Altcoin a kryptoměna – co to je?

Altcoiny jsou obecně definovány jako všechny kryptoměny jiné než Bitcoin. Někteří lidé však za altcoiny považují všechny kryptoměny jiné než Bitcoin a Ethereum, protože většina kryptoměn je rozvětvena z jedné z nich. Na trhu jsou desítky tisíc altcoinů. Jaký je altcoin kurz? V jakých typech altcoiny existují? Co obecně kryptoměna představuje?

Některé altcoiny se používají k ověřování transakcí a otevírání nových. Jiné se snaží odlišit od Bitcoinu a Etherea tím, že poskytují nové nebo další možnosti či účely. Většinu altcoinů navrhují a vydávají vývojáři, kteří mají pro své tokeny nebo kryptoměnu jinou vizi nebo využití. Altcoiny se liší od Bitcoinu a jsou jich desetitisíce.

Altcoiny

Altcoin je spojení dvou slov „alternative“ a „coin“. Obecně se používá pro všechny kryptoměny a tokeny, které nejsou bitcoinem. Altcoiny patří do blockchainů, pro které byly výslovně navrženy. Mnohé z nich jsou rozvětveny. Jedná se o rozdělení blockchainu, které není kompatibilní s původním řetězcem, Bitcoinem a Ethereem. Rozvětvení má obvykle více než jeden důvod, proč k němu dochází.

Většinou se skupina vývojářů neshodne s ostatními a odejde vytvořit vlastní minci. To může nejčastěji za rozdělení. Altcoiny existují v několika typech podle toho, k čemu byly navrženy. Mnoho altcoinů se v rámci příslušných blockchainů používá k dosažení nějakého cíle. Příkladem je ether, který se v Ethereu používá k placení transakčních poplatků.

Altcoin se snaží vylepšit vnímaná omezení dané kryptoměny a blockchainu, z nichž jsou odvozeny nebo jimž konkurují. Prvním altcoinem byl Litecoin, který se v roce 2011 odštěpil od blockchainu Bitcoinu. Altcoiny se vyskytují v různých variantách a kategoriích.

Příklady altcoinů

Altcoin může spadat do více než jedné kategorie. Obecně lze konstatovat, že altcoiny vylepšují slabé stránky jiných kryptoměn. Mají tím pádem i vyšší šance na přežití na trhu krypta. Avšak jejich popularita není tak vysoká. Na trhu jsou pouze částečně a jejich likvidita je oproti bitcoinu nižší. Každý z nich může mít jiný případ pro použití a je obtížné určit ten správný.

Je potřeba vědět, že mnoho altcoinů může být podvodných nebo ztratily zájem vývojářů a komunity. S investováním do altcoinu je potřeba počítat i s vyššími poplatky, než je tomu u jiných kryptoměn. S klady však souvisí i tisíce možností pro výběr, které jsou pro nejlepší investice do kryptoměnového světa k dispozici.

Příklady druhů vybraných altcoinů:

  • Payment Token – platební tokeny
  • Stablecoins
  • Security Tokens – tokeny cenných papírů
  • Utility Tokens – užitkové tokeny

Jak už název prvního příkladu napovídá, platební tokeny jsou určeny k použití jako měna pro výměnu hodnoty mezi stranami. Nejlepším příkladem platebního tokenu je Bitcoin. Obchodování s kryptoměnami a jejich používání se od uvedení na trh vyznačuje volatilitou. Cílem stablecoinů je tuto celkovou volatilitu snížit.

Tokeny cenných papírů jsou tokenizovaná aktiva nabízená na akciových trzích a jsou regulovány Komisí pro cenné papíry. Utility tokeny se používají k poskytování služeb v rámci sítě. Mohou být například použity k nákupu služeb, placení síťových poplatků nebo vyplacení odměn.

Altcoinů existují tisíce a stále jsou vyvíjeny nové a nové. Je značně pravděpodobné, že většina z tisíců altcoinů uvedených na kryptotrhu nepřežije. Trh s altcoiny se pravděpodobně sjednotí kolem několika altcoinů. Těch se silnou užitečností, případy užití a pevným účelem blockchainu, které budou trhům dominovat.

Altcoin kurz

Altcoiny mohou být levnější než Bitcoin. Trh kryptoměn, bez ohledu na typ mince, je však mladý a volatilní. Kryptoměny stále hledají svou roli v globální ekonomice, proto je lepší přistupovat ke všem kryptoměnám opatrně. Podle tržní kapacity patří mezi tři největší altcoiny Ethereum, USD Coin a Tether (USDT).

Kryptoměny včetně altcoinů si může investor koupit na burzách jako je Coinbase, Gemini nebo BlockFi. Bitcoiny a altcoiny podporuje také několik tradičních makléřských společností, včetně Robinhood a SoFi. Bohužel oblíbený a levný broker DEGIRO nákup kryptoměn nenabízí.

Pokročilí uživatelé kryptoměn mohou k přímému nákupu altcoinů použít podporovanou kryptoměnovou peněženku.

