Avokádo – nutriční hodnoty, vitamíny, kalorie

Někteří odborníci na výživu považují avokádo za skvělou potravinu do každodenního jídelníčku. Někdo avokádo dokonce označuje přímo jako „superpotravinu“. Avokádo obsahuje mnoho živin a vitamínů, které jsou pro tělo nezbytné. Avokádo má také dobrý vliv na celkové zdraví, jelikož například pomáhá regulovat hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Jaké jsou další benefity avokáda a může jeho konzumace mít nějaká rizika?

Avokádo přináší tělu mnoho vitamínů a minerálů. Nicméně jednou z možných nevýhod avokáda jsou vysoké kalorické hodnoty, které pochází většinou z tuků. Z toho důvodů se doporučuje konzumovat avokádo s mírou a současně si hlídat celkový příjem kalorií a tuků. Kdy je tedy avokádo přínosem a kdy může tělu uškodit?

Avokádo

Avokádo je velmi univerzální potravina. Může se přidat téměř do jakéhokoli jídla. Ať už do zdravé svačiny nebo plnohodnotného jídla, jako jsou mexické tacos.

Avokádo tak může tvořit snídani, večeři, ale také dezert – například jako avokádová zmrzlina nebo avokádová pěna.

Avokádo – rostlina

Rostlina avokáda se může pěstovat nejen v exotických zemích, ale také v každé domácnosti. Stačí na to pouze jeho semeno (tedy tzv. pecka, která se nachází uvnitř avokáda). Bohužel než se avokádo rostlina rozroste do avokádového plodícího stromu, může to trvat několik let.

Jak tedy avokádo rostlinu pěstovat doma?

Za potřebí stačí jen semeno avokáda, párátka, sklenice (může být i zavařovací), květináč a potřebná zemina pro květináče.

Poté, co se avokádo rozřízne, je potřeba zachránit pecku a očistit ji. Až dostatečně proschne, stačí do ní zapíchnout tři až čtyři párátka a to asi do poloviny strany jamky. Pecka se poté zavěsí širokým koncem dolů do sklenice a naplní se takovým množstvím vody, aby byla spodní třetina pecky ponořena.

Avokádovou rostlinu je možné si také vypěstovat doma.

Sklenice se následně umístí na teplé místo, ale mimo dosah přímého slunečního světla. Důležité je pak vodu pravidelně vyměňovat. Kořeny se díky tomu mohou objevit přibližně do dvou až šesti týdnů.

Když klíček dosáhne výšky přibližně okolo šesti centimetrů, je potřeba ho zkrátit přibližně na tři centimetry a to kvůli podpoře růstu kořenů.

Poté, co stonek opět vyroste, se zasadí do květináče s dostatečnou zeminou a umístí se na slunné místo v domě. Co se týká zalévání, to je potřeba jen mírně, ale zato časté a pravidelné. Cílem je totiž udržovat vlhkou půdu avokádo rostliny, ale přitom ne promáčenou.

Avokádo – ovoce nebo zelenina

Je avokádo ovoce nebo zelenina? Avokádo rostlina patří do čeledi bobulovitých, která je tvořena především tukem. Avokádo pochází z Mexika a Střední Ameriky a pěstuje se mimo jiné i ve Spojených státech. Největším producentem avokáda je pak Kalifornie, kde se nachází více než pět tisícovek avokádových farem.

Odpověď na otázku, zda-li je avokádo ovoce nebo zelenina, zní tedy ovoce, přesněji bobule s jedním semenem, přestože z výživového hlediska se může avokádo považovat za zeleninu.

Semeno, které je označované jako jamka (pro někoho jednoduše pecka), je obklopené tzv. oplodím.

Toto zelené ovoce je jedním z mála druhů, které obsahuje zdravé nenasycené tuky. Tyto tuky pak pomáhají snižovat nežádoucí cholesterol (tzv. LDL). Bez obav jej tedy můžete zařadit do vašeho oblíbeného receptu na tacos.

Zralé avokádo má hrubou slupku a její stopka se dá lehce odstranit.

Avokádo má, stejně jako jiné druhy ovoce, několik odrůd. Mezi nejvíce oblíbené avokádo patří avokádo Haas, které má tmavě zelenou a buclatou slupku a roste celoročně v Kalifornii.

Další větší odrůda s hladší a jasně zelenou slupkou, roste na Floridě. Prodává se pod názvem SlimCado a obsahuje přibližně polovinu tuku a o třetinu méně kalorií než avokádo Haas.

Jak poznat zralé avokádo?

Jak poznat zralé avokádo?

Avokádo dozrává (tedy měkne) až po sklizni. Pokud se ale chce tento proces urychlit, stačí avokádo vložit na dva až tři dny do papírového sáčku s jablkem nebo banánem.

STOPKA

Znamením, že avokádo je připraveno ke konzumaci, je snadno odnímatelná stopka (nebo také pokud stopka chybí). Když se pak odlomí, místo po stopce by mělo být zelené. Jiná barva (hnědá nebo bílá) značí, že avokádo není správně zralé.

Jaké jsou další tipy, jak poznat zralé avokádo? Stačí sledovat jeho barvu a konzistenci.

POVRCH

Při výběru avokáda je možné se také řídit barvou povrchu avokáda ale i pohmatem. Nejlepší jsou avokáda s tmavou barvou (tmavě zelenou až téměř černou). Pokud avokádo mírně povolí po jemném zmáčknutí a nezanechá rýhy nebo pocit kašovitosti, je zralé a připravené ke konzumaci.

Kromě tmavě zelené slupky má zralé avokádo také slupku s hrbolatou strukturou.

Nezralé avokádo má hladký a zelený povrch.

Zralé avokádo

Poznat zralé avokádo tak není vůbec složité.

Nicméně výběr avokáda, které bude připraveno ke konzumaci až za pár dnů, je také poměrně jednoduchý.

BARVA A STRUKTURA

Stačí vybrat avokádo s tmavě zelenou až černou skvrnitou barvou. Struktura slupky pak musí být pouze mírně hrbolatá. Když se na avokádo zatlačí, mělo by být stále poněkud pevné. Pokud je avokádo velmi tvrdé a vůbec se nepovoluje, je nedozrálé.

Pokud však po zmáčknutí vznikne na ovoci malá prohlubeň, může být avokádo příliš zralé na krájení a bude lepší ho tak spíše rozmačkat, například do pomazánky.

Avokádo, které je připraveno ke konzumaci, má také světle zelenou dužinu.

Zralé avokádo může být také po jednom nebo dvou dnech při pokojové teplotě, jak toho docílit?

Avokádo, které bude připraveného ke konzumaci za tři až čtyři dny, je zprvu zelené. Slupka by tak měla být hladká a avokádo by mělo být při tlaku pevné. Po několika dnech tato avokáda ale dokonale dozrají.

Obecně platí, že zralé avokádo (ovšem nerozkrojené) je možné skladovat v ledničce dva až tři dny. Pokud se avokádo sní jen po lžičkách, je dobré do něj přidat limetkovou nebo citronovou šťávu, aby nezhnědlo.

Zralé avokádo je po rozříznutí krásně čisté.

Zkažené avokádo

Zkažené avokádo se pozná díky znakům, mezi které patří mimo jiné promáčknutá slupka.

KONZISTENCE

Příliš měkké avokádo s promáčklou slupkou může znamenat, že se jedná o zkažené avokádo. Při kontrole zralosti avokáda tak stačí ho pouze jemně zmáčknout dlaní. Ovšem je potřeba dávat pozor, aby se moc netlačilo na plod prsty, protože zkažené avokádo by mohlo snadno vylétnout skrz prasknou slupku.

Pokud tak po stlačení vznikne na avokádu velký důlek a ovoce je na omak kašovité a téměř černé, je přezrálé a pravděpodobně zkažené. Zkažené má také po celé dužině hnědé nebo černé skvrny.

VŮNĚ

Zralé avokádo má také příjemnou a zároveň mírně nasládlou vůni s nádechem oříškové chuti. Pokud má ovoce kyselou chuť ale i zápach, může se jednat o bakteriální kažení a avokádo by se mělo ihned vyhodit.

Zápach a kyselá chuť mohou znamenat, že je avokádo žluklé a tedy zkažené. K tomu může dojít, když kyslík nebo mikrobi poškodí (nebo rozloží) nenasycené tuky v ovoci. Takové žluknutí může mít za následek vznik potenciálně toxických sloučenin. Pokud je tedy podezření, že je avokádo žluklé, není vhodné a pro zdraví prospěšné ho jíst.

PLÍSEŇ

Dalším ukazatelem, že se jedná o zkažené avokádo, je plíseň. Plíseň na avokádu je obvykle bílá nebo šedá a vypadá rozmazaně. Taková plíseň může proniknout do dužiny a způsobit její rozklad, proto by se mělo takové avokádo rovnou vyhodit.

Dalším možným příznakem hniloby jsou tmavé pruhy v dužině.

Avokádo s tmavými vlákny se dá ještě skvěle použít do avokádového pyré.

Tmavá vlákna v avokádu

Hnědé provázky, tedy tmavá vlákna v avokádu, se vyskytují bohužel poměrně často. Tato vlákna jsou však cévní svazky plodu. Důvodů, proč je některá avokáda mají, je celá řada. Dokonce i některé odrůdy avokáda jsou na tato náchylnější a vyskytují se u nich častěji než u jiných druhů.

Proč se ale tmavá vlákna v avokádu vyskytují? Na vině mohou být mladé stromy nebo také nesprávné skladování avokáda ale i poškození plodů před tím, než stihnou dozrát.

Dobrá zpráva je, že taková avokáda v určitých případech nebrání v konzumaci. Pokud vláken není příliš, stačí je jen odkrojit a avokádo se může bez problémů přidat do oblíbené svačiny.

Přezrálé avokádo

Jak poznat přezrálé avokádo?

Takové avokádo má kašovitou nebo promáčklou vnější slupku, na dotek je velmi měkké jako velmi zralé rajče a při uchopení nemá mírnou pevnost.

Přezrálé avokádo má také na řezu tmavší žlutou nebo nahnědlou barvu dužiny uvnitř plodu. Pokud je ale hnědá barva pouze na některých místech, není to známkou přezrání avokáda, jedná se pouze o tzv. modřiny.

V kombinaci s ostatními zdravými potravinami je avokádo skvělým doplňkem do salátů.

Avokádo – zdraví

Obsahuje avokádo zdraví prospěšné látky? Rozhodně ano a hned několik!

CUKROVKA

Avokádo může pomáhat například při léčbě cukrovky (a to i těhotenské cukrovky). Přestože avokádo obsahuje sacharidy, jeho nízký glykemický index (v podstatě nulový), znamená, že avokádo má dobrý vliv na hladinu cukru v krvi.

To znamená, že avokádo je vhodné také pro diabetiky, kteří si tak musí hlídat denní příjem cukrů.

KARDIOVASKULÁRNÍ ONEMOCNĚNÍ

Jak dále může být avokádo zdraví prospěšné? Toto tropické ovoce může také snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Konzumace avokáda může totiž u některých lidí zlepšit hladinu cholesterolu.

Konkrétně některé výzkumy naznačují, avokádo má vliv na vyšší hladinu tzv. HDL cholesterolu. Právě ta může mimo jiné souviset s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění.

METABOLICKÝ SYNDROM A HUBNNUTÍ

Avokádo může také snižovat riziko metabolického syndromu a podporovat hubnutí.

I přes vysoký obsah kalorií, může být avokádo dobrým pomocníkem při hubnutí. Krémová konzistence ovoce a jeho specifická chuť plná zdravého tuku může pomoci k pocitu větší sytosti.

Avokádo je tak skvělý zdroj vlákniny, která také může podpořit pocit sytosti.

Co obsahuje avokádo?

Co obsahuje avokádo za živiny?

Kromě již zmíněných zdravých tuků, vlákniny a sacharidů je to řada vitamínů.

Co obsahuje avokádo za minerály a k čemu jsou prospěšné?

Avokádo je díky svým živinám skvělým doplňkem k hlavním chodům.

Avokádo – vitamíny

Jaké obsahuje avokádo vitamíny a minerály?

Celé avokádo je zdrojem vitaminů K a E. V avokádu je dále obsažena:

  • kyselina listová
  • riboflavin
  • niacin
  • kyselina pantotenová

Jaké další má avokádo vitamíny ale i minerály?

  • antioxidanty
  • hořčík
  • draslík
  • měď
  • mangan
  • hořčík

Častá konzumace avokáda je tak pro tělu více než prospěšná právě díky množství minerálů a vitamínů.

Avokádo – kalorie

Jaké má avokádo kalorie? Počet kalorií v avokádu záleží na jeho velikosti. Orientačně se dá ale říci, že průměrné avokádo o přibližně dvě stě gramech má 322 kalorií.

Jsou avokádo kalorie zdravé?

Přestože avokádo je zdravou potravinou, kalorie, které avokádo má, jsou pořád ty stejné kalorie jako u jiných potravin. Nicméně pokud to člověk s jeho konzumací nepřehání a například si namaže tenkou vrstvu avokádové pomazánky na chléb, průměrně zkonzumuje zhruba třicet gramů.

Pokud je tedy jídelníček vyvážený, přinese avokádu tělu ty správné živiny ve správném množství.

Velké množství avokáda může dokonce překročit denní dávku tuků. Na zdravou snídani ho tam stačí i půlka.

Avokádo – nutriční hodnoty

Avokádo je velmi výživné, ať už bude použito jako svačina nebo jako doplněk k vydatné snídani.

Avokádo nutriční hodnoty – jedno středně velké avokádo průměrně obsahuje 322 kalorií, z toho:

  • 30 gramů tuků (z toho 4,2 gramu nasycených tuků, bezmála 20 gramů mononenasycených tuků a 3,6 gramu polynenasycených tuků)
  • 14 gramů vlákniny
  • 41 procent denní hodnoty kyseliny listové
  • 56 procent denní hodnoty vitaminu B5

Nutriční hodnoty avokáda, přesněji zmíněné tuky, jsou tak ve většině ve formě zdravějších mononenasycených tuků a není tak třeba se avokádu kvůli tukům vyhýbat.

Nutriční hodnoty avokáda se ale mohou lišit v závislosti na gramáži jednotlivých kusů.

Avokádo – výživové hodnoty

Jaké další výživové hodnoty avokádo má?

  • 4 g bílkovin
  • 17 g sacharidů
  • 14 mg sodíků
  • 13,4 g vlákniny
  • 1,4 g cukru
  • 58 mg hořčíku
  • 20 mg vitamínu C
  • 4,2 mg vitamínu E
  • 42 mg vitamínu K

Co se týká sacharidů, většina takových výživových hodnot avokáda pochází z vlákniny a ze škrobu.

Avokádo – bílkoviny

Obsahuje avokádo bílkoviny?

Pokud má jídelníček za cíl shazování kalorií, obsah bílkovin hraje velkou roli. Obsahuje tak avokádo bílkoviny?

Avokádo bílkoviny obsahuje, i když v malém množství. Půlka avokáda tedy má přibližně 2 gramy bílkovin. Přestože toto číslo není jinak závratné, poskytuje alespoň mírné doplnění denního množství bílkovin a může tak být zařazeno i do jídelníčku těch, kteří hubnou.

Avokádo mimo jiné obsahuje také bílkoviny a proto ho mohou konzumovat také ti, kteří chtějí ubrat na váze.

Jak se jí avokádo?

Jak se jí avokádo?

Nejprve je nutné zbavit avokádo slupky. Nejčastěji se ale avokádo vydlabe lžící.

Podél celého ovoce se udělá řez, díky kterému se od sebe oddělí jednotlivé půlky avokáda. Na semeno se mírně zatlačí nožem, otočí se s ním a tím se pecka dá lépe odstranit. Následně se zelený vnitřek avokáda může vydlabat lžící.

Jak se jí avokádo – syrové nebo vařené?

Avokádo se může jíst jak syrové, tak i tepelně upravené v různých pokrmech.

Jak oloupat avokádo

Jak oloupat avokádo tím správným způsobem?

Nejlepší je začít u horní části avokáda a rozkrojit tak ovoce podélně od horní části ke spodní. Poté stačí avokádo jen otočit, obě poloviny od sebe oddělit a odstranit pecku.

Avokádo je možné následně naříznout v řadách nahoru a dolů a pak ze strany na stranu, aby se vytvořila mřížku. Takové kostky pak lze jednoduše vydlabat lžící a slupku vyhodit.

Tento způsob jak oloupat avokádu je perfektní, když se avokádem doplní sendviče nebo wrapy.

Jak jíst avokádo?

Jak jíst avokádo? Způsobů, jak jíst avokádo, je opravdu mnoho Avokádo je možné jíst syrové, tepelně upravené, samotné nebo jako doplnění přílohy k hlavnímu jídlu.

Tipy na konzumaci avokáda:

  • Guacamole

Guacamole je jedním z nejvíce populárních způsobů, jak jíst avokádo. Kromě tortillových chipsů se do něj může namáčet i zelenina nebo jiné ovoce. Skvělé je také přidávat jako pomazánka na sendviče, obložené bagety a hamburgery, nebo do domácího tacos nebo burritos

  • S vajíčkem

Skvělou kombinací je avokádo s vajíčkem. Jak jíst avokádo s vajíčkem? Stačí udělat topinku, na ni položit jedno volské oko a navrch pokládat plátky avokáda.

  • Pyré

Pyré z avokáda je výborné nejen na toasty. Příprava je velmi jednoduchá – vydlabaná měkká dužnatá část plodu se vloží do kuchyňského robotu nebo mixéru a mixuje se, dokud není hladká. Následně se podle potřeby a chuti přidá voda.

  • Saláty

Do salátů se nejlépe hodí avokádo nakrájené na kostičky. Skvěle tak doplní tuňákové saláty, vaječné ale i ty bramborové.

Avokádo je skvělé s vejci na jakýkoli způsob.

Co udělat z avokáda?

Při koupi avokáda může někoho napadnout, co udělat z avokáda. Možností je opravdu několik, jelikož avokádo má jemnou, krémovou, zemitou a máslovou chuť a strukturu, což z něj činí vynikající přísadu do slaných i sladkých pokrmů.

Co udělat z avokáda a jak? Pomoci mohou následující tipy na recepty s avokádem.

Recepty s avokádem

Následující tipy na recepty s avokádem nezaberou mnoho času a jsou opravdu chutné.

AVOKÁDOVO-MÁTOVÁ ZMRZLINA

Do mixéru se přidají:

  • 2 zralá oloupaná avokáda bez pecky
  • tuhá část kokosového mléka
  • 1 banán (mražený)
  • 3 lžíce javorového sirupu
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • 4-5 lístků máty

Následně se vše mixujte, dokud nevznikne hladká a krémová hmota. Směs se poté nalije do vychlazené formy na bochník chleba a nechá dostatečně zchladit v mrazáku.

AVOKÁDOVÉ TOASTY

Na avokádové toasty postačí plátek křupavého chleba namazaný hustou avokádovou kaši. A chutná snídaně nebo svačina je na stole. Na avokádovou kaši je potřeba:

  • 1/2 zralého avokáda
  • 1/2 lžičky čerstvé citronové šťávy
  • sůl
  • pepř

Avokádo se rozmačká vidličkou a přidají se zbylé suroviny dle chuti. Na dochucení je skvělý také sýr feta.

ZÁLIVKA NA SALÁT

Na krémovou zálivku se nejlépe hodí mírně přezrálá avokáda, která se nehodí na ozdobení salátů nebo avokádových toastů.

Na přípravu je potřeba:

  • 1 zralé avokádo
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 1/4 šálku obyčejného řeckého jogurtu
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • 1 stroužek česneku
  • 4 lžíce vody
  • sůl
  • pepř

Všechny suroviny se vloží do mixéru a rozmixují do hladka.

Kromě složitějších receptů je avokádo výborné samotné pouze s pečivem, solí a pepřem.

OMÁČKA NA TĚSTOVINY

Avokádová omáčka může udělat z obyčejných těstovin vynikající nedělní oběd.

Potřebné suroviny:

  • 2 zralá avokáda
  • 1/2 šálku bazalkových listů
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžíce čerstvé citronové šťávy
  • 1/3 šálku olivového oleje
  • sůl
  • pepř

Všechny suroviny se smíchají v kuchyňském robotu a omáčka je hotová.

GUACAMOLE

Slavné guacamole je skvělá volba jako dip k večerním chipsům. Na jeho výrobu postačí:

  • 3 zralá avokáda
  • 1/2 šálku cibule
  • 2 rajčata
  • 3 lžíce koriandru
  • 1 jalapeňo paprička
  • 2 prolisované stroužky česneku
  • 1 limetka
  • 1/2 lžičky soli

Avokádo se v misce rozmačká vidličkou, přidá se nadrobno nakrájená cibule, nakrájená rajčata, nadrobno nasekaný koriandr, jalapeňo paprička, česnek, šťáva z limetky a sůl dle chuti. Pro ozvláštnění je možné přidat třeba mango, ananas nebo kukuřice.

