Jóga na YouTube – 5 nejlepších kanálů

Říká se, že jóga je pro každého bez ohledu na postavu, pohlaví či věk. Jóga zmírňuje stres, přispívá k posílení těla a zlepšení flexibility. Je také cvičením, kterému se lze věnovat po celý život.

Většina lektorů skupinových lekcích má zajeté nějaké sestavy a ty prakticky neobměňují. Mínusem, pokud se člověk józe chce věnovat denně, jsou samozřejmě i peníze. Na YouTube se naštěstí nachází nespočet videí s jógovými sekvencemi.

Ale! Aby člověk mohl cvičit jógu doma, musí si být jistý tím, že ji cvičí správně. Musí si hlídat správné postavení těla, nezatěžovat svaly, které zatěžovat nemá, efektivně protahovat partie, které protahovat chce, a podobně.

Jóga je zdravá a zdá se být všeobecným lékem na všemožné bolesti, ale stejně jako u jiného cvičení platí, že nesprávným provedením si lze snadno ublížit.

Než začnete jógu cvičit doma, měli byste s ní mít nějaké zkušenosti. Kdo je úplný začátečník, doporučuje se začít skupinovými lekcemi, kde lektor může do správného provedení pozic pomoci. Žák si zapamatuje některá základní pravidla a na YouTube se obrátí později.

Tento článek přináší 5 tipů na on-line lektory jógy, kteří poskytují lekce zdarma na YouTube. Pro ty, kdo neovládají angličtinu, je jeden tip na konci článku.

Yoga With Adriene

Adriene již představil jeden z předchozích postů na tomto webu. Ovšem od té doby uplynul už více než rok a půl a Adriene mezitím přibylo na YouTube přes 1 300 000 odběratelů. To je úctyhodné číslo, pro ni ale, zdá se, mnoho neznamená – alespoň co se týče její osobnosti. Je pořád stejně přívětivá, nevtíravá a upovídaná.

Její jóga je ze všech 6 kanálů asi nejvhodnější pro začátečníky, málokdy chce po divácích náročné, pokročilé pozice. Sama často – ač určitě nemusí, snad aby povzbudila právě s jógou se seznamující a ne až tak silné/ohebné – volí snadnější varianty pozic a její tempo lze celkem snadno zvládnout a „udýchat“.

Kdo je opravdu začátečník a z jakéhokoliv důvodu má z jógy obavy, může to zkusit právě s Adriene, která jich každého zcela jistě zbaví. Stačí vyhledat některou z jejích začátečnických sestav, kterých má v nabídce několik.

Yoga by Candace

Candace je další mladá, sympatická, podnikavá dáma, která si co do kvality videí a předváděné jógy v ničem nezadá s výše zmíněnou Adriene, a to i přes to, že její počet odběratelů se (zatím) rovná zlomku.

Candace přináší možná o něco náročnější jógu než prvně jmenovaná, ale pořád platí, že všechny její sekvence mohou zkoušet všichni bez ohledu na stupeň pokročilosti, ačkoliv se to podle fotky pod tímto textem možná nezdá.

Ale žádný strach, podobné pozice v jejích videích opravdu nejsou časté. Navíc vždycky existuje možnost náročnější pozice prostě nedělat a zůstat v té, kterou zvládáte, nebo se uchýlit do nějaké odpočinkové. 

Její jóga je možná trochu náročnější na sílu než Adrianina, ale rozhodně není třeba se toho bát. Na jejím kanálu se nacházejí sekvence všech možných délek, od krátkých pětiminutovek na rozhýbání po téměř hodinové.

Candace je podnikavá žena, která kromě YouTube videí nabízí DVDčka, aplikaci pro smartphone (zdarma), speciální videa k zakoupení, pořádá jógové workshopy a vícedenní cesty do různých koutů světa apod. Koho zajímá pouze její jóga na YouTube, nebudou ho tyto další projekty žádným způsobem rušit.

Fightmaster Yoga

Jedním z mála důvodů, proč se těšit na pondělí, je ten, že do odběrů na YouTube s železnou pravidelností přistává video od Lesley Fightmaster. Tato lektorka je nejstarší ze zde představuji, o to víc fanoušky ale nepřestává udivovat její síla a flexibilita.

Její sekvence jsou ze všech nejnáročnější. Ale opět platí – myslí i na začátečníky. To dává ostatně smysl, čím úžeji by totiž byla její jóga zaměřená na pokročilé jogíny, tím více by se snížil také potenciál získávat odběratele a feedback.

Takže opravdu není se čeho obávat. Sem tam se stane, že do své sekvence zařadí pokročilé pozice, ale jogín začátečník má vždycky možnost je vynechat a nechat se inspirovat sledováním toho, s jakou lehkostí je Lesley provádí.

Další velká kvalita FMY spočívá v množství nabídnutých sekvencí a také v jejich délce – velká část dalece přesahuje 30 minut. Jako milá tečka působí také motivační citáty od různých filozofů a jiných moudrých lidí, které Lesley předčítá k relaxaci v Šavásaně (pozice mrtvoly).

SarahBethYoga

Další YouTube jogínkou, která si získala srdce mnohých diváků, je novopečená maminka a bojovnice s protivnou nemocí zvanou ulcerózní kolitida Sarah Beth. Náročnost jejích sekvencí by se dala zařadit někam mezi Adriene a Candace.

Typická je pro ni tzv. vinyasa flow, kterou zařazuje téměř do každé sestavy – jde o dynamický sled pozic, kdy s každým nádechem/výdechem přechází z jedné pozice do další. Tato metoda je velmi příjemná a člověk se u ní celkem zapotí.

Jelikož Sarah Beth nedávno prošla těhotenstvím, nachází se na jejím kanálu také několik sestav pro nastávající maminky, dále tipy, jak se zbavit všemožných bolestí, a samozřejmě také videa týkající se její nemoci.

Yoga With Tim

Jediným mužem v tomto výčtu je surfař z Kalifornie Tim Sensei, jehož jóga je ovšem stejně přívětivá jako ta výše představených dam. Dokonce možná s vědomím, že jeho videa sledují asi převážně ženy, volí překvapivě relativně pomalé tempo.

Jeho velkou výhodou je, že si dává opravdu záležet na detailním popisu všech pozic. To může být maličko problém, pokud angličtina není vaší silnou stránkou – právě díky zevrubnému vysvětlování jsou jeho videa na jazykovou vybavenost o něco náročnější než videa ostatních lektorek.

Kdo si je ale správností provedení pozic jistý, nemusí to pro něj být překážkou. Stačí sledovat video a pochytit, do jaké pozice se právě přesunout.

Ty, kdo s angličtinou bojují, tento článek asi moc nepotěšil. I pro ně je tu ale jeden tip, kterým je zatím asi jediný podobný kanál v češtině. Jmenuje se StillOnTheWay a nachází se na něm kromě jógových videí také videa s vegetariánskými recepty.