Pozastavení živnosti a zhodnocení úspor – do čeho investovat?

Pozastavení živnosti je právní opatření, kterým živnostník na určitý čas přeruší svou podnikatelskou činnost. Pozastavení živnosti a investice jsou vzájemně propojeny, neboť živnostník může v tomto období čelit nižším příjmům. To může představovat příležitost pro živnostníka investovat své úspory a vytvořit si tak pasivní příjem. Jak zhodnotit své úspory? Do čeho se vyplatí investovat?

Do čeho investovat během pozastavení živnosti závisí na konkrétních potřebách jednotlivce. Pokud člověk disponuje dostatkem finančních prostředků, může je alokovat do různých investičních nástrojů, jako jsou nemovitosti, cenné papíry nebo další aktiva.

Pozastavení živnosti

Pozastavení živnosti se řídí živnostenským zákonem. O přerušení živnosti musí jedinec informovat živnostenský úřad, finanční úřad, okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Pozastavení živnosti – co s sebou vzít na úřad:

 • doklad totožnosti
 • výpis z živnostenského rejstříku
 • případně další doklady, které souvisejí s přerušením živnosti (např. potvrzení o studiu, potvrzení o čerpání rodičovské dovolené)

Postup přerušení živnosti:

 1. Vyplnit změnový list Jednotného registračního formuláře (Žádost o změnu údajů zapisovaných v živnostenském rejstříku).
 2. Změnový list podepsat a zaslat na živnostenský úřad, který vydal výpis z živnostenského rejstříku.
 3. Živnostenský úřad přerušení živnosti zapíše do živnostenského rejstříku.

Přerušení živnosti je dobrovolný úkon, který může být výhodný v mnoha případech. Pokud se o něm kdokoliv rozhoduje, je důležité se informovat, co je potřeba s seboupozastavení živnosti, jakým příslušným úřadům a do kdy přerušení oznámit.

Zhodnocení úspor

Peníze jsou pravděpodobně jedním z nejmocnějších zdrojů na světě. Dokážou otevírat dveře, měnit životy a poskytovat příležitosti. Mnoho lidí se však v souvislosti s penězi potýká s pojmem ocenění. Jsou sice schopni peníze vydělat a ušetřit, ale mají problém s jejich růstem a rozmnožováním.

Zhodnocení úspor je proces, kterým je možné zvýšit hodnotu úspor v čase.

Spořicí účetNejjednodušší způsob, jak zhodnotit úspory. Spořicí účty nabízejí relativně nízké úročení, ale jsou bezpečné a snadno dostupné.  
Cenné papíryCenné papíry jsou investiční nástroje, které mohou přinést vyšší výnos, ale také vyšší riziko.  
AkciePředstavují podíl na společnosti. Akcie mohou přinést vysoký výnos, ale také vysoké riziko.  
DluhopisyCenné papíry, které představují dluh emitenta vůči investorovi. Dluhopisy jsou obecně považovány za méně rizikové než akcie, ale nabízejí také nižší výnos.
FondyFondy mohou být dobrým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a snížit riziko.  
KomodityZákladní produkty, jako je ropa, zlato nebo pšenice. Komoditní trhy jsou volatilní a mohou přinést vysoké výnosy, ale také vysoké riziko.
Existuje mnoho různých způsobů, jak zhodnotit úspory, a každý z nich má své výhody a nevýhody.

Do čeho se vyplatí investovat?

V nejisté ekonomické době hledá mnoho lidí možnosti, jak si zajistit finanční budoucnost. Jednou z otázek, která je často napadá, je: „Do čeho se vyplatí investovat?“. Při tolika dostupných možnostech může být rozhodování o tom, kam vložit své peníze, zdrcující.

 1. Nemovitosti

Nemovitosti se osvědčily jako varianta, do čeho se vyplatí investovat. Nemovitosti jsou hmatatelným aktivem, které má tendenci se v průběhu času zhodnocovat, což z nich činí pro mnoho investorů atraktivní možnost.

 1. Kryptoměny

Kryptoměny se v posledních letech staly ve finančním světě módním slovem. Bitcoin, Ethereum a další digitální měny získaly mainstreamové přijetí a upoutaly pozornost investorů po celém světě.

Investování do kombinace těchto možností spolu s tradičními investicemi, jako jsou akcie a dluhopisy, může pomoci zmírnit riziko a zajistit stabilní výnosy. Nyní se dají všechny investice spravovat na jednom místě pomocí dlouhodobého investičního produktu.

Investice do kryptoměn je riskantní, ale potenciálně velmi výnosná.

Zlaté destičky

Zlato bylo vždy považováno za atraktivní a hodnotné investiční aktivum. Není proto překvapením, že investoři neustále hledají nové a inovativní způsoby, jak do tohoto drahého kovu investovat. Jedním z takových způsobů je investování do zlatých destiček.

Co jsou zlaté destičky a jak fungují?

Zlaté destičky jsou zlaté pruty obdélníkového tvaru, které se liší velikostí a hmotností. Jsou vyrobeny z ryzího zlata a vyrábějí je renomované a akreditované mincovny. Tyto destičky jsou obvykle k dispozici ve velikostech od 1 gramu do 1 kilogramu a jsou na nich vyraženy údaje jako hmotnost, ryzost a punc mincovny.

Investice do zlatých desek má oproti jiným formám investic do zlata několik výhod:

 1.  Flexibilita.

Na rozdíl od mincí či šperků je lze snadno nakupovat a prodávat na volném trhu. To z nich činí vysoce likvidní aktivum, protože je investoři mohou v případě potřeby snadno přeměnit na hotovost.

 1. Nízké pojistné.

Prémie označuje rozdíl mezi skutečnou cenou zlatého plíšku a jeho tržní hodnotou. Na rozdíl od jiných forem fyzického zlata mají zlaté destičky relativně nízkou prémii.

 1. Bezpečná a jistá investiční možnost.

Díky své hmatatelné povaze mohou investoři tyto destičky fyzicky vlastnit, což jim dává pocit bezpečí.

Investice do zlatých desek má i svá rizika. Ceny zlata mohou být velmi volatilní a náhlý pokles cen může pro investory znamenat značné ztráty. Kromě toho je třeba před investicí do zlatých destiček vzít v úvahu také náklady na skladování a pojištění.

Investiční zlaté destičky jsou cenným aktivem, které může poskytnout ochranu před inflací a dalšími ekonomickými riziky.

Degiro

Investování bylo dlouho považováno za složitou a exkluzivní činnost. Se zavedením online makléřských platforem se však investování stalo přístupnějším masám. Jednou z takových platforem, která dělá vlny ve světě investic, je Degiro.

Zásadním faktorem, který odlišuje Degiro od konkurence, jsou nízké poplatky. Na rozdíl od tradičních makléřů nabízí Degiro model paušálních poplatků, díky čemuž je cenově dostupný i pro malé investory.

Degiro klade velký důraz na bezpečnost a dodržování předpisů a zajišťuje, že aktiva klientů jsou bezpečně uložena na oddělených účtech. Platforma je také regulována nejvyššími finančními orgány.

Altcoin

Ve světě kryptoměn je Bitcoin již dlouho králem trhu. V posledních letech se však objevil nový hráč, který se pomalu, ale jistě prosazuje – Altcoin.

Altcoin neboli alternativní mince je označení pro jakoukoli kryptoměnu, která není Bitcoin. Na trhu je sice řada Altcoinů, ale mezi oblíbené patří Ethereum nebo Ripple.

Co Altcoiny odlišuje od Bitcoinu?

Altcoiny mají ve srovnání s Bitcoinem nižší tržní kapitalizaci. To znamená, že mají menší podíl na trhu a jejich cena je mnohem nižší, což jednotlivcům usnadňuje investování do nich,

Jedna z nejvýznamnějších výhod Altcoinů spočívá v jejich základní technologii. Na rozdíl od Bitcoinu, který se používá především jako měna, mají Altcoiny různé možnosti využití a uplatnění. Například Ethereum není jen kryptoměna, ale také platforma pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps).

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang