Toxiny a detoxikace organismu, hubnutí

Období jara bývá spojováno s detoxikací organismu. Řada žen a mužů očišťují své tělo metodou starou již tisíce let. Tělo se pomocí detoxikace zbaví škodlivin, kterými je zanesené. To vše probíhá v játrech, ledvinách a střevech. Co je to detoxikace organismu a jak probíhá?

Kdy je ideální doba na detox těla? Kdykoliv, kdy se organismus cítí přetíženě. V období zimy se doporučuje zvolit vyživující detoxikační kúry, v létě naopak lehké očisty nebo krátkodobé půsty. Tělo se po detoxikaci očistí a uvolní tím, že si poradí s toxiny. Zároveň dodá tělu potřebnou energii a vitalitu na další období. 

Toxiny jsou vlivy narušující rovnováhu v organismu, a tím i jeho samočisticí procesy. Lze je rozdělit do několika skupin:

 • toxické látky vyskytující se v životním prostředí – chemikálie, radioaktivita
 • chemické toxiny, které se do organismu dostávají z léků nebo například kouřením
 • toxiny vznikající z potravin – metabolity, potravinová aditiva
 • psychické toxiny – emoce, stres, úzkosti
 • toxiny předávané na základě dědičnosti – zejména z těla matky na vyvíjející se plod
 • mikrobiální toxiny – viry, bakterie, infekční ložiska

Přetížený organismus se pozná tak, že člověk špatně tráví, je mnohdy velmi unavený, byť přes den nedělal nic náročného, nebo má zkrátka pocit těžkosti. Velmi častým je i pocit dlouhodobého stresu nebo pocit příchozího lehkého nachlazení. Tím se nastartují přirozené léčebné procesy.

Co je to detoxikace?

Odstraněním toxických vlivů se do organismu vrací schopnost autoregulace, snižuje se neklid a chaos, vrací se harmonie. Odstranění škodlivých toxinů se nazývá detoxikace a vytváří logické a konkrétní spojení mezi tradiční čínskou medicínou a medicínou západní.

Je nezbytné vědět, jaké jsou zdravé metody detoxikace. Některé detoxikace organismu totiž působí bolestivě, nebezpečně a hlavně neefektivně. Tím jsou například projímadla, nekvalitní výrobky z Aloe Vera nebo amatérsky prováděný výplach střev.

Mezi bezpečné a účinné metody detoxikace patří profesionálně provedený výplach střev nebo výrobky pro detoxikaci organismu. Nejmodernějšími detoxikačními prostředky jsou produkty, které obsahují soubor vitamínů, minerálů a bylin.

V čem je detoxikace organismu prospěšná?

Detoxikace organismu může být přirovnána k jakési vnitřní hygieně. Stejně jako si člověk myje ruce, tělo a čistí zuby, měl by se věnovat i očistě vnitřního prostředí svého těla. Proto by měla být detoxikace samozřejmým, průběžným a neustálým procesem. 

Detoxikace je vhodná zejména v jarních měsících pro pročištění organismu po zimním období. Právě v zimě se do těla dostává velké množství škodlivých, toxických látek. Detoxikace organismu je tak běžným prostředkem, který tělo omladí, zbaví přebytečných látek a toxinů, které zatěžují organismus a dodává mu tak více energie, a tím také podpoří organismus při případném hubnutí přebytečných kil.

Jak může detoxikace organismu ovlivnit kondici a také hubnutí?

Hlavní důvod, proč je detoxikace organismu nezbytná, je, že trávicí ústrojí stejně jako u všech savců, je přizpůsobeno na konzumaci potravy v syrovém, neupraveném stavu. Aby se prodloužila trvanlivost potravin, musí se do nich přidávat konzervační látky, na které trávicí systém člověka není zvyklý. Některé organismus dokáže zpracovat, ale některé se usazují, a to konkrétně v játrech, ve střevech, v mezibuněčných prostorech nebo v tukových buňkách.

Následky

Lidské tělo je tak dokonalé, že se detoxikuje samo. Provádí to navíc neustále. Je pravdou, že detoxikace těla s pomocí je více účinná. Pro některé je to pouze trend, někteří provádí tuto očistu těla i několikrát ročně, ne pouze na jaře. Jaké mohou nastat následky bez pravidelné detoxikace?

Játra

Játra jsou velmi důležitým orgánem v těle člověka. Dokážou pročistit krev, která jimi protéká, a produkují takzvanou žluč, která pomáhá s trávením tuků. Někdy játra zadržují například chemikálie, po nějakém čase se jich zbavují. 

Zvýšení zátěže jater toxiny může vést ke zpomalenému metabolismu. Tělo tak spaluje méně kalorií a hubnutí je čím dál obtížnější.

Střeva

Ani bez střev by se lidské tělo neobešlo. Střeva fungují správně, pokud mají dostatek vlákniny a střevní mikroflóra je ve správné rovnováze. Pokud se tak nestane, dochází k vytváření nestravitelných zbytků, které se usazují po střevech. 

Zanesení střev vede ke sníženému vstřebávání vitamínů a minerálů, k plynatosti, zácpám a zanášení krevního oběhu toxickými látkami.

To samo o sobě nadváhu způsobit nemusí, nicméně samotné nánosy v trávicím systému, a to především zbytky špatně strávené bílé mouky, mohou vážit až 10 kg. Když se člověk zbaví alespoň 3-4 kg, určitě to bude dobrý začátek hubnutí.

Mezibuněčné prostory

Usazování toxinů a solí v mezibuněčných prostorách jde ruku v ruce s nadměrným usazováním vody v těle.

Tukové buňky

Usazování toxinů v tukových buňkách má za následek obtížnější spalování tuků, neboť přítomnost toxinů v buňce znamená její sníženou funkčnost. Jestli se člověk pročistí a všech uvedených problémů se zbaví, bude se lépe cítit a i hubnutí půjde mnohem snadněji.

Je potřeba při detoxikaci dodržovat zásady správného stravování?

Smyslem detoxikace organismu není jen používat vitamíny a doplňky stravy, ale změnit také jídelníček, začít cvičit, jednoduše změnit svůj životní styl. Jen tak může být detoxikace nejúčinnější.

Některé potraviny jsou schopny detoxikaci podpořit a toxiny na sebe navázat. Zde je výčet těch nejzákladnějších, ale existuje celá řada dalších, neméně důležitých: 

 • artyčoky
 • avokádo
 • červená řepa
 • česnek
 • jablka
 • kiwi a banány
 • mořské řasy
 • řeřicha
 • švestky
 • brukovitá zelenina (zelí, kapusta, špenát, květák, brokolice)
 • vojtěška a chřest

Aby měly prostředky k detoxikaci správné účinky, je potřeba se vyhnout stravě, která organismus zatěžuje. Je potřeba omezit cukry, přesolená jídla, bílé pečivo a vepřové maso.

Detoxikace může probíhat i na základě zelených superpotravin. Mezi ně patří zelený ječmen, mladá pšenice nebo spirulina. Jelikož byly jejich detoxikační účinky prokázány vědecky, řada firem přistoupila na výrobu směsi, která obsahuje všechny tyto potraviny. Stačí jedna lžíce denně a organismus se začíná efektivně pročišťovat. 

Zelený ječmen patří mezi takzvané superpotraviny, díky kterým se tělo efektivněji detoxikuje.

Je potřebná voda během detoxikace organismu?

Nedílnou součástí detoxikace je i dostatečný pitný režim, který slouží k odplavení škodlivých látek. Je velmi důležité užívat větší množství vody k jakémukoliv prostředku pro detoxikaci organismu. Vypít by člověk měl alespoň 2 litry tekutin denně, nejlépe obyčejné vody, kterou mimo jiné potřebuje také při efektivním hubnutí.

Voda je navíc důležitá pro funkci ledvin, které tekutinou filtrují toxické látky. Ledviny bez pravidelného množství tekutin zkrátka nefungují tak, jak by měly, a tak dochází k usazování toxických látek mezi které patří například kovy. 

Proč se mnoha lidem nedaří zhubnout?

Ani dostatek vůle a vytrvalosti nemusí vést k efektivnímu hubnutí. Proč tomu tak je? Důvodem je, že se většinou člověk nezaměřuje na další důležité kroky, které je potřeba udělat. Těmi jsou detoxikace organismu, srovnání metabolismu, zmírnění kyselosti v těle, dovyživení organismu.

Detoxikace jako taková není jednoduchá. Výsledek však stojí za to. Mělo by dojít k celkovému zlepšení zdravotního stavu, získání chybějící energie a psychická pohoda jedince. Tělo díky tomu je i odolnější při střetnutí se s nějakým virem nebo bakterií.