Zuzana Kubíčková: nová hvězda české módy

Ačkoliv Jakub Polanka zůstává nekorunovaným králem mladých českých designérů, včerejší přehlídka Zuzany Kubíčkové mu nedovolí usnout na vavřínech.

Pro ty, kteří se alespoň trochu orientují ve stojatých vodách české módy, nejsou iniciály Z. K. žádnou enigmou. Absolventka VŠUP, která pobývala na stážích v Paříži a Reykjavíku a nyní cestuje mezi Prahou a Milánem, má vizi i koncepční myšlení.

Její kolekce tvoří efektní mix vznešené ženské siluety a hravého futurismu. Série, kterou Zuzana Kubíčková představila včera na Prague Fashion Weekendu, byla ale o poznání temnější a dráždivější, než na co jsou u ní mnozí zvyklí.

Nejdřív překvapil samotný název: „Stará škeble“. Poté, co vyšla na molo první modelka, ale bylo jasné, že se v tomto oblečení rozhodně nikdo nebude cítit jako umírající mořský mlž. Modelky nejdřív představily první část kolekce: 50. lety inspirované šaty, sukně a peleríny, které evokovaly jednu z minulých kolekcí Marca Jacobse pro Louis Vuitton.

Moment vzrušení nastal ve chvíli, kdy se modelky z tohoto kostýmu latexové Stepfordské paničky vysvlékly, aby odhalily spodní prádlo. Málokdo umí povýšit podprsenky a kalhotky na umělecké dílo. Agent Provocateur nebo La Perla sice nabízejí sexy kousky, ale kromě potenciálního erotického náboje to nemá žádný další přesah.

Prádlo, které vytvořila Kubíčková, je ztělesněním neprvoplánového sexu (a to je někdy to nejtěžší). Podprsenky i kalhotky vykládané kameny a flitry, s vrstvením tak rafinovaným, že oči přecházely přítomným pánům i dámám.

Vše perfektně doladil dramatický make-up jak vystřižený z filmu Black Swan (vznikl pod taktovkou všehoschopné vizážistky Margity Skřenkové), skvělá volba minimalistické hudby a efektní show. Ta zahrnovala kouzelnické triky s převlékací kabinkou i platinového modela, který svým kolegyním pomáhal z latexových rób.

Když člověk nad Polankou v pátek vzdychal, u Zuzany Kubíčkové v sobotu chvílemi přestával dýchat. Málokdy se stane, že kolekce nepostrádá vtip, má skvěle vyřešenou siluetu (docílit toho, aby latex nevyzněl lacině, je docela obtížný úkol), a představuje sex v té nejurozenější a nejmíň upachtěné podobě. foto