Pokud by chtěla osoba altcoiny koupit pomocí kryptografické burzy, musí zadat své osobní údaje a připojit platební metodu, jako je bankovní účet nebo debetní karta. Jakmile je účet založen, může začít investování.

Altcoin kurz má kolísavý graf. Budoucí hodnotu altcoinů nelze předpovědět, ale pokud se bude nadále používat a rozvíjet blockchain, pro který byly navrženy, budou altcoiny existovat i nadále.

Nejlepší altcoin, do kterého investovat, závisí na investorovo finanční situaci, cílech, toleranci k riziku a situaci na trhu. Nejlepší je obrátit se na finančního poradce, aby pomohl rozhodnout, který z nich je pro danou osobu nejlepší.

Pochopit altcoin kurz znamená znát, co je kryptoměna

Kryptoměna je digitální platební systém, který se při ověřování transakcí nespoléhá na banky. Je to systém peer-to-peer, který může komukoli kdekoli umožnit posílat a přijímat platby. Místo toho, aby se jednalo o fyzické peníze, které se nosí a vyměňují v reálném světě, existují platby v kryptoměnách čistě jako digitální záznamy do online databáze popisující konkrétní transakce.

Bitcoin je stále nejčastěji obchodovanou kryptoměnou.

Při převodu peněz v kryptoměnách se transakce zaznamenávají do veřejné účetní knihy. Kryptoměny jsou uloženy v digitálních peněženkách. Kryptoměna získala svůj název proto, že k ověřování transakcí používá šifrování. To znamená, že při ukládání a přenosu dat o kryptoměnách mezi peněženkami a do veřejných účetních knih se používá pokročilé kódování. Cílem šifrování je zajistit bezpečnost a ochranu.

První kryptoměnou byl Bitcoin, který vznikl v roce 2009 a dodnes je nejznámější. Velká část zájmu o kryptoměny spočívá v obchodování za účelem zisku, přičemž spekulanti občas vyhánějí ceny do nebeských výšin.

Altcoiny jsou alternativní kryptoměny jiné než lídři trhu, jako je Bitcoin. Ceny altcoinů mohou být velmi volatilní a rizikové, takže altcoiny nejsou vhodné pro všechny investory. Existují tisíce altcoinů a všechny používají technologii blockchain podobnou Bitcoinu. Altcoin může mít jedinečný případ použití, který je hnací silou přijetí měny a zhodnocení ceny.

Druhy kryptoměn

Existují tisíce kryptoměn a mají mnoho názvů. Jsou stále oblíbenější alternativou pro online platby. Představují digitální měnu proo alternativní formu placení. Díky použití šifrovacích technologií fungují jako měna i jako virtuální účetní systém. K používání kryptoměn je potřeba mít založenou kryptoměnovou peněženku.

Tyto peněženky mohou mít podobu softwaru, který je cloudovou službou nebo je uložen v počítači či mobilním zařízení. Peněženky jsou nástrojem, jehož prostřednictvím jsou ukládány šifrovací klíče, které potvrzují totožnost a spojení s kryptoměnou.

Mezi nejznámější druhy kryptoměn patří:

  • Bitcoin
  • Litecoin
  • Ethereum

Bitcoin je stále nejčastěji obchodovanou kryptoměnou. Měnu vyvinul Satoshi Nakamoto. Všeobecně se má za to, že jde o pseudonym pro jednotlivce nebo skupinu lidí, jejichž přesná identita zůstává neznámá. Druhy kryptoměn je poměrně těžké vyjmenovat, jelikož stále vznikají nové a nové alternativy.

Vzhledem k tomu, že kryptoměny nepotřebují banky ani žádnou jinou třetí stranu, která by je regulovala, bývají nepojištěné a těžko se převádějí na formu hmatatelné měny. Kromě toho, že jsou nehmotná aktiva založená na technologiích, mohou být hacknuty jako jakákoli jiná nehmotná technologická aktiva.

Jelikož jsou kryptoměny ukládány do digitální peněženky, je potřeba vědět, že pokud dojde ke ztrátě peněženky nebo přístupu k ní či k jejím zálohám, přijde tak vlastník o celou svoji investici do kryptoměn.

Nová kryptoměna rozšiřuje trh nabídky investorům

Existují seznamy nejlepších nových kryptoměn k nákupu v roce 2023. Mezi nimi je například i nová kryptoměna Dash 2 Trade. Denně vznikají nové kryptoměny a trh nabídky rozšiřují.

Do blockchainu jsou téměř každý den přidávány nové kryptoměny. Existují tisíce kryptoprojektů, ale mnohé z nich jsou k dispozici jen dnes a zítra zase pryč. Na první místo je často řazen typ Battle Infinity, protože investorům nabízí ze všech projektů nejvíce výhod.

Seznamy aktuálních coinů lze řadit dle názvu, ceny, vývoje za daný časový horizont nebo stáří, kdy byly na trh přidány. Nabídka krypta je opravdu široká a záleží na investorovo sklonu k riziku a jeho možnostech k investici.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang