Dieta podle krevních skupin

Každý člověk patří do jedné z několika krevních skupin, které mají své jedinečné vlastnosti. Odborníci také tvrdí, že konzumace stravy podle krevní skupiny se může ukázat jako zdravá a šetrná i k hubnutí. Jak vypadá dieta podle krevních skupin?

Myšlenka tohoto typu diety spočívá v tom, že každá potravina, kterou člověk sní, chemicky reaguje s jeho krevní skupinou. To znamená, že pokud člověk bude jíst potraviny určené pro jeho krevní skupinu, mohou být efektivněji stráveny a poskytnou tělu optimální prospěch. Tato dieta je přijatelnější než striktní dieta při těžké obezitě.

Konzumace potravin s lektiny (typ bílkovin), které jsou neslučitelné s krevní skupinou člověka, může způsobit shlukování krevních buněk neboli aglutinaci, a vést ke zdravotním problémům, jako jsou onemocnění srdce nebo ledvin nebo rakovina. Pro tato tvrzení však chybí vědecké důkazy.

Typy krevních skupin

Dieta podle krevních skupin klade důraz na určité potraviny a cvičení pro různé krevní skupiny. Bez ohledu na krevní skupinu je důležité konzumovat celé potraviny a minimalizovat příjem zpracovaných potravin.

Doporučuje se, aby všichni lidé jedli převážně čerstvé, přírodní potraviny. Neměli by konzumovat čokoládu, kávu a alkohol. Měli by se soustředit také na formování postavy a cvičit cviky na hubnutí. Zde jsou uvedeny stravovací plány:

Typ A

Lidé s krevní skupinou A by se měli vyhýbat konzumaci masných výrobků a do svého jídelníčku musí zařadit ovoce a zeleninu, fazole a luštěniny a celozrnné výrobky. Je to proto, že krevní skupina A má citlivý imunitní systém. Stejně jako u ostatních skupin je důležité dodržovat pitný režim.

Typ B

U této skupiny se doporučuje jíst zelenou zeleninu, vejce, některé druhy masa a dopřát si nízkotučné mléčné výrobky. Naopak je dobré se vyhnout konzumaci kukuřice, pšenice, pohanky, čočky, rajčat, arašídů a sezamových semínek. I když jsou některé druhy masa povoleny, kuřecímu masu je na místě se také vyhýbat.

Typ AB

Lidé této krevní skupiny by měli jíst mořské plody, tofu, mléčné výrobky, fazole, zeleninu a obiloviny, ale měli by se vyhýbat kukuřici, hovězímu a kuřecímu masu. Osoby s krevní skupinou AB mají nízkou hladinu žaludečních kyselin. Neměli by pít kofein, alkohol a jíst uzené nebo uzenářské maso.

Typ O

Osoby patřící k této krevní skupině mohou jíst vysokoproteinovou stravu, která zahrnuje libové maso, drůbež, ryby a zeleninu. Mohou se uskromnit s obilovinami, fazolemi a mléčnými výrobky.

Jaká jsou omezení?

Osoby s již existujícími zdravotními potížemi nemusí být schopny tento přísný plán dodržovat, protože musí věnovat velkou pozornost i dalším faktorům. Například pokud má člověk cukrovku, může být nucen dodržovat praktičtější přístup k dietě. Dodržování diety podle krevních skupin vyžaduje, aby člověk jedl potraviny podle své krevní skupiny, což u diabetiků nemůže fungovat.

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin skrývá samozřejmě i některá pozitiva. Například doporučuje celkově snížit příjem kalorií, dávat přednost čerstvým potravinám a donutí člověka přemýšlet o tom, co vlastně konzumuje.

Člověk, který nikdy předtím diety nedržel a rozhodne se dát na dietu podle krevních skupin, možná něco zhubne právě proto, že bude muset jídelníček plánovat. Když drží dietu, naplánuje si menší porce, než byl zvyklý.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang