Sportovní aplikace – jaké nabízí Apple a jaké Google

Sportovní aplikace jsou v současnosti velmi populární a často používané. Nabízejí uživatelům možnost sledovat své výkony při různých sportovních aktivitách, zaznamenávat svůj pokrok a porovnávat ho s ostatními uživateli či přáteli. Mezi nejznámější poskytovatele těchto aplikací patří Apple a Google. Na jaké produkty Apple je možné aplikace nainstalovat, proč se vyplatí za některé platit pomocí Apple pay a jak se sportem souvisí Google anonymní režim nebo Intersport vrácení zboží?

Apple nabízí širokou škálu sportovních aplikací pro své uživatele, od běžných aplikací pro běhání a fitness po specializované aplikace pro specifické sporty. Mezi nejznámější patří aplikace Apple Watch, která se synchronizuje s chytrým náramkem Apple Watch.

To umožňuje uživatelům sledovat svou aktivitu, měřit tepovou frekvenci nebo zaznamenávat své cíle a pokroky. Kromě toho je možné pomocí této aplikace propojit se s ostatními uživateli a soutěžit v různých výzvách.

Další populární aplikací je Apple Fitness. Tato aplikace nabízí uživatelům široký výběr cvičebních videí, která jsou přizpůsobena individuálním potřebám a oblastem zájmu uživatele.

K dispozici jsou různé typy cvičení, jako je jóga, posilování, běhání či tancování, a lze je filtrovat podle délky, obtížnosti nebo instruktora. Uživatelé mohou také v aplikaci vytvářet vlastní tréninkové plány a sdílet své výsledky s ostatními.

Nicméně některé aplikace jsou placené. Platby je pak možné provádět pomocí Apple Pay. Navíc placení pomocí Apple Pay je velmi bezpečné díky tomu, že není nutné zadávat své platební údaje při každé transakci.

Apple Pay používá metodu tokenizace, kdy jsou kreditní nebo debetní karty nahrazeny náhodným kódem (tokenem). Tento token je použit pro platbu a skutečné platební údaje nejsou nikde uloženy ani zobrazeny. To snižuje riziko krádeže identity nebo neoprávněného použití karty.

Konkurent Google

Na druhé straně Google má také vlastní nabídku sportovních aplikací, které jsou dostupné v obchodě Google Play. Jaké to jsou?

Mezi nejznámější patří aplikace Google Fit, která je určena pro chytré telefony a chytré hodinky s operačním systémem Android. Umožňuje uživatelům sledovat svou aktivitu, spálené kalorie nebo ušlé vzdálenosti. Díky grafům a statistikám mohou uživatelé snadno porovnávat svůj výkon v průběhu času a motivovat se k dosažení lepších výsledků.

Pro běžce a běžkyně je určena aplikace Runkeeper, která nabízí sledování trasy, vzdálenosti, rychlosti a dalších údajů. Uživatelé mohou také vytvářet vlastní tréninkové plány a sdílet své trasy a výsledky s ostatními běžci.

Pro milovníky jízdy na kole je doporučená aplikace Runtastic Road Bike. Uživatelé mohou sledovat svou jízdu, výškový profil, rychlost a další údaje, stejně jako plánovat a sdílet své trasy s ostatními cyklisty.

Apple a Google nabízejí širokou škálu sportovních aplikací pro různé typy sportů a aktivit. Každá z těchto společností má své vlastní přístupy a filozofii, což se promítá i do nabídky aplikací pro sportovní aktivity.

Je však jasné, že tyto aplikace jsou velkým pomocníkem pro sledování a zlepšování našeho sportovního výkonu, ať už se jedná o běhání, cyklistiku nebo jinou sportovní aktivitu. Stačí si pouze vybrat tu, která nejlépe odpovídá potřebám a začít svou cestu za lepší kondicí a výkony.

Nevýhody Applu a Googlu

I přes veškeré výhody mají oba systémy své nevýhody. Jaké to jsou?

Mezi nevýhody iPhone, resp. Apple zařízení patří:

 • Omezená personalizace – oproti jiným mobilním operačním systémům jako je Android, iOS poskytuje uživatelům méně možností pro přizpůsobení vzhledu a funkčnosti svého zařízení.
 • Vysoká cena – iOS zařízení jsou často dražší než zařízení s jinými operačními systémy. To může být pro někoho finanční bariéra.
 • Omezená rozšiřitelnost – iOS nenabízí možnost instalace aplikací z neoficiálních zdrojů, což omezuje možnosti uživatelů získat nové funkce a možnosti na svém zařízení.
 • Omezené propojení s jinými zařízeními – synchronizace dat mezi zařízeními od jiných výrobců může být komplikovaná a může vyžadovat použití dalších aplikací třetích stran.
 • Závislost na iTunes – iOS uživatelé musí používat iTunes pro správu hudby, fotografií a dalších multimediálních souborů. To může být pro některé uživatele nepraktické.

Uživatelé si pak u konkurenčního Googlu stěžují na:

 • Malý výběr aplikací ve srovnání s konkurenčními operačními systémy.
 • Závislost na internetovém připojení pro mnoho funkcí a aplikací.
 • Omezená podpora pro jiné operační systémy než Android.
 • Omezený přístup k souborovému systému a možnostem úpravy.
 • Nízká ochrana soukromí u některých funkcí (např. hlasový asistent Google Home).

Kam nainstalovat aplikace?

Na jaké zařízení je možné sportovní aplikace nainstalovat, resp. jaké produkty Apple mohou uživatelé využít?

 • iPhone – smartphone s operačním systémem iOS
 • iPad – tablety s operačním systémem iOS
 • Mac – osobní počítače s operačním systémem macOS
 • Apple Watch – chytré hodinky
 • iPod – přehrávač hudby
 • Apple TV – multimediální přehrávač
 • AirPods – bezdrátová sluchátka
 • HomePod – inteligentní reproduktor pro domácí zábavu

Jaké produkty nabízí naopak zařízení od společnosti Google?

 • Mobilní telefony Pixel – řada smartphonů od Googlu, které běží na operačním systému Android a mají integrované služby Googlu jako Google Assistant nebo Google Photos
 • Chytré reproduktory Google Nest – tato zařízení kombinují funkce chytrého asistenta Google Assistant s kvalitním zvukem a umožňují ovládání některých dalších chytrých zařízení v domácnosti
 • Chromecast – zařízení pro streamování obsahu z internetu na televizor. Pomocí Chromecastu je možné sledovat videa z YouTube, filmy a seriály z Netflixu a dalších služeb přímo na televizní obrazovce
 • Chromecast Audio – podobné zařízení jako Chromecast, ale zaměřené na streamování hudby z internetových služeb jako Spotify nebo Google Play Music
 • Chromebook – notebooky, které běží na operačním systému Chrome OS od Googlu. Jsou určeny především pro práci v cloudu a mají předinstalované aplikace jako Gmail, Google Drive a další

Navíc u Google zařízení je možné využít tzv. Google anonymní režim. Co to je a jak souvisí se sportovními aplikacemi?

Anonymní režim v souvislosti s sportovními aplikacemi znamená, že uživatel může používat aplikaci bez nutnosti zadávat své osobní údaje, jako jsou jméno, příjmení, či emailová adresa.

Aplikace také nepřistupuje k uživatelovým polohovým datům ani neukládá jeho aktivitu v aplikaci. Tímto způsobem se chrání uživatelova soukromí a zároveň se mu nabízí možnost využívat aplikaci bez obav z uchování osobních údajů.

Anonymní režim je důležitý zejména v případě sportovních aplikací, které sledují fyzickou aktivitu uživatele. Uživatelé si tak mohou být jisti, že jejich tréninkové údaje nejsou sdíleny s cizími lidmi ani s aplikací samotnou.

Kde koupit sportovní vybavení

Kde je tedy možné pořídit vše potřebné pro oblíbené sportovní aktivity?

 • Sportisimo

Sportisimo je jedním z největších sportovních řetězců v České republice. Nabízí bohatý výběr značkového vybavení pro mnoho různých sportů, jako jsou například fotbal, tenis, zimní sporty, cyklistika, turistika, plavání a další.

Výhodou Sportisima je, že nabízí nejen oblečení a vybavení pro dospělé, ale i pro děti. Díky svým velkým prodejnám po celé republice je možné si vybrat ze širokého sortimentu a poradit se s odborným personálem.

 • Decathlon

Decathlon je dalším oblíbeným řetězcem sportovních obchodů. Podobně jako Sportisimo, nabízí Decathlon široký sortiment vybavení pro různé sporty, ale zaměřuje se zejména na nabídku svých vlastních značek.

To znamená, že je možné zde najít kvalitní a cenově dostupné produkty, které nejsou k dostání v jiných obchodech.

 • Intersport

Intersport je další velký prodejce sportovního vybavení. V nabídce je možné najít produkty ze široké škály sportů, ale Intersport se také zaměřuje na outdoorové vybavení pro turistiku a cestování.

V mnoha prodejnách je možné najít i speciální oddělení s běžeckou a lyžařskou výbavou, kde odborníci poradí s výběrem toho nejlepšího pro sport.

Případné vrácení zboží v Intersport je snadné. Intersport má kromě kamenné prodejny také e-shop, kde je možné nakoupit téměř veškeré zboží.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang