Czech Blondýn Vláďa, ukradené fotky a lži podruhé

Podobnou smršť jsem ještě nezažila. Poslední dny mě doslova bombardují maily a zprávy na Facebooku, ať se znovu podívám na blogera, který si říká Czech Blondýn. Rozčilených čtenářů, kteří si myslí, že je Blondýn zase tahá za nos výmysly, pohádkami a kradenými fotkami, už je tolik, že jsem se na něj fakt mrkla. A nestačila jsem zírat.

Humbuk kolem Blondýna rozpoutal můj článek ze začátku června, kde jsem popsala, jak vydává cizí práci za svoji (tvrdil třeba, že byl stylistou pro kampaň Pietro Filipi, podepisoval se pod články jiných blogerů, bezostyšně kradl fotky atakdále. Celý článek je tady).

Blondýn se chvilku tvářil jako že nic, pak na svůj blog plácnul jakousi omluvu, jako že lituje, že kradl a tak, a blog zrušil. Jenže to nevydržel dlouho a blog má zase. A zase se vrátil do starých kolejí. Stejně jako dřív, i teď si vymýšlí spousty trendy a děsně cool zážitků, dovolených a cest. Vlastně celá existence Czech Blondýna je komplet vymyšlená. Fiktivní Blondýn je model, má italského přítele Vincenza, každou chvíli je v Miláně, Benátkách nebo v jiném trendy evropském městě, průběžně to prokládá exotickými dovolenými. Když zrovna není zavalený prací v modelingu, chodí do cool podniků v Praze a dělá různé cool věci. A o všem píše na svém blogu. Na blogu má skoro 250 stálých čtenářů a pod články, u kterých povoluje komentáře, vesměs příjemné vzkazy od lidí, kteří mu fandí a věří mu. (Komentáře jsou viditelné až po schválení, a tak se ty nelíbivé nejspíš rovnou mažou). To by mi nevadilo. Nějaký Vláďa si prostě vysnil život, který nemá, a tak si ho prožívá aspoň jako fiktivní postava s fiktivním blogem. Až potud nemám nic proti, nikomu to neškodí, Vláďa si asi pošimrá ego, čtenáři se zasní, všichni jsou spokojení. Jenže vytvořit fikci chce víc, než jenom splácnout dohromady pár vět. Musí se to umět, jinak se postupně zamotáte do toho co je a není pravda, začnete si protiřečit a nakonec z přijemné fabulace vyleze jen velká hloupá lež. A přesně to Blondýn dělá. Proto jsou jeho čtenáři tak rozlícení. Nevěří mu a on jim to vymlouvá a čím dál víc se zaplétá do lží. A lhaní je věc, která mi vadí hodně. Navíc zase krade fotky ve velkém. A to mi vadí moc. Jediné fotky, u kterých uvádí autory, jsou ty klasické módní série převzaté vesměs od velkých módních značek nebo významných fotografů. Všechny ostatní fotky, které se netýkají propagace nějaké kolekce, vydává Blondýn naprosto v klidu za svoje. Některé rovnou publikuje. A jiné upravuje, asi aby nebylo tak snadné je dohledat. Upravuje je v nějakém photoshopu, přestřeluje sytost barev a kontrast, občas přidá nějaký nevkusný nápis nebo rámeček. Jednoduše ty původní hezké fotky pozměňuje v zoufalé víře, že budou k nepoznání. Bohužel to ale dělá tak blbě, že není problém dohledat originály. Blondýn bere cokoliv. Třeba fotky z parků.

www.czechblondyn.blogspot.cz

www.parkandcube.com

Dost se mu zalíbily fotky jídla. U téhle se tváří, že jí vyfotil sám v Benátkách. Nevyfotil. Ukradl ji.

www.czechblondyn.blogspot.cz

www.flickr.com

A ani tyhle drahé brýle nikdy neměl v ruce. Vypůjčil si je i s fotkou.

www.czechblondyn.blogspot.cz

www.theglamourai.com

A tuhle fotku dal k článku, ve kterém popisuje, že je právě v Miláně.

www.czechblondyn.blogspot.cz

www.parkandcube.com

Nejvíc si ale Blondýn naletěl rozsáhlou fabulací o exotické dovolené na ostrově Svatého Jana na Panenských ostrovech. Celá tahle jeho akce nevznikla z nějakého náhlého popudu. Plánoval ji (blbě), načasoval si ji (taky blbě) a pak o ní referoval (stejně blbě).  Všechno začal před několika týdny, kdy na blogu odpočítával dny, než odletí na dovolenou snů, plánoval, co si zabalí do kufru, kdy ty kufry bude balit a podobně. Původně to prý měla být dovolená s bývalým přítelem, protože se ale rozešli a jeho současný přítel (vymyšlený) Vincenzo je v Itálii, odletěl nakonec s kamarádkou. Podle toho co píše na blogu, dorazil na ostrov Svatého Jana 26. července. O pár dnů později,  2. srpna už ale popisoval, jak je návrat zpátky domů hrozný. Blondýn si bohužel špatně vypočítal, kdy co napsat. Měl totiž na dovolenou týden. Jenže samotný let na tenhle ostrov trvá hodiny. Přímý let z Evropy neexistuje, a navíc letiště je na sousedním ostrově Svatého Tomáše, odkud se musí na Svatého Jana jet trajektem. Jen cesta jedním směrem zabere podle webu letenky.cz dohromady průměrně 36 hodin (bez trajektu). Takže celá tahle dovolená by musela trvat tak čtyři dny, aby ji Blondýn stihl v tom časovém rozmezí, které  popisuje. Ani excentrický miliardář nedá sto tisíc korun za letenky pro dva, aby mohl strávit víc než tři dny na cestě a pak se čtyři dny koupal v moři.  (Poznámka pro puntíčkáře: nejkratší možná doba letu se pohybuje kolem 20 hodin, nejdelší kolem 60. Zpáteční letenka začíná přibližně na 35 tisících korun, nejdražší je pak za 181 499 korun.)

Když začal Blondýn psát o tom, jak se na téhle dovolené má, nějaký rejpal se ho zeptal, kde že ten ostrov vlastně je. A další rejpal se ho zeptal na totéž o dva dny později. Jenže to už si Blondýn nepamatoval, že na stejnou otázku odpovídal, a tak si zase naletěl. Na screenshotu jsou obě odpovědi pod sebou (aby to líp vyniklo!)

 V tu chvíli už se na Blondýna sypala jedna otázka za druhou.

Ano, Blondýn napsal pravdu. Fotky neukradl žádné cestovce. Ukradl je z alb uživatelů Flickru. Všechny. Screenshoty z flickr.com jsou širší, aby byl vidět nick skutečných autorů (vpravo u ikonky)

www.czechblondyn.blogspot.cz
www.flickr.com

Podobným způsobem upravil všechny fotky, kterými se chlubil.  

Dohledala jsem nakonec opravdu úplně všechny fotky, co použil, ale myslím, že není nutné tady srovnávat jednu po druhé. 

Postupně pod tvrdým tlakem komentujících čtenářů Blondýn přiznal, že fotky nejsou jeho, napsal ale zároveň, že má souhlas od jejich autorů k úpravě a publikování snímků. O to zajímavější je dotaz skutečného autora fotek na jejich původ. Že by snad nevěděl, že dal Blondýnovi souhlas? 

Fotomontáž: www.flickr.com + www,czechblondyn.blogspot.com

Tak jsem se ho na to zeptala. Odpověď je jednoznačná: Czech Blondýn žádný souhlas k úpravě nebo publikování jeho fotek samozřejmě nikdy neměl. Ani další autor fotky vystupující na Flickru pod nickem Blixt Blondýnovi žádný souhlas nedal. Mimoto požaduje, aby ten, kdo jeho fotky použije, uváděl zpětný link na jeho fotogalerii.  

Kdyby to někomu přišlo, že Blondýn lže, tak prý nelže, abyste věděli! Tady to je černé na bílém:

http://www.formspring.me/CzechBlondyn

Mimochodem, tohle je screenshot z Formspringu.  To je služba, kterou blogeři rádi využívají. Blondýn ji na svém blogu zavedl před pár dny a tím si podřezal větev.  

Formspring umožňuje blogerům jednoduše komunikovat se čtenáři. Jenže Blondýn udělal dvě obrovské chyby, když si tuhle masáž vlastního ega pořídil. Ta první byla, že do profilu dal svou vlastní fotku. A ta druhá, že když mu čtenáři fakt začali pokládat dotazy, on na ně začal odpovídat. Taková Jájina mu položila prý tolik otázek, že jí raději rovnou zablokoval a všechno smazal. Místo toho, aby se snažil z odpovědí nějak vybruslit, prý dokola tvrdil (se svou vlastní fotkou v profilu), že píše čistou pravdu, nekrade fotky a hlavně, že opravdu byl na té báječné dovolené. Aspoň tak mi to Jájina popsala. 

www.formspring.me/CzechBlondyn

Jájinu si nakonec Blondýna našla podle profilové fotky z Formspringu a s radostí mi potvrdila to, co už stojí v mnoha komentářích pod mou první rozborkou tohohle zvláštního blogera. Že jde asi o 22letého kluka původem z Ústí, který se jmenuje Vláďa, dělá trenéra v pražském fitku a jeho partnerem není žádný božský Ital Vincenzo, ale Pražák Michal. Podle fotky výš se dá bez potíží  najít jeho soukromý facebookový profil (a taky třeba jeho další profil na jedné poměrně úzce zaměřené seznamce). 

Na Facebooku se Vláďa nijak nesnaží chránit své soukromí. Má tam všechny informace, fotky i zprávy na zdi veřejně přístupné naprosto komukoliv. I třináctileté děti už snad vědí, že podobné informace se na Facebooku nezvařejňují všem, ale jenom přátelům… 

No, aspoň jsem si mohla počíst. Zajímalo mě třeba, co skutečně dělal Blondýn Vláďa v době, kdy měl být údajně na ostrově Svatého Jana.  Podle toho, co píše na svém blogu, měl program na víkend 21. až 22. července jasný: balit kufry na dovolenou. Ve skutečnosti ale jel v Čechách na vodu. A 24. července, tedy uprostřed téhleté vymyšlené dovolené, měl promoci. 

www.facebook.com

Z toho všeho, co jsem viděla a četla, mám jeden jediný pocit. Vláďa zoufale touží po obdivu. Jako Czech Blondýn ho měl. Mohl zůstat jen u toho, že bude psát zprávy o životě, který nežije. Kdyby se nevytahoval cizími fotkami, nevzbuzoval by tolik podezření. Taky nikdy neměl dát čtenářům možnost, aby jeho články komentovali. Jenže on to udělal a na pochybovačné komentáře reagoval jen dalšími výmysly a lhaním. Kdyby se na to vykašlal, mohla iluze Czech Blondýna fungovat. Dokonale se mu ale vymkla z ruky, když chtěl dokázat, že i jako člověk je zajímavý. Tím, že prozradil svou identitu a že si vůbec nechrání soukromí, se mu celá ta fabulace, která musela stát hodně času a úsilí, totálně sesypala. Milý Blondýne, když si chceš tak sveřepě hrát na někoho, kým nejsi, udělej aspoň dvě věci. Přestaň vykrádat cizí fotogalerie, vadí to tvým čtenářům i skutečným autorům fotek. A když už chceš fabulovat, klidně to dělej, ale dělej to aspoň pořádně! Takhle ti z toho totiž vychází jen hloupá fraška.

____________________________________________________________

Děkuju všem, kteří mi svými maily, vzkazy nebo komentáři na fóru pomohli s přípravou tohohle textu.