Guacamole je hotové ve chvíli, kdy se všechny ingredience spojí.

Jak zpracovat avokádo – další tipy

Jak zpracovat avokádo do sladkých ovocných nápojů neboli smoothie?

Avokádo dodá ovocným nápojům jemnou krémovou chuť společně s denní dávkou těch správných tuků a vlákniny. Nejlepší je použít avokádo zmražené (na zmražení jsou skvělá avokáda u kterých hrozí, že se brzy zkazí).

BORŮVKOVO-AVOKÁDOVÉ SMOOTHIE

Na jeho výrobu bude potřeba:

  • 1/2 šálku neslazeného mandlového mléka
  • 1 šálek čerstvého špenátu
  • 1 oloupaný zralý banán
  • 1/2 zralého avokáda
  • 2 šálky mražených borůvek
  • 1 lžíci mletého lněného semínka
  • 1 lžíci ořechového másla

Všechny suroviny se rozmixují do hladka a je hotovo.

Avokádové tacos je skvělá volba nejen na večeře.

Další typy jak zpracovat avokádo:

AVOKÁDOVÝ SALÁT S TUŇÁKEM

Kromě konzervy tuňáka bude potřeba:

  • 1/2 zralého nahrubo nakrájeného avokáda
  • 1/2 šálku mletého celeru
  • 1/4 šálku mleté červené cibule
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • 1 lžíci olivového oleje
  • 2 lžíce čerstvé petrželky
  • sůl
  • pepř

V míse se smíchá konzerva tuňáka a promíchá se vidličkou. Avokádo se rozmačká a smíchá s tuňákem. Následně se přidají zbylé ingredience, dokud se vše nespojí v jednu hmotu.

PLNĚNÉ AVOKÁDO

Pokud je slupka avokáda pevná a nepoškozená, je možné ji využít jako originální mističky na avokádovo-caprese salát. Potřebné suroviny na jeho přípravu:

  • 1/2 šálku rozpůlených rajčat
  • balení baby mozzarelly
  • 2 lžíce bazalkového pesta
  • 1/4 šálku olivového oleje
  • sůl
  • pepř

Všechny suroviny se smíchají ve velké misce a následně se avokádovo-caprese salátek plní vydlabané půlky avokád.

Avokádový olej – účinky

Jaké má avokádový olej účinky?

Díky své jemné chuti a vysokému kouřovému bodu je avokádový olej skvělým pomocníkem při vaření, ale také za syrového stavu. Avokádový olej je z hlediska užitné a výživové hodnoty velmi podobný olivovému oleji. Olej je lisovaný za studena a zachovává si tak část chuti a barvy plodů, takže má zelenkavou barvu.

Avokádový olej se také často používá přímo na pokožku jako hydratační prostředek. Možné je takého najít v mnoha kosmetických přípravcích a produktech péče o pleť.

Jaké má avokádový olej účinky na zdraví?

Účinky avokádového oleje jsou prospěšné například srdci, jelikož se jedná o olej s vysokým obsahem kyseliny olejové, což je nenasycený tuk. Díky obsahuje vitamin E tak i pomáhá tělu vstřebávat další vitaminy rozpustné v tucích.

Avokádový olej má stejně zdravé účinky jako samotné avokádo.

Mimo jiné také snižuje hladinu cholesterolu, stejně jako avokádo v tuhé formě.

Dále snižuje krevní tlak (díky vysokému množství kyseliny olejové), zlepšuje zdraví srdce (díky prevenci zánětlivých procesů, které jsou spojené s kardiovaskulárním rizikem) a také zlepšuje zdraví očí a kůže (díky luteinu a vitaminu E, které jsou důležité pro dobré zdraví očí a kůže).

Koření avokádo

Jaké koření avokádu dodá tu správnou chuť?

Tím nejzákladnějším kořením, díky kterému vynikne ta správná chuť, je sůl. Nicméně i další koření avokádo správně ochutí, jaká koření to jsou?

SMĚS NA GUACAMOLE

Směs koření na guacamole se může uchovat ve skleničce a následně použít (nejen) na oblíbené guacamole. Co je k němu potřeba?

  • 4 lžíce jemné soli
  • 3 lžíce česnekového prášku
  • 3 lžíce cibulového prášku
  • 5 lžic kmínu
  • 3 lžíce kajenského pepře

Všechny ingredience se smíchají a následně uloží do vzduchotěsné nádoby. Na guacamole postačí jedna polévková lžíce koření.

SMĚS NA TACOS

Tacos se může uvařit z vícero ingredienci. Mezi ně patří kromě avokáda i sýr, salát, rajčata nebo losos ochucený avokádovo-medovým dipem. Jak na směs koření, které se hodí na avokádové tacos?

  • 4 polévkové lžíce chilli v prášku
  • 1 polévková lžíce drcených červených pepřových vloček
  • 2 lžičky papriky
  • 6 lžiček kmínu
  • 1 lžička oregana
  • 1 lžička česnekového prášku
  • 1 lžička cibulového prášku
  • 4 lžičky jemné mořské soli
  • 4 lžičky mletého černého pepře

Všechny ingredience se pečlivě promíchají a uchovají ve vzduchotěsné sklenici.

Nejen koření avokádo dochutí, ale pomoci tomu dokáží také další druhy zeleniny a ovoce.

SMĚS KOŘENÍ NA AVOKÁDOVÝ SALÁT V ITALSKÉM STYLU

Salát s avokádem může tvořit společně s italskými bylinkami skvělou kombinaci na odlehčenou večeři. Co si na takové koření připravit?

  • 2 lžíce sušené bazalky
  • 2 lžíce koriandru
  • 2 lžíce majoránky
  • 2 lžíce oregana
  • 2 lžíce rozmarýnu
  • 2 lžíce saturejky
  • 2 lžíce tymiánu
  • 2 lžíce červených pepřových vloček

Všechny ingredience se pečlivě smíchají v jednu a bezpečně uloží. Tato směs se může také kromě avokádového salátu použít do těstovin nebo pizzy.

Alergie na avokádo

Alergie na avokádo jsou poměrně vzácné, ale i tak dokáže potrápit zejména v případě, kdy o takové alergii člověk neví.

Alergie na avokádo se tak může projevovat v dutině ústní (například jako nateklý jazyk) ale také jako kopřivka nebo celkové potíže s dýchacím ústrojím.

Pokud je někdo alergický na samotné avokádo, bude alergický i na avokádový olej.

Alergii mohou mít častěji lidé, kteří mají alergii zároveň na pyl břízy nebo na latex.

Avokádo v těhotenství

Avokádo v těhotenství přináší nejen matce ale také samotnému plodu mnoho živin. A není to jen díky vysokému obsahu kyseliny listové a draslíku.

TRÁVENÍ

Avokádo pomáhá k lepšímu trávení a z toho důvodu ho zařadí do jídelníčku nejedna těhotná žena. Je to především díky bohatému obsahu vlákniny a hořčíku.

V těhotenství je konzumace avokáda na jakýkoli způsob skvělou volbou, jak doplnit potřebné vitamíny.

RANNÍ NEVOLNOST

Avokádo v těhotenství ocení především nastávající maminky, které trápí ranní nevolnosti. Díky vitaminu C a vitaminu B6 se tak mohou zmírnit příznaky ranní nevolnosti a tělu pak může lépe vstřebávat ostatní vitaminy a minerály obsažené v dalších druzích ovoce a zeleniny.

ANTIOXIDANTY

Avokádo obsahuje antioxidanty, mezi nimi například antioxidant karotenoid lutein, díky kterému se mohou dobře vyvíjet oči a správné funkce mozku u plodu.

Tyto antioxidanty se nacházejí také v mateřském mléce a proto je konzumace avokáda vhodná také během kojení.

CHUDOKREVNOST

Těhotné ženy mohou mít nedostatek železa, což může vést k anémii. A právě avokádo tomuto stavu může zabránit díky vysokému množství železa, které obsahuje jeden jeho kus.

KŘEČE

Avokádo může zmírnit křeče v nohou, které mohou trápit nejednu nastávající maminku. Jelikož avokádo obsahuje větší množství draslíku než banány, může tak pomoci od křečí podstatně efektivněji.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang