Rtěnka MAC – recenze

Rtěnky značky MAC se už několik let těší velké oblibě. Málokterá žena se s nimi nikdy nesetkala nebo je přímo nevyzkoušela. Rtěnky MAC se vyrábějí v nepřeberném množství odstínů a hned v několika typech, podle výsledné textury. Proč jsou tyto rtěnky tak populární a stále se drží na špičce oblíbenosti ve světě kosmetiky?

Značka MAC je proslulá širokým výběrem kvalitní dekorativní kosmetiky. Ceny této kosmetiky jsou vyšší, jelikož odpovídají nabízené kvalitě. Obvykle se tato kosmetika řadí do sekce parfumerie, což znamená obvykle kvalitnější ingredience výrobků a delší výdrž hotového make-upu. Mezi nejoblíbenější produkty MAC patří zejména rtěnky. Jsou opravdu tak kvalitní a vyplatí se je pořídit, i přes jejich vyšší cenu?

Značka MAC

Společnost MAC byla založena, když jistého vizážistu a fotografa frustrovalo, jak špatně většina make-upu vypadá na fotografiích. V roce 1984 tak vytvořil majitel kosmetického salonu Frank Angelo a fotograf Frank Toskan přímo ve své kuchyni vlastní prototypy kosmetiky MAC, aby naplnil profesionální potřeby v oblasti líčení.

Rozhodli se balit své výrobky do černých nádobek místo kompaktů, což se rychle stalo poznávacím znamením společnosti. Právě proto jsou i rtěnky MAC tak nezaměnitelné. Jedním z prvních velkých úspěchů společnosti MAC přišel, když zpěvačka Madonna použila rtěnku této značky.

Madonna údajně na konci 80. let vynesla při focení intenzivní matnou červenou rtěnku a později byla dokonce vyfotografována v tričku s logem MAC. Dalo by se tedy říct, že se nepřímo podílela na zviditelnění značky.

Navíc si Madonna vyžádala vyrobit rtěnku, která by vydržela na rtech po celou dobu jejího vystoupení, a tak pro ni byl vyroben výrazný odstín Russian Red. Tak v podstatě vznikl fenomén MAC lipstick.

MAC se od svých začátků vypracoval na takovou úroveň, že prodává více rtěnek než jakákoli jiná značka mimo drogerii. V současné době se rtěnky MAC prodávají ve 106 zemích světa. Dnes se společnost MAC může pochlubit více než 1 000 prodejnami po celém světě, včetně Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Středního východu. Pouze samotná kampaň VIVA GLAM vynesla společnosti MAC více než 270 milionů dolarů.

Rtěnka MAC Retro Matte

Matující rtěnka MAC má opravdu mnoho plusů. První je její výdrž, ta je skutečně nad očekávání dlouhá. Vydrží i mnoho hodin, a to i přes konzumaci jídla a pití. Díky matné textuře je rtěnka sytá a má velmi vysokou krycí schopnost.

Rtěnka MAC Retro Matte se rychle stala kultovní klasikou – „Ruby Woo“ je zdaleka jedním z nejoblíbenějších odstínů. Rtěnka je ultrapigmentovaná, hladce se nanáší a matný povrch rty příliš nevysušuje.

MAC rtěnky jsou velmi oblíbené a vyrábí se ve spoustě odstínů
MAC rtěnky jsou velmi oblíbené a vyrábí se ve spoustě odstínů

Odsín MAC rtěnky Ruby Woo se v podstatě vyvinul z odstínu Russian Red, když se výrobce rozhodl změnit texturu původní rtěnky a udělat ji trochu více hydratační a pohodlnější pro nošení. Nicméně lidem super matná textura chyběla a vyžadovali její návrat. Tak se MAC vrátil k původnímu složení rtěnky Russian Red a už jej neměnil.

Nakonec však výrobní tým zaujala nová, o něco méně matná verze odstínu Russian Red, a tak postupně vznikl odstín Ruby Woo. Od Russian Red se liší jasnější a dynamičtější barvou, která je zabalena do rozdílné textury. Od té doby se tento odstín rtěnky MAC stal skoro kultovním a dnes ho zná skoro každý, kdo se zajímá o kosmetiku.

Textura MAC Matte

První populární texturou je tzv. MAC Matte, která poskytuje maximální barevnou výdrž v kombinaci s texturou bez lesku. Rtěnky MAC Lipstick obsahují kromě zvláčňujících látek pro hladkou aplikaci také matující látku Silica, která vytváří sametově matný povrch. Rtěnky MAC Matte Lipsticks jsou bohaté na pigmenty a poskytují vysoce intenzivní barvu v pružném, dlouhotrvajícím matném složení.

Oblíbené odstíny MAC Matte

 • Ruby Woo
 • Velvet Teddy
 • Candy Yum-Yum
 • Mehr
 • Diva
 • Act Natural

MAC rtěnek v textuře Matte existuje nepřeberné množství. Stačí si pouze vybrat podle vkusu, nálady nebo aktuálního trendu. Nabízejí extravagantní odstíny i tlumené každodenní barvy. Dokonce se dá mezi nimi najít i rtěnka MAC Mehr, která má krásný růžový tlumený odstín.

