Sněží!

Kdo měl nápad, že natočí film, ať zvedne ruku! Kristina Nedvědová ale nezůstala jen u snění. Její autorský film Sněží se začíná během pár dní natáčet. Stejně tak vrcholí kampaň na Startovači, která může pomoct, aby tenhle už tak stylový film, na kterém spolupracují známé herečky i designérky, vypadal ještě lépe.

U jakého filmu sis jako malá poprvé řekla, že také natočíš ten svůj?

Takových záchvěvů bylo v mém dětství hodně. Ten opravdický okamžik rozhodnutí asi jsem zažila při sledování filmu Muriel se vdává. Je to nenápadný australský film o holce, která si myslí, že nad životní mizérií zvítězí tím, že se vdá. Což je samozřejmě nesmysl, ale také i trochu pravda, jak víme …

Vzpomínám na ten film hodně i teď, když natáčíme Sněží! Uvědomila jsem si, že je pro mě doopravdy velkou inspirací. Obdivuji filmy, které jsou vyprávěné v náznacích nebo skrze něco, co nás nejvíc charakterizuje. Je jedno, zda je to drama, nebo komedie.  V případě Muriel za ni vyzpívává pocity skupina ABBA. V našem případě je to voda nebo uklízení.

Jaký je proces, když si chci natočit svůj film v Čechách? Máš srovnání s tím jak to chodí v zahraničí?

Nemám, ale myslím si, že je to všude těžké.  Buď do realizace jdeš se studiem, nebo velkou produkcí. Pak se člověk musí podřídit poptávce …  Anebo to uděláš sama, nezávisle. Pokud chceš říct něco upřímně a máš na to příležitost (žádná hypotéka, rodina ani psychické poruchy), tak nezbývá nic jiného než to zkusit.

Proto si myslím, že takový autor to má stejně těžké v Americe jako v Čechách. Když jdeš do něčeho na vlastní pěst, nesmíš pochybovat o sobě, což je vážně těžké. Musíš projektu věřit, protože pak mu budou věřit všichni kolem. A jdeš s kůží na trh.

Cením si všech, kteří do toho šli, čerpám díky tomu sílu, které mě motivuje film natočit, ale i dokončit. Což  je v nezávislé kinematografii věc asi nejsložitější.

O čem je Sněží?

O Tereze, která se vrací po delší době domů a zjišťuje, že tam není nic takové, jak by si představovala nebo pamatovala. Ještě ke všemu se rozešla se svým dlouholetým partnerem a vrací se do místa, kde jsou všechny ženy samy bez mužů.

Je to film o rodině, o tom, že ji musíte přijmout taková jaká je, jinak se nikdy neposunete dál. Takže Tereza se rozhodne, tak jako všechny ženy, že prostě dá všechno do pořádku: uklidí, nakoupí a chce podle sebe předělat mámu, sestru i babičku. Samozřejmě se jí to nepovede, nakonec se změní sama, protože se na tohle všechno vykašle.

Podle mě každý z nás tuhle situaci zažívá třeba na Vánoce. Štědrovečerní večeře jsou slavnostní tabulí rodinných mezilidských tragédií.

Jak těžké bylo přesvědčit slavné herečky, aby Ti tam hrály?

Hlavní role byly psané rovnou pro Petru Nesvačilovou a Hanu Vagnerovou. Znám je polovinu svého života a jsem přesvědčená o tom, že nám to vzájemně pomůže dopracovat se k dokonalému výsledku.

Také proto, že tématika filmu je hodně osobní. To se dobře vysvětluje těm, co ty situace doopravdy prožili. Petra i Hanka  jsou hodně výrazné a osobité, podle mě mají velký talent, nejenom ten herecký. Hanka spolupracuje na scénáři ke svému prvnímu autorskému filmu, Petra dokončila dokumentární celovečerní debut, který půjde na podzim do kin.

Naše vlastní rozhodnutí, úspěchy i prohry nás ženou dál. I díky jejich vytrvalé podpoře se Sněží! nakonec natáčí. Vanda Hybnerová bylo moje tajné přání, co se splnilo. Líbil se jí scénář a podpořila nás v našem odhodlání se do filmu pustit.

Alenou Mihulovou to bylo stejné, jsem nadšená z naší doopravdy silné ženské sestavy, kterou doplní například i Ester Geislerová, nebo znovuobjevená Monika Pošívalová, co hraje babičku. Potkala jsem ji v Elpidě, díky projektu Ponožky od babičky.

Petra Nesvačilová hraje hlavní roli Terezu.

Co je ženský film? Musíme to tak rozdělovat?

Musíme, protože tu chybí. Respektive, ženská témata jsou všude, ale aby film tvořily ženy (od producenta až po režii), tak těch je pomálu. Myslím si, že ženy by se měly víc podporovat navzájem, ne jít proti sobě. Je nás v branži málo a život je krátký na nějaké tahanice nebo soutěže.

Nemusí se mi třeba líbit výsledky ostatních autorek, ale důležité jsou procesy vzniku. O tyhle zkušenosti bychom se měly dělit a poučit se z nich navzájem. Emancipace ve filmu se zrodí jedině tehdy, když se ženy přestanou bát jít do vlastních projektů samy.

V našem filmu se ženy budou pohybovat ve světě, který je hodně neuchopitelný.  Asi to bude někoho rozčilovat. S čím ale absolutně počítám, jsou ženy, které na Sněží! přijdou do kina. Je mi jasné, že ne každá souzní s naším příběhem, ale doufám, že přijde. Tak to totiž musí být, jinak se nic nezmění.

Hana Vagnerová hraje ve Sněží! sestru Terezy


Představ sebe a svůj tým.

Jitka Kotrlová film produkuje, je to její celovečerní debut pod vlastní firmou Frame Films. Je to absolutní tahoun a vybírá si projekty, které nejsou úplně jednoduché, ale důležité.

Sama se podílí třeba na workshopech pro scenáristy, nebo na skvělém industry programu pro filmové profesionály na festivalu Finále Plzeň. Díky její energii a vizi to dotáhneme do konce. Za kamerou stojí výjimečně žena!

Klára Belicová je neskutečný parťák, má výdrž olympijského atleta a vnímá intimní příběh přes obraz přesně, jak si představuji a rozhodně se toho nebojí.

S castingem pomáhá Lenka Neužil-Stárková. S kostýmy a scénografií Kateřina Papežová, návrhářka Josefina Bakošová a Jan Pfeiffer, s kterým jsem se seznámila na natáčení filmu Cesta ven.

Je to hodně rodinný tým, což je ojedinělé. Držíme pohromadě a bojujeme společně. Já jsem vystudovaná scénáristka, která se postupně přeměňuje v režisérku, k čemuž patří i vytvoření filmu. Nedá se nic dělat.

Kristina, Klára a Jitka během natáčení

Kristina a Jitka během rozhovoru v Rádiu Wave

Film má výraznou vizuální stránku, proč?

Nemám ráda konverzační a konvenční filmy, kde se vyříkává vše doslova. Osobně se cítím dobře při sledování snímků, kde mám prostor na svoje přemýšlení a interpretaci.

Sněží! je vizuální i proto, že jedno z hlavních témat je příroda, a ta je jednoduše vizuální je. Rozhodně to nebudou statické namalované obrazy, ale spíš takový organický svět, do kterého patří náš příběh.

Na kolik je podle skutečné události?

Příběh je asi především sám o sobě skutečný. Každý ho zažil. Takže i já.

Jak bude vypadat ideální výsledek Sněží?

Naprosto ideálně, dle mých snů při poslouchání Beyoncé, by vypadal tak, že film zdárně dotočíme bez úrazů a hádek. Zvládneme postprodukci, vezmou nás na festivaly a my s ním objedeme svět a nakonec se potkám s Meryl Streepovou a popovídám si s ní o vaření. Ale především by měl být výsledek takový, abychom si za ním stáli. Stejně jako diváci.

Jaké je pracovat se svým partnerem?

Moc fajn. Tomáš film stříhá (je to filmový střihač a režisér), já zase s ním řeším jeho film. Je to dokument o uprchlících v Tel Avivu a o životě na jednom autobusovém nádraží. Tomáš je trpělivý ale náročný, já asi to samé. Navzájem se doplňujeme a podporujeme.

Někdy je to samozřejmě složité, hlavně časově, každý chceme něco dokázat a to něco stojí, jak energii, tak naše společné chvíle. Asi nejsme takový tradiční pár, ale jsme, myslím, silný partnerský pár.

Navzájem se podporujeme a můžeme se realizovat. Snad nám to co nejdéle vydrží a nakonec se budeme těšit nejenom z kulturních výsledků, ale i těch rodinných.

Co podle Tebe máme udělat proto, abysme byli se svou prací spokojeni?

Být upřímný. Neschovávat se za nic a dělat to, co nás baví a obohacuje. Správná práce je ta, která tě posouvá v životě dál. Otevírá obzory, předkládá překážky a motivuje. Nedokázala bych dělat něco jiného.

Někde jsem četla, že buddhismus považuje za nejhorší hřích vykonávání práce, jíž člověk sám opovrhuje. Pak se uvnitř nás hromadí negativní energie, a to není dobré pro nikoho. Každý by si měl najít nějakou úlohu ve světě, ve kterém žije.

Nemyslím tím, aby byl každý prezident, ale pokud chceš být dobrá máma – buď dobrá máma. Chceš být tulákem a psát si do šuplíku básničky? Buď tulákem a piš si básničky, nakonec každý začne respektovat vaše rozhodnutí, protože je přirozené. A pak budou všichni spokojeni.

Líbí se vám filmový projekt Sněží? Staňte se jeho součástí a podpořte ho v crowdfundingové kampani: https://www.startovac.cz/projekty/snezi/.