Jak se obléká hipster? Podívejte se!

Nedávno jsem byla svědkem toho, jak se dvě teenegerky baví o někom, kdo je hipster… Nejdřív jsem si myslela, že to má něco společného s hip-hopem, ale pak jsem usoudila, že to nejspíš nebude ono:-)

A protože jsem tento pojem zaslechla v poslední době už víckrát, dokonce se několikrát objevil i v mých oblíbených seriálech a filmech, a to ne zrovna v lichotivém světle (2 Broke Girls aj.), začala jsem se o něj zajímat.

Historie pojmu hipster

Hipster je subkulturní proud přinášející alternativní styl. Pojem hipster se začal objevovat v 60. letech 20. století v Americe.

Kdo je hipster?

Hipster je člověk, který se obléká a chová alternativně (odmítá pracovat v nadnárodních společnostech, neuznává hon za penězi, jsou mu cizí kravaťáci a lidé s hypotékami na krku, nejezdí auty ani městskou hromadnou dopravou, přepravují se na kolech). Poznávacím rysem je, že dělá věci tak, jak to není obvyklé. Co je příliš mainstreamové a komerční, to hipstera nezajímá. Určuje ho to, co poslouchá a čte. Zjednodušeně lze hipstery popsat tak, že se scházejí v kavárnách, čtou složitou literaturu, poslouchají alternativní hudbu, dívají se na alternativní filmy a obrážejí second handy. Tomu odpovídá i styl oblečení, které nemusí být podle nejnovějších trendů.

Jak se obléká hipster?

V řetězcích obchodů, jako je H & M, se objevují kolekce vyloženě cílené na skupinu lidí, kteří se cítí být hipstery. Charakteristické kousky oblečení jsou stará otrhaná saka, flanelové sukně, šátky přes vlasy, vlněné čelenky na hlavy, trika s nápisy, kostkované košile, úzké kalhoty, jeté kecky, klobouky, kulichy a výrazné brýle.

Úzké kalhoty

Z hipster stylu oblékání jsou úzké kalhoty tím nejdůležitějším prvkem. Nosí je jak chlapci, tak dívky, a když chlapci nemůžou sehnat chlapecké, pořídí si dívčí.

Brýle s obroučkami

Nezáleží na tom, zda dioptrické či sluneční, hlavně s velkými skly a výraznými černými obroučkami, nebo barevné s mřížkou.

Brašny přes rameno

Hipsteři nenosí batohy, bágly ani krosny, nosí specificky vypadající vintage tašky, ve kterých mají elektroniku značky Apple, knihy cool autorů, jako je Charles Bukowski, a vinyly nebo kinofilmový fotoaparát či papírový notes.

Co se píše o hipsters

Když jsem na netu studovala, co by to ten hipster mohl být, objevila jsem moře negativních výroků a komentářů právě o hipsterech. Na takové negativní reakce jsem narazila pouze u dvou stylů, o kterých jsem psala dříve: emo a barbie styl.

O hipsterech se píše, že se jim říká salonní intelektuálové. Když na ně prý narazíte na ulici, jejich zjevu se leknete a nejprve si pomyslíte, že jsou to bezdomovci. Bývají obvykle tak vyhublí, že už jen svými těly vyvolávají ambivalentní pocity znechucenosti a lítosti. Toto má svůj původ v jejich potravě. Salonní intelektuálové se stravují výhradně vegetariánsky či vegansky. Složení jídelníčku občas demonstrují i vytetováním slova VEGAN na viditelné místo. Asi aby v jejich stylové fair trade kavárně věděli, že pijí výhradně sojové latté. Veškeré potraviny, které hipsteři pozřou, jsou výhradně bio či organic. A vzhledem k tomu, že hipsteři už všechny svoje prachy utratili za vintage hadry a Apple produkty, často trpí hlady a zácpou.

Podle jiných jsou hipsteři považováni za vývojové stadium emo. Jenže tihle jsou prý moc bojácní na to, aby se řezali. I přes absenci řezných ran na zápěstí hipsterům ovšem budoucnost věštit nelze. Na základě nastřelených upnutých džín jsou varlata salonních intelektuálů přehřátá a k tomu zdeformovaná, tudíž jsou neplodní. A hipsterky narvané v příšerných legínách jsou natolik asexuální bytosti, že na ně nikdo kromě impotentních hipsterů nevleze, takže v klidu. Rozmnožovat se nebudou a nakonec pomalu změní šatník, slovník i playlist v iTunes.

Hm, tak já jsem ještě na žádného „pravého“ hipstera na ulici ani v kavárně nenarazila. A co vy?