Matcha tea účinky

V posledních letech si čím dál větší popularitu získává nápoj s názvem Matcha Tea. Jak vlastně matcha tea vypadá, jak připravit matcha tea, a jaké má matcha tea účinky? Matcha tea je velmi prospěšným nápojem, který umí pozitivně ovlivnit psychické i fyzické zdraví, stejně jako imunitu člověka.

Matcha čaj se řadí mezi zelené čaje, a nabízí také stejné prospěšné účinky, které se pozitivně odráží na lidském zdraví. Zelený čaj matcha ocení lidé, kteří jsou ve stresu, ti, kteří se snaží hubnout, ale třeba také sportovci, studenti nebo nadměrně vytížení lidé. Kdo si libuje v bylinkových a dalších zdravých čajích, určitě ocení i matcha tea nebo další exotický bylinný nápoj yerba maté.

Matcha tea účinky – matcha účinky

Jaké má tedy matcha tea účinky? Matcha je druh práškového zeleného čaje, který je bohatý na antioxidanty. U tradičního zeleného čaje se lístky namočí do horké vody a poté se vyhodí. V případě zeleného čaje matcha se však sušené lístky skutečně rozemelou na prášek, přimíchají se do nápoje a konzumují se, a to nejrůznějšími způsoby. Zelený čaj matcha má jedinečnou, nehořkou chuť a zářivě zelenou barvu a je považován za nejaromatičtější formu zeleného čaje.

Četné studie o zeleném čaji odhalují řadu vědecky podložených zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Ačkoli většina výzkumů byla provedena se zeleným čajem, výhody se vztahují i na matchu, protože zelený čaj matcha se vyrábí z celých lístků zeleného čaje. Jaké má matcha účinky?

matcha-tea-ucinky-0-6494941
Matcha tea má obrovský přínos pro lidské zdraví

Zelený čaj matcha a prevence rakoviny

Zelený čaj je již dlouho zkoumán jako prostředek prevence rakoviny. V jedné starší studii se u žen, které denně vypily více než 10 čtyřdecových porcí zeleného čaje, objevila rakovina o 7,3 roku později než u těch, které vypily méně než tři čtyřdecové porce denně.

Jiná starší studie mezi ženami s rakovinou prsu ve stadiu 1 a 2 zjistila, že ty, které vypily v průměru osm porcí zeleného čaje denně, měly nižší riziko návratu rakoviny a delší období bez onemocnění ve srovnání s těmi, které denně vypily v průměru dva šálky. To ale není zdaleka jediný příklad toho, jaké má matcha čaj účinky.

Vliv matcha tea na cukrovku

Některé studie na zvířatech naznačují, že zelený čaj může bojovat proti cukrovce tím, že pomáhá tělu uvolňovat více inzulínu. Inzulín je hormon, který pomáhá transportovat krevní cukr do buněk, aby mohl být spálen na energii. Zelený čaj může také zlepšit, jak dobře buňky reagují na inzulin, a snížit hladinu cukru v krvi stejně účinně jako některé léky. K dalšímu potvrzení toho, zda i v tomto směru má matcha čaj účinky, je však zapotřebí další výzkum na lidech.

Matcha čaj a deprese

Jedna studie mezi japonskými pracovníky ve věku 20 až 68 let zjistila, že ve srovnání s osobami, které vypily méně než jeden šálek zeleného čaje denně, měli ti, kteří vypili více než čtyři šálky zeleného čaje denně, o 51 % nižší pravděpodobnost výskytu depresivních příznaků poté, co výzkumníci zohlednili další faktory.

Starší studie z Japonska zjistila podobné výsledky u starších dospělých. Vědci dospěli k závěru, že u dospělých osob starších 70 let, které vypily čtyři a více šálků zeleného čaje denně, se také o 44 % snížily příznaky deprese ve srovnání s těmi, kteří vypili jeden šálek nebo méně denně.

Matcha tea a přínos pro mozek

Analýza 36 studií zjistila, že zelený čaj snižuje riziko kognitivních poruch. Tyto mozkové problémy, které se častěji vyskytují po 65. roce věku, obvykle ovlivňují učení, paměť, pohyb, jazyk, pozornost a řešení problémů. Sahají od mírných kognitivních poruch až po poruchy, jako je demence, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba. Údaje ukázaly, že čím více zeleného čaje se konzumuje, tím větší je ochrana před těmito poruchami.

Vliv matcha tea na plodnost

Výzkum na zdravých čínských mužích zjistil, že ti, kteří pili čaj, měli vyšší celkový počet spermií a větší koncentraci spermií – ukazatele plodnosti – než ti, kteří čaj nikdy nepili. Zvýšení počtu spermií bylo zaznamenáno u mužů, kteří pili čaj alespoň tři dny v týdnu.

Matcha čaj, cholesterol a krevní tlak

Analýza výzkumu dospěla k závěru, že obecně mají pijáci zeleného čaje, kteří mají zdravou hmotnost, výrazně nižší hladinu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu. LDL je považován za „špatný“ cholesterol, protože vede k jeho hromadění v tepnách, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Bylo prokázáno, že konzumace zeleného čaje významně snižuje systolický (horní číslo) i diastolický (dolní číslo) krevní tlak. Účinky byly ještě větší u lidí s již existujícím vysokým krevním tlakem nebo jinými rizikovými faktory srdečních onemocnění. Výsledek je částečně způsoben schopností zeleného čaje uvolňovat cévy, což zlepšuje průtok krve a snižuje zánět.

Vliv matcha tea na osteoporózu

Výzkum u žen po menopauze v Koreji zjistil, že u těch, které v předchozím roce nekonzumovaly žádný zelený čaj nebo ho konzumovaly méně než jeden šálek denně, byla vyšší pravděpodobnost snížení kostní hmoty v oblasti páteře nebo stehen ve srovnání s těmi, které pily zelený čaj třikrát denně.

Další výzkumy ukazují, že pití čaje je spojeno se sníženým rizikem osteoporózy. Tento účinek je pravděpodobně způsoben antioxidanty obsaženými v nápoji, které pomáhají předcházet úbytku kostní hmoty a zvyšují její tvorbu.

Matcha tea hubnutí – matcha čaj hubnutí

Mezi další oblasti, které může ovlivnit pití matcha tea, patří hubnutí. Jak využít matcha čaj pro hubnutí? A podporuje skutečně matcha čaj hubnutí?

Podle studie Národní lékařské knihovny mají katechiny nebo směs epigalokatechin galátu (EGCG) a kofeinu pozitivní vliv na hubnutí a udržení hmotnosti. Katechiny jsou typem sloučeniny, která se nachází v čaji, u matcha hovoříme především o katechinu – epigalokatechin-3-gallátu (EGCG), který je velmi silným antioxidantem. Pokud začnete pravidelně pít matcha čaj, hubnutí se může stát jedním z příjemných vedlejších účinků.

matcha-tea-ucinky-1-4863294
Pití matcha tea je vhodné i pro ty, kteří chtějí hubnout

Matcha čaj – příprava

Jak uvařit matcha čaj? Příprava matcha čaje nespočívá v pouhém zalití horkou vodou, zároveň ale není ničím složitým nebo zdlouhavým. Jaký je tedy postup při přípravě matcha tea? K přípravě matcha čaje byste správně měli používat speciální bambusovou metličku.

Nejprve nasypte do vhodného šálku 1-2 lžičky matcha tea. Přidejte zhruba půl litru horké – nikoliv vařicí – vody. Nyní směs důkladně, ale zároveň opatrně promíchejte připravenou bambusovou metličkou. Nakonec zbývá jen vychutnat si horký lahodný šálek matcha tea.

Další možností, jak připravit matcha čaj, je s pomocí lžičky. Do šálku vsypejte lžičku matcha tea a zalijte nejprve jen pár kapkami horké vody. Lžičkou zamíchejte, aby vznikla hladká zelená pasta. Pomalu dolijte takové množství horké vody, jaké vám vyhovuje, zamíchejte, a můžete podávat.

Matcha tea – kdy pít

Zelený čaj je známý svými povzbudivými účinky, proto se jeho pití nedoporučuje před spaním. Kdy pít matcha tea? Podobně jako v případě kávy byste neměli pít matcha čaj, když víte, že se potřebujete pořádně vyspat. Jaký je nejlepší čas pro pití match tea?

Nejvhodnější doba pro pití zeleného čaje matcha je mezi 8. a 12. hodinu dopolední nebo během brzkého odpoledne. Proč? Protože toto konkrétní načasování je považováno za nejlepší dobu pro trávicí systém vašeho těla, aby nejlépe metabolizoval živiny.

Na každého, kdo pije zelený čaj matcha v tuto specifickou dobu, čeká okamžitý příliv energie – dlouhotrvající a stabilní vlna energie, která vás na konci dne nenechá na holičkách. Zelený čaj je velmi dobře známý pro své detoxikační vlastnosti, proto je nejlepší pít zelený čaj matcha ráno před prvním jídlem. Pomůže vám to vyplavit toxiny z trávicího systému a nakopne vás to na zbytek dne.

Pití šálku matcha před cvičením může být velmi užitečné. Matcha vám pomůže k lepšímu tréninku tím, že chrání svaly a pomáhá je regenerovat, aby se rychleji zotavily. Kromě toho může také pomoci vašemu tělu odbourávat tuk, který se v těle ukládá, což vám umožní mnohem rychleji spalovat kalorie během cvičení.

Navíc bylo prokázáno, že pití zeleného čaje matcha před tréninkem může také zlepšit sílu, vytrvalost a energii.

matcha-tea-ucinky-3-2928495
Matcha tea je vhodný i pro sportovce

Matcha čaj – nežádoucí účinky

Nic není dokonalé, a matcha čaj v tomto směru netvoří žádnou výjimku. Stejně jako řada jídel, nápojů nebo třeba léků má i matcha čaj nežádoucí účinky. Platí ale, že pokud matcha tea pijete tak, jak se má, nemusíte se ničeho obávat. Jaké tedy má matcha čaj nežádoucí účinky?

Čaj matcha je plný kofeinu, a proto je pro těhotné ženy přísně zakázán. Proto by se měl užívat opatrně. Předávkování kofeinem může způsobit bolesti hlavy, podrážděnost a nespavost. Nadměrná konzumace čaje matcha může způsobit průjem, protože za jistých okolností ovlivňuje střevní mikrobiom.

Konzumace více než dvou šálků denně může vést ke změnám srdečního rytmu, tj. srdeční arytmii. Konzumace ve velkých dávkách může vést k nevolnosti a zvracení, protože dochází k předávkování polyfenoly v těle.

Důležité tedy je při pití dodržovat doporučené dávky matcha tea. Pití matcha tea ve správném množství zajistí, že se konzumace zeleného matcha čaje odrazí na lidském zdraví jednoznačně pozitivně.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang