Zimní obuv

Obuv již tisíce let plní velmi důležitou roli v životě člověka. Zpočátku sloužila na ochranu nohou před zimou, vlhkem a zraněním. Postupem času však obuv začala plnit i estetickou funkci.

Nadčasovým hitem jsou pestré a hravé barvy. Nezapomeňte na ně ani v chladných měsících. Můžete sáhnout po červených, růžových, žlutých a dalších svěžích kozačkách dokonce i se zajímavými vzory.

Kvalitní zimní obuv stojí za investici 

Do zimní obuvi se skutečně vyplatí investovat. Přestože si u značkového prodejce připlatíte, můžete si být jisti, že nohy budou vděčné. Navíc se vyhnete zbytečným opletačkám s reklamacemi při podřadnějších druzích obuvi. Kvalitní boty by měly vydržet několik zim.

Při zkoušení zimní obuvi nezapomeňte, že je lepší zvolit o trošku větší velikost. Zabráníte tak tomu aby vás zábly nohy. Vybírejte boty, které budou uvnitř důsledně vyteplené.

Vedle kvalitní zimní obuvi, která dokonale ochrání naše nohy, nesmíme zapomenout ani na teplé ponožky. Skutečně kvalitní ponožky s vysokým obsahem bavlny určitě ochrání nohy před chladem. V zimním období je lepší nosit vyšší ponožky, které dokáží více chránit před chladem a větrem.

Zimní obuv se vyznačuje voděodolností. Po zakoupení bot je dobré tuto vlastnost podpořit impregnačním sprejem.

Kůže se vyplatí

První obuv v dávné minulosti tvořila surová kůže upevňována řemínky kolem chodidla. Nepromokavé boty se vyráběly z jelení kůže s podrážkou z medvědí kůže. I v současnosti je kůže asi nejpoužívanějším materiálem při výrobě obuvi. Přestože za poslední století technologie postupuje mílovými kroky, kůže zůstává stále oblíbenou. 

Při nákupu zimní obuvi lze za nejlepší výběr považovat kvalitní koženou obuv, která umožňuje nohám dýchat. Kůže je poddajný materiál, proto se prsty vzájemně netlačí a tím pádem ani tolik nepotí.

Pokud patříte k lidem, kteří se koženým věcem vyhýbají, existuje alternativa. Vedle pravé kůže známe i umělou kůži. Dá se říci, že v současnosti je rozdíl mezi nimi nepatrný.

Kůže vyžaduje péči

Zimní kožená obuv má své výhody i nevýhody. Kůže je velmi kvalitní a zároveň citlivý materiál. Je třeba se o něj starat, pokud chceme aby nám boty co nejdéle vydržely. Je důležité abychom obuv pravidelně čistili a krémovali, v případě, že tak neděláme kůže začne ztrácet své užitečné vlastnosti. Nenakrémovaná kůže má tendenci vysychat, začnou se tvořit jizvičky a následně kůže praská. Taková obuv je již dále nevhodná na nošení.

Největším záběrem pro kožené boty je zima, proto nezapomínejte věnovat své obuvi více péče. V zimě jsou chodníky plné rozpuštěné soli, která na koženou obuv působí dost nepříznivě a to tak, že rozrušuje celistvost obuvi. Pokud se chcete ze svých bot, které stály nemalé peníze, těšit co nejvíce, věnujte jim po každé vycházce chviličku pozornosti.