Textura Retro Matte

Toto krémové složení, které povyšuje matné rtěnky na zcela novou úroveň, nevysušuje rty, ale nabízí nulový lesk a vysokou barevnou výdrž. Složení je ještě méně lesklé než klasické matné provedení a na rtech působí neuvěřitelně lehce.

Oblíbené odstíny Retro Matte

 • All Fired Up
 • Dangerous
 • Flat Out Fabulous
 • Relentlessly Red
 • Runway Hit
 • Russian Red

Stejně jako u všech vysoce kvalitních rtěnek MAC je barva dlouhotrvající, nepraská a nevysušuje. Textura Retro Matte nabízí také ikonický odstín Russian Red, kterým se společnost proslavila a oblíbila si ho i Madonna.

Textura Lustre

Rtěnky Lustre poskytují průhlednou až středně výraznou barvu s krásným pololesklým finišem. Stejně jako všechny rtěnky MAC působí složení na rtech výživně, krémově a hladce a vůbec nevysušuje. Složení rtěnek Lustre Lipstick s deriváty vitaminu C a E pomáhá zjemnit a zklidnit rty a rovnoměrně se roztírá v jedné vrstvě.

Oblíbené odstíny v textuře Lustre jsou Milan Mode, Lady Bug a Cockney. Perfektně se hodí pro ženy, které preferují pohodlí na rtech před sytou a výraznou barvou. MAC Rtěnka působí dokonce skoro jako balzám a efektivně hydratuje.

Textura Satin

Rtěnky Satin MAC Lipstick s bohatým obsahem pigmentů a krásným saténovým povrchem kombinují vysoce pigmentovaný základ rtěnky s minimální lesklou texturou, která po nanesení na rty vytváří jemný saténový povrch.

Rtěnky Satin Lipstick pokrývají rty intenzivní barvou a zároveň je hydratují, aby byla rtěnka krásně rovnoměrně nanesená. Oblíbené odstíny MAC rtěnek textury Satin jsou Amorous, Bad ‚N‘ Bare, Brave, Captive, Cherish, Cyber, Faux, Film Noir, M.A.C Red, Mocha, Myth, Paramount, Peachstock a Rebel.

Textura Amplified

Rtěnky Amplified poskytují maximální barvu, maximální hydrataci a maximální krytí s krásným krémovým finišem. Inovativní krémové složení od MAC kombinuje extrakt ze sójových bobů, máslo Murumuru a ceramidy, které hloubkově vyživují rty a pomáhají jim vypadat jemnější a hladší.

Složení MAC rtěnky Amplified Lipstick na rtech téměř nejde cítit a je výjimečně krémové. Pečlivě mleté pigmenty poskytují výraznou barvu, která se rovnoměrně nanáší a působí skutečně dramaticky. Mezi oblíbené odstíny patří Feeling Myself, Move Your Body, Smoked Almond a Violetta.

Textura Amplified Creme

Stejně jako rtěnky MAC textury Amplified mají i rtěnky Amplified Creme lesklý povrch, jsou však o něco krémovější. Tyto vysoce pigmentované odstíny skutečně promění celkový vzhled a přetvoří rty nositelky.

Mezi nejoblíbenější odstíny této řady patří například Blankety, Brick-o-La, Cosmo, Craving, Dubonnet, Fast Play, Girl About Town, Morange, Saint Germain a Vegas Volt. Díky příjemné krémové textuře si MAC rtěnky Amplified Creme jistě oblíbí každá žena.

Odstíny rtěnky MAC

Klasikou je rudá a svůdná barva odstínu Ruby Woo. Je to opravdu nádherná sytá barva. Rty s ní vypadají plnější, svůdnější a jednoduše k nakousnutí. Tento odstín lze nosit po celý rok, ať je léto, nebo zima, je to jednoduše univerzální barva pro všechny typy pleti. Sluší blondýnkám i brunetkám.

Odstínů je opravdu obrovská škála a je rozhodně z čeho vybírat. Člověku, který ještě žádnou rtěnku MAC nevyzkoušel, to může dokonce připadat až trochu moc velký výběr. Pokud by se ale v nepřeberném množství člověk ztratil, je lepší se držet základních odstínů, jako jsou neutrální barvy nebo oblíbené rudé odstíny.

Rtěnka MAC Mehr

Velmi oblíbeným odstínem rtěnky MAC je rtěnka MAC Mehr. Dala by se popsat jako lehce zaprášená růžová, která je jemně studená. Je to velmi krásná chladně tónovaná růžová nude barva, která je velmi málo hřejivá. Odstín vypadá dobře na světlých až středně světlých odstínech pleti, nicméně pravděpodobně se bude hodit i pro tmavší pleť.

Rtěnka MAC Mehr vydrží na rtech zhruba 5 hodin i s jídlem a pitím v průběhu nošení. Plnohodnotné jídlo však nevydrží. Matná textura je super pohodlná při nošení a hodí se pro všechna roční období. Nevysychá, neodlupuje se a ani se nerozpíjí během nošení. Nezvýrazňuje ani se neusazuje v liniích rtů, spíše vypadá na rtech pohodlně a hladce a dodává jim zdravý vzhled.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang