která představuje jejich umírající krásu.

Ačkoliv denně je k vidění na stránkách módních periodik řada atraktivních fotografií, málokdy se jejich prostřednictvím upozorňuje na společenská témata. Fashionbook.cz spolu s fotografkou Bet Orten skrze svůj fashion aktivismus ukazují, že i módou lze vyjádřit názor na takové problémy, jako je rozpad této národní kulturní památky.

Stav lázní Kyselka mě šokoval. Jak můžeme nechat něco tak krásného prostě spadnout? Chci to změnit a proto jsem oslovila módní web Fashionbook.cz, abychom společně vytvořili silnou fashion story a upozornili na to, že lázně Kyselka jsou v troskách a musejí se opravit,” říká sedmadvacetiletá fotografka Bet Orten.

Módní story se fotila v nepřístupných prostorách lázní Kyselka, ve kterých se tým pohyboval na vlastní nebezpečí.

„Kvůli chatrnému stavu budov jsme si prožili i několik velice silných momentů. Například v bývalém tanečním sálu, kde by se kdysi daly produkovat glamour módní editorialy, hrozí neustále nebezpečí, že se sesune ztrouchnivělá střecha. Podpírá ji skoro symbolicky jeden jediný dřevěný trám,” popisuje šéfredaktorka módního webu Fashionbook.cz a hlavní stylistka fashion story Anna Nosková.

Editorial ukazuje současnou tvář kdysi nádherného a elegantního prostoru a vzdává hold symbolům Kyselky skrze specifickou estetiku fotografky Bet Orten. Také polemizuje s otázkou, co by na dnešní stav říkal jejich zakladatel Jindřich Mattoni.

Módní story vrcholí snímkem, kdy modelka jako duch chátrajících lázní vrávorá na okraji propasti jen pár metrů od místa, z nějž vyvěrá lidmi tolik oblíbený Ottův pramen. Čeká ji pád a úplná destrukce nebo jí bude navrácen její někdejší styl?