Časté dotazy diabetiků

Diabetolog prof. Z. Rušavý z Diabetologického centra v Plzni odpovídá na časté a nejzajímavější dotazy pacientů s cukrovkou 1. a 2. typu.

Můžu dostat cukrovku, když mám nadváhu?

Aby člověk dostal cukrovku, přítomnost nadváhy nestačí. Musí dojít současně k narušení výroby inzulinu poškozením beta buněk v ostrůvcích slinivky – pankreatu. Na druhé straně je nadváha a obezita rizikovým faktorem vzniku cukrovky, zvláště pokud je zmnožen útrobní tuk – obezita typu jablka. Jsou ale silnější rizikové faktory pro vznik cukrovky, jako je výskyt cukrovky u jednoho nebo u obou rodičů.

Již 5 let trpím diabetem 2. typu, posledního ½ roku mi lékaři snižují dávky inzulinu. Je možné, že bych ho jedou nepotřebovala vůbec?

Název diabetes 2. typu zahrnuje různá stádia onemocnění a různé, i když podobné, nemoci. Někteří pacienti mají inzulinu nadbytek a jiní nedostatek. Je možné, že máte inzulinu dostatek, ale že ho vaše tělo špatně vnímá. Tuto situaci nazýváme termínem inzulinová rezistence. Pokud rezistenci snížíte například pravidelným pohybem nebo redukcí hmotnosti, můžete se léčby inzulinem zbavit.

Jak poznám, že jsem onemocněl cukrovkou?

Záleží na tom, jak jste starý, zda jste štíhlý nebo obézní. Pokud jste mladý a štíhlý, může dojít ke vzniku diabetu 1. typu, kde je jedním z prvních příznaků žízeň, velké močení, hubnutí při dobré chuti k jídlu a vznik ketolátek. Vysoká hladina silných kyselin – ketolátek – okyselí organismus a může se projevit dušností a u dětí křečovitými bolestmi břicha.

Pokud jste starší, obézní a máte v rodině cukrovku, může se spíše objevit diabetes mellitus 2. typu. Člověk nemusí mít žádné obtíže a na cukrovku se přijde náhodou , nebo při návštěvě jiného odborníka – např. na cukrovku pomyslí stomatolog při paradontóze. Často se objevují příznaky žízně, velkého močení, hubnutí, ale většinou nevznikají ketolátky.

Moje matka a její matka mají obě cukrovku. Jaká je šance, že ji dostanu?

Vaše šance dostat cukrovku je vysoká a pohybuje se okolo 35 %. Protože cukrovka zkracuje život, můžete se snažit, aby u Vás nevznikla nebo vznikla v pozdním věku. Nejsilnější preventivní opatření proti vzniku cukrovky je pravidelný fyzický pohyb, za ním následuje redukční dieta a ideální je kombinace obou. Bylo prokázáno, že rovněž preventivně působí léčba metforminem, který používáme u vysoce rizikových pacientů.

Bojuji s cukrovkou již několik let, dodržuji přísnou dietu a 2x týdně cvičím. Poslední dobou jsem pozorovala po cvičení, že na mne jde hypoglykémie. Lékař mi doporučil snížit dávky inzulinu, ale situace se opět opakovala. Mám raději přestat cvičit?

Nevím, jaký typ diabetu a jaký způsob inzulinové léčby máte a proto Vám neporadím. Důležitý je i druh sportu, který provozujete. Pokud máte diabetes 2. typu – starší osoby s nadváhou, aplikujete inzulin na noc a provozujete aerobik, doporučil bych Vám snížit dávku inzulinu večer o 40 % a těsně po cvičení zvýšit množství cukrů o 20 g (např. chleba) a vzít si druhou večeři.

Léčím se s diabetem, ale čas od času „zhřeším“ malým dortíkem. Jak moc je to nebezpečné?

Předpokládám, že máte diabetes 2. typu, protože pacienti s diabetem 1. typu hřeší většinou jiným způsobem. „Malý“ dortík obsahuje až 50 g glukózy a mnoho „nezdravých“ kalorií, přesto nemusí být Vaše počínání nebezpečné, pokud nehřešíte příliš často. Ideální je hřešit maximálně 1 x za 3 – 4 týdny.

Pokud dortík máte těsně po jídle, snižte o 70 % přílohu (brambory, těstoviny). Pokud je dortík v období svačiny, můžete se bránit vzestupu glykémie intenzivní chůzí 30 – 60 minut za 30 minut po požití dortu. Pozn: Pacienti s diabetem 1. typu to mají snažší, protože před dortíkem přidají krátce působící inzulin.

Mám 16 let cukrovku a v tomto roce mi lékař přidal inzulin Insulatard 22 j. večer. K inzulinu užívám metformin 2x denně a Diaprel 3 tablety ráno. Při léčbě inzulinem jsem přibrala za 1 rok 10 kg. Je moje léčba správná, když tolik tloustnu?

Podání středně dlouho působícího inzulinu večer před spaním má za úkol potlačit výrobu glukózy ve Vašich játrech a patří mezi osvědčené způsoby léčby inzulinem u osob s diabetem 2. typu. Jeho velkou výhodou je, že nedochází obvykle k velkému nárůstu hmotnosti. Velice důležité je zjistit proč tloustnete, protože se nabízejí dvě možnosti:

  1. Vaše cukrovka byla špatně kontrolovaná a vysoká glykémie v krvi se dostávala do moče. Cukr v moči se nazývá glykosurie a můžeme ho měřit papírkem na glukózu v moči. Pokud jste ztrácela 100 g glukózy za den, představovala ztráta cukru ztrátu 400 kilokalorií/den, a to představuje velké množství potravy. Pokud při inzulinu ztráty vymizely a Vy jíte stejně, znamená to, že přijímáte každý den jakoby o jedno opravdu velké jídlo navíc.
  2. Jste neukázněná v jídle. Zahájení léčby inzulinem bylo nesprávné, protože lékař předpokládal, že držíte dietu.

Doporučuji návštěvu lékaře, který posoudí příčinu ztloustnutí a upraví, nebo změní léčbu.

Užívám tři léky na diabetes (Maninil, Glucophage a Actos), vážím 110 kg a nedaří se mi zhubnout. Slyšel jsem o dalším léku, jmenuje se Januvia. Prý se po něm hubne a zlepšuje se i cukrovka.

Nedovedu odhadnout jak těžká je Vaše obezita. Doporučuji si udělat jednoduchý výpočet Body mass indexu – BMI (jednoduše na kalkulačce ZDE). Pokud je Vaše BMI nad 35 kg/m2, je Vaše obezita vážná. Poraďte se s Vaším lékařem ohledně provedení bariatrické operace.

Operací je řada a jejich výsledky jsou výborné. Zlepšuje se nebo mizí diabetes, snižuje se obrovským způsobem úmrtnost a zlepšuje se kvalita života. Co se týče Vámi zmíněného léku sitagliptinu, lék patří do skupiny gliptinů a působí tak, že zabraňuje odbourávání hormonu GLP-1 (glucagon like polypeptide – 1).

Je produkován v těle každého z nás a je zodpovědný za nižší hodnotu glykémie po jídle. Pro léčbu diabetu je velmi důležitý. Jeho velkou výhodou je, že nemá vážné nežádoucí účinky, nevede k hypoglykémii ani ke zvyšování hmotnosti.

Mám cukrovku 2 měsíce, jsem lehce obézní a trávím všechen svůj čas v práci. Nyní užívám Siofor a mám přísnou dietu. Moje glykémie ráno je 6 – 8 mmol/l. Před zjištěním cukrovky jsem zhubl 5 kg a nyní dále nehubnu. Našel jsem si na internetu, že existuje lék Byetta, původně získaný ze slin ještěrky, který snižuje váhu a zlepšuje glykémii. Byl by pro mne vhodný? Nebyl by pro mne ekonomický problém lék koupit?

Kontrola Vašeho diabetu je pravděpodobně dobrá, ale rozhodující bude znát hodnotu glykovaného hemoglobinu – HbA1C. Pokud jste v produktivním věku, měla by být hodnota výrazně nižší, než je cílová hodnota pro celou populaci osob s diabetem, a to je 5,3 %.

Dle mého názoru by byl tento lék pro Vás velmi vhodný, protože zlepšuje glykémii, vede k poklesu hmotnosti a nevyvolává hypoglykémii (nízká hladina glukózy v krvi). Pojišťovna k úhradě vyžaduje vyzkoušet levnější léky a lék uhradí, pokud je stále HbA1C vyšší než 6 %.

Protože předpokládám, že budete žít dlouho, je tato hodnota pro Vás nesmyslně vysoká. Lékař Vám tento lék s plnou úhradou z Vaší strany může napsat, protože kombinace se Sioforem (metforminem) na začátku onemocnění je optimální

Mohu pít alkohol a colu, když jsem diabetik?

Pivo je sladké a kaloricky vydatné, podobně cola (0,5 l coly = 10 kostek cukru), proto ho nedoporučuji u diabetiků 2. typu s nadváhou. Cola light je bez cukru a lze ji bez problémů konzumovat. Diabetici 1. typu pivo mohou pít a colu někteří využívají při hypoglykémii pro vysoký obsah cukru.

Víno v přiměřeném množství diabetikům nevadí, stejně tak tvrdý alkohol. Kontrolu diabetu příliš nezhorší a i když je alkohol kalorický, pití vína příliš váhu nezvýší. Tento jev je nazýván Francouzský paradox.

Alkohol může vyvolat hypoglykémii, která je zvláště nebezpečná u diabetiků 1. typu. Může se stát, že mírně opilý diabetik dostane hypoglykémii a vypadá jako silně opilý člověk. Může být umístěn na záchytku, kde do rána může zemřít na hypoglykémii.

Pokud diabetik 2. typu užívá metformin, nesmí pít alkohol, nebo musí metformin před větším alkoholickým příjmem vysadit. Při pití jedné sklenice vína denně však metformin nevadí.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang