Žalud a předkožka – Puberta kluci

Předkožka je dvojitý záhyb, který pokrývá žalud penisu. Pokud předkožka není příliš úzká, dá se stáhnout směrem dozadu, a tím dojde k obnažení žaludu.

Na úvod je třeba vysvětlit, jak funguje přetahování předkožky přes žalud. Předkožka nejprve pokrývá celý žalud a ještě o něco přesahuje (nemusí to tak být vždy). Vnější list předkožky má většinou tmavší barvu než kůže na dalších částech penisu.

Při stahování za žalud se objeví vnitřní list předkožky, který má většinou světle růžovou barvu. Tato část předkožky vypadá jako nařasená, protože na ní je velké množství drobných záhybů.

Problém zvaný fimóza

Následující text je převzat z díla Mario Lichtenheldta, německého spisovatele pro děti a mládež (s úpravami pro české prostředí).

Ještě před několika lety se věřilo, že fimóza je onemocnění, že předkožka je vlastně k ničemu a že by bylo nejlepší, kdyby byla co nejdříve odříznuta. Naštěstí, dnes už víme, že to není pravda.

Abyste nemuseli dlouho číst, povíme si napřed to nejdůležitější.

 1. zúžení předkožky (fimóza) není nemoc
 2. zúžení předkožky (fimóza) by se mělo řešit jen tehdy, když bolí, když máte zánět, když nemůžete normálně čůrat nebo máte s předkožkou potíže při pohlavním styku nebo při masturbaci
 3. zúžení předkožky (fimóza) se obvykle „léčí“ obřízkou – odřezáním předkožky (to si dodnes myslí mnoho lidí a bohužel i někteří lékaři, nicméně obřízka není jediný a už vůbec ne nejlepší způsob, jak potíže se zúženou předkožkou vyřešit)

Pokud vám předkožka způsobuje potíže a musí být ošetřena, jde to i beze strachu, bez bolesti a bez obřízky, s pomocí speciální masti.

Kdy se má předkožka stahovat?

Co myslíte? V jakém věku by předkožka měla jít stáhnout za žalud penisu? Ve třech nebo ve čtyřech letech? Ne? Snad tedy v pěti letech? Také ne? Pak tedy v osmi nebo devíti letech?

To přece nemůže být pravda, vždyť v poslední době jsem slyšel, že prý předkožka má jít stáhnout před začátkem školní docházky, tedy v šesti nebo sedmi letech!

Kdo ale vymyslel, že stahování předkožky nějak souvisí se školou? Vyučuje se snad ve škole nějaký předmět jako „předkožková gymnastika“ nebo něco podobného? Ať tomu věříte nebo ne, všechno je to nesmysl.

Přesto se o tom, v jakém věku by se předkožka měla dát stáhnout, dočtete v různých knihách, učebnicích, odborných časopisech a dokonce to tvrdí někteří lékaři!

Každý říká něco jiného a všichni tvrdí, že mají pravdu. Navzájem si odporují a každý z „odborníků“ umí svoje tvrzení logicky zdůvodnit.

Pozor na to!

Nedávno mi paní Nováková řekla, že doktor našel u jejího tříletého syna fimózu. Tak z toho měla špatnou náladu. Ale copak paní Nováková ani pan doktor nevědí, že u tříletého kluka je fimóza naprosto normální?

Paní Nováková byla každopádně velmi znepokojena, protože si myslela, že fimóza je něco hrozného. Na druhou stranu jí moc nepotěšilo, že její syn má jít na operaci, při které by mu uřízli část penisu.

Pan doktor ji totiž hned při prohlídce vybídl k tomu, aby nechala svého syna obřezat. Také od jedné paní, svojí kamarádky, se paní Nováková dozvěděla, že úzká předkožka se musí dát odřezat.

Je smutné, z jakých nesmyslných důvodů jsou chlapcům dnes a denně odřezávány předkožky. Dokonce i v naší rozvinuté zemi!

Nebude na škodu, když budete o zúžení předkožky něco vědět, aby se  vaši bráškové nebo kamarádi zbytečně nedostali pod nůž, a aby se nestali další obětí obřízky, této velmi rozšířené hlouposti. A teď se podíváme na tu fimózu

Fimóza – co to je?

V dětství nebo v dospívání se u některých chlapců nedá předkožka stáhnout dozadu za žalud penisu, nebo se dá posunout jenom o kousek. To se nazývá „fyziologická fimóza“ nebo také, aby se to lépe pamatovalo, „přirozené zúžení předkožky“.

To může mít následující důvody:

 1. předkožka je příliš úzká, takže žalud penisu jejím otvorem neprojde
 2. předkožka je na své vnitřní straně stále „přilepená“ k žaludu.

Až 96 % kluků se rodí se zúženou nebo „přilepenou“ (srostlou) předkožkou! Fimóza je u malých dětí naprosto normálním a přirozeným jevem.

Zúžená předkožka jim slouží k ochraně žaludu a vnitřní strany předkožky. Tak je to v kojeneckém i batolecím věku, a u některých chlapců i v pozdějších letech, kdy kluk ještě není sexuálně aktivní.

Jestli máte předkožku zúženou nebo „přilepenou“ k žaludu, nechte ji být a nedělejte si starosti, tedy pokud vás nebolí, nemáte v ní zánět nebo vám její zúžení nedělá problémy při čůrání nebo při „hraní“. Nechte předkožku být tak, jak je, nejlépe až do puberty.

Jinak můžeme rozlišit dva druhy fimózy:

 1. úplná, při které se předkožka vůbec nedá stáhnout přes žalud
 2. částečná, při které se předkožka dá stáhnout, ale jen o kousek (tedy ne až úplně dozadu)

Zvláštním druhem fimózy je jizevnatá fimóza. S tou se žádný chlapec nenarodí, protože vzniká až v průběhu života. U dospělých mužů jsou příčinou jizevnaté fimózy různá kožní onemocnění.

U kluků je ale nejčastějším důvodem jizevnaté fimózy to, že se předkožka stahuje násilím. Třeba v době, kdy kluk chodí do školky nebo do školy a maminka chce, aby si při koupání stahoval předkožku, i když ji má ještě moc úzkou.

Při jizevnaté fimóze jsou na okraji předkožky vidět drobné jizvičky, které směřují kolmo k prstenci předkožky. Těmito jizvičkami se prstenec předkožky ještě více zužuje, protože při jejich hojení dochází ke smršťování okolní tkáně.

Je pravda, že když už se předkožka dá bez potíží stahovat, měl by si ji kluk při koupání stáhnout za žalud a umýt. Ale je špatné, pokud je předkožka kvůli mytí stahována násilně.

Při násilném stahování se totiž na předkožce tvoří drobné trhlinky, po kterých zůstávají drobné jizvičky. A tyhle jizvičky se při svém hojení stahují k sobě a svrašťují, a tím vzniká jizevnatá fimóza.

Taková doporučení jako „Musíš znova a znova zkoušet stahovat předkožku úplně dozadu, jinak budeš muset jít na operaci!“ nejsou ničím jiným než zbytečným strašením.

Když je předkožka ještě moc úzká na to, aby se dala bez potíží stáhnout dozadu, tak ji nestahujte násilím! Fimóza je do určitého věku normální.

Někteří lékaři a vědci v posledních desetiletích při důkladných průzkumech zjistili věk, při kterém se předkožka dá stáhnout zcela dozadu, aniž by se jí muselo nějak „pomáhat“. Průměrný věk, ve kterém mohou kluci volně přetáhnout předkožku za žalud penisu je 10,4 let!

Tak to chce příroda!

„Průměrný věk“ ovšem znamená, že jsou kluci, u kterých se dá stáhnout předkožka velmi brzy, a u jiných to jde zase velmi pozdě. Je to individuální – to znamená „u každého jinak“.

Kdyby byla skutečně pravda, že u kluka ve věku 6 let by se měla dát předkožka stáhnout úplně dozadu, tak by 77 % kluků (77 ze 100) v tomto věku muselo být nemocných nebo by se jejich penis nevyvíjel normálně.

Tak to ale přece nemůže být! V 10 nebo 11 letech nemůže 56 % kluků (56 ze 100) stáhnout předkožku až úplně dozadu. Kdyby kvůli tomu měli být všichni obřezáni, jak si myslí někteří lidé, tak by bylo zbytečně obřezáno 56 kluků ze sta!

A přitom u 51 z nich by se za pár roků předkožka sama od sebe uvolnila tak, že už by její stažení dozadu za žalud nedělalo žádné potíže, a zbývajícím pěti by mohla pomoci speciální mast.

To, jestli se fimóza u kluka musí nebo nemusí léčit, nezáleží na jeho věku. Záleží jedině na tom, zda má kluk s fimózou problémy, nebo nemá.

Kdy se má fimóza léčit?

Fimóza se musí léčit jedině v případě, že zúžená předkožka vadí při čůrání, že má kluk časté záněty předkožky nebo že mu nejde stáhnout předkožka ani v pubertě.

Jak se dá fimóza léčit?

Můžeme ji nejprve zkusit léčit sami – koupáním a zvlhčováním pomocí krému. Hodně kluků se stydí se svými problémy „od pasu dolů“ svěřovat lékaři. Zvláště nepříjemné to může být, když jsou u toho rodiče.

Pokud je vám ve věku 12, 13 nebo 14 let nepříjemné, že se vaše předkožka pořád ještě nedá stáhnout dozadu, můžete si s tím nejprve zkusit poradit bez doktora.

Měli byste se často a vydatně koupat, ale bez násilného stahování předkožky. Kromě toho začněte předkožku pravidelně zvlhčovat krémem.

Jaký krém se dá použít?

Pro zvlhčování předkožky se hodí panthenolová mast, měsíčková mast, tělové mléko nebo dětský krém či krémy na suchou pokožku s vitaminem E, olivovým olejem či bambuckým máslem. Tyhle věci jsou poměrně levné a dají se koupit v každé drogerii.

Panthenolová mast se dá koupit jen v lékárně, ale prodává se volně, takže na ni nepotřebujete žádný lékařský předpis.

Zvláště kosmetické výrobky pro kojence podléhají přísným předpisům a jsou dermatologicky testovány, takže jsou i pro vás naprosto bezpečné. Co je dobré pro jemnou pleť kojence, to je určitě dobré i pro váš penis.

Pokud se rozhodnete pro měsíčkovou mast, měli byste si nejprve udělat malý test, například na jemné kůži na spodní straně zápěstí.

Pokud se rozhodnete pro měsíčkovou mast, měli byste si nejprve udělat malý test, například na jemné kůži na spodní straně zápěstí.
Pokud se rozhodnete pro měsíčkovou mast, měli byste si nejprve udělat malý test, například na jemné kůži na spodní straně zápěstí.

Jestli vám místo, na které si mast natřete, zčervená, tak v žádném případě tuto mast nepoužívejte na penis! Někteří lidé jsou totiž alergičtí na látky obsažené v této masti.

Jak používat krém?

Mast nebo krém naneste na vnější stranu předkožky – tedy jen na tu část předkožky, která je normálně vidět. Pokud jste ještě velmi mladí a máte ještě malý penis, tak ho můžete klidně namazat celý. Mast do kůže vmasírujte.

Jestli vám jde předkožka alespoň trochu stáhnout, můžete částečně namazat i její vnitřní část, ale po skončení procedury ji umyjte. Po namazání je třeba chvíli počkat, aby se mast (nebo krém) dobře vsákla a mohla působit. Tím se pokožka poněkud uvolní, bude nějakou dobu hebčí a pružnější.

Potom můžete začít jemně pohybovat předkožkou na žaludu, posunovat ji tak daleko, jak je to bez bolesti možné. Pokožka penisu by měla být mírně napnutá.

Možná se stane, že při zvlhčování dojde k erekci (penis se „postaví“). To ale vůbec nevadí, naopak je to dobře, protože předkožka se při tom alespoň lépe protáhne a rozšíří.

Zvlhčování krémem či mastí provádíme dvakrát až třikrát za den. Dá se provádět ráno i večer v koupelně nebo ve sprše, případně také v posteli.

Nikdy to nesmí bolet! To je důležité, protože předkožka je velmi zranitelná. Při léčbě nejde o to, aby se předkožka co nejdříve „roztáhla“, nýbrž o to, aby byla co nejvíce vlhká a elastická, a tím se podpořila tvorba nových buněk.

Výsledek se nemusí dostavit tak brzy, jak čekáte. Chce to trpělivost a vytrvalost.

Jak vám může pomoci lékař?

První kontaktní osobou pro kluky, kteří mají problémy s předkožkou, by měl být vždy praktický lékař pro děti a dorost. Říci o svých problémech lékaři vyžaduje odvahu, ale pokud lékař dělá to, co umí a co od něj čekáte, nebojte se práh jeho ordinace překročit.

Fimóza se léčí vždy v první řadě mastí. Lékař by vám měl nabídnout takovou léčbu, která není bolestivá a nevyvolává ve vás strach nebo úzkost.

Při léčbě se používají tzv. kortikoidní masti, např. Triamcinolon. Vůbec se nelekněte, když vám lékař předepíše nějakou estrogenovou mast, tedy mast obsahující ženské hormony. Někdy je totiž na obalu napsáno, že je „pro vaginální použití“.

Přestože tyto masti jsou původně určeny pro ženy nebo dívky, mohou také dobře účinkovat při problémech s předkožkou. Takže můžete takovéto masti bez obav použít, pokud vám je lékař předepíše.

Při léčbě se používají tzv. kortikoidní masti, např. Triamcinolon.
Při léčbě se používají tzv. kortikoidní masti, např. Triamcinolon.

Důležité je, abyste tyto masti používali pravidelně, 2× až 3× denně po dobu přibližně 4 týdnů. Podrobnosti vám ale jistě řekne váš lékař. Všechny uvedené masti jsou na lékařský předpis, takže v lékárnách nejsou volně prodejné.

Když už je nutná operace, tak se zachováním předkožky!

Někdy je nakonec nutné rozšířit předkožku chirurgicky. Po plastické operaci zůstává předkožka zachována se všemi svými funkcemi.

K těmto plastickým operacím patří například naříznutí horní strany předkožky (tzv. dorzální discize) nebo naříznutí předkožky na několika místech (tzv. trojitá incize) a její opětné sešití drobnými stehy.

Chirurgické zákroky na předkožce se provádějí většinou v narkóze (tedy v celkové anestezii), nebo alespoň při místním znecitlivění (tedy v lokální anestezii).

Po plastické operaci předkožky sice zůstávají drobné jizvičky, které jsou však po nějaké době sotva znatelné a všimne si jich většinou jen ten, kdo ví, že kluk takovou operaci podstoupil.

Pokud se kvůli problémům s předkožkou rozhodnete navštívit lékaře, buďte opatrní. Mohli byste totiž narazit na „MUDr. Obřezávače“ – lékaře, který vám bude tvrdit, že jediným způsobem léčby fimózy je obřízka.

Nevěřte tomu. Před návštěvou lékaře si můžete napsat „tahák“. Poznamenejte si všechno, na co se chcete zeptat. Může se stát, že při vyšetření penisu budete rozrušeni, a tak můžete snadno zapomenout důležité věci.

K praktickému lékaři pro děti a dorost můžete jít i bez doprovodu rodičů, ale v takovém případě budete od jednoho z rodičů potřebovat písemný souhlas (plnou moc, kterou vaši rodiče udělí praktickému lékaři, aby vás mohl vyšetřit i v jejich nepřítomnosti).

Nicméně k odbornému lékaři, kam vás váš praktický lékař pro děti a dorost může doporučit, musíte jít vždy v doprovodu alespoň jednoho z rodičů.

Pokud se před rodiči stydíte, můžete je poprosit, aby šli na chvíli do čekárny. Při prohlídce řekněte hlasitě a jasně, pokud vás něco bolí. Běžné vyšetřování obvykle nebolí.

Kdyby se vám lékař snažil stáhnout předkožku násilím (i to někteří lékaři bohužel dělají…) a vy byste při tom cítili bolest, nebojte se zakřičet, že vás to bolí!

Pokud něčemu nerozumíte, tak to jasně řekněte lékaři. Nebojte se klást otázky. Lékař je povinen vám všechno vysvětlit tak, abyste to pochopili. Dobrý lékař to udělá ochotně a s radostí.

Když vás lékař vyšetří, tak buď řekne, že je všechno v pořádku, a že žádnou léčbu nepotřebujete, nebo doporučí a předepíše mast. Pokud je váš stav vážný, tak navrhne plastickou operaci se zachováním předkožky.

Nedůvěřujte lékaři, který vám okamžitě navrhne obřízku! V takovém případě ukažte své znalosti a zeptejte se na možnost léčby kortikoidovou mastí.

U dítěte mladšího 18-ti let je před operací nutný tzv. „informovaný souhlas“ obou dvou rodičů, pokud se ovšem nejedná o zákrok nezbytný k ochraně života (což ale obřízka v žádném případě není).

Dítě mladší 18 let sice nemůže zákrok přímo schválit nebo odmítnout, ale to neznamená, že jeho přání a názor nemá žádnou váhu!

Pokud nezletilý pacient odmítá zákrok navržený lékařem a schválený rodiči, tak je lékař povinen vycházet z dosažené úrovně rozumových schopností nezletilého pacienta.

Co to znamená? Jestliže je pacientem malé dítě, které odmítá operaci například jen z „dětinského“ strachu před doktory a nemocnicemi, pak lze zákrok provést i proti jeho vůli.

Avšak pokud je pacient dostatečně rozumově vyspělý a jeho odmítání zákroku vychází z racionálních argumentů, lékař by správně měl provedení navrhovaného zákroku přinejmenším odložit.

Parafimóza

Předpona „para-“ znamená něco jako „mimo-“ nebo „vedle“, ale v lékařství má význam něčeho neobvyklého, nenormálního.

Na rozdíl od obyčejné fimózy je parafimóza velmi nebezpečný stav, při kterém předkožka uvázne za žaludem a už se nedá vrátit dopředu. To velmi bolí, protože penis je nad žaludem zaškrcen, takže do žaludu nemůže proudit krev.

Navíc při nedostatečném prokrvení není žalud zásobován kyslíkem a může i odumřít. Proto je nutné při parafimóze rychle vyhledat lékařskou pomoc. V tomto případě neexistuje žádná jiná možnost.

Parafimóza může vzniknout tak, že předkožka se už dá sice stáhnout, ale je stále příliš úzká, takže se za žaludem zaškrtí a nelze ji stáhnout zpět.

Občas se to stane při pohlavním styku nebo při neopatrné masturbaci. Předkožka se „v zápalu boje“ zaškrtí jako gumička za okrajem žaludu a tam zůstane uvíznutá.

Někdy může parafimóza vzniknout z obyčejné fimózy, když se někdo násilně pokouší stáhnout zúženou předkožku za žalud.

Dříve si často i lékaři mysleli, že zúženou předkožku nejlépe „spraví“ tím, že ji jednorázově „strhnou“ za žalud. Jistě si dovedete představit, že to velmi bolelo, a často to vedlo i k poranění a mnohdy právě k parafimóze.

Jak se vyhnout parafimóze?

Pokud se vaše předkožka dá lehce a bez potíží přetáhnout přes žalud, pak se parafimózy nemusíte bát. Ale jestliže máte předkožku ještě příliš úzkou, takže se nedá stáhnout úplně dozadu, tak byste ji měli stahovat jen velmi opatrně.

Stahujte předkožku vždy jen tak daleko, kam až to jde bez sebemenší bolesti! Dokonce i když používáte masti pro léčbu zúžené předkožky, tak nesmíte při stahování pokračovat tak daleko, že už by to bolelo.

Buďte opatrní při masturbaci. Pokud používáte obě ruce, není předkožka tak napjatá. Jedna ruka totiž tlačí kůži na penisu mírně dopředu a druhá provádí vlastní „hraní“.

Samozřejmě, že každý kluk má svou vlastní techniku, ale pokud si chcete být jistí, tak raději nechte předkožku při „hraní“ úplně vepředu. Tak nebudete předkožku stahovat za žalud, ale jen s ní pohybovat po žaludu. Místo prudkých pohybů postupujte jemně.

Co můžete při parafimóze udělat sami?

Lze si nejprve zkusit pomoci sám. Nicméně důležité je postupovat rychle. Pokud předkožka opravdu nejde zpátky, je třeba neztrácet čas a jít k lékaři nebo si zavolat pohotovost.

Pokud předkožka uvázla za žaludem, nesnaž se „dostat předkožku dopředu“, ale postupuj opačně – snaž se „zatlačit žalud do předkožky“.

Aby to šlo, musí se nejprve žalud stisknout, aby se z něj vymačkala krev a tím se zmenšil jeho objem. Také je dobré použít studenou vodu nebo v ní namočený ručník pro ochlazení žaludu.

Lehni si na záda. Potom vezmi penis za předkožkou mezi ukazováčky a prostředníčky obou dvou rukou (ukazováček a prostředníček použiješ jako „kleště“, do kterých uchopíš penis z obou stran).

Žalud stiskni mezi oba palce a poté se jej pokus s pomocí palců zatlačit do předkožky. Pokud se ale tímto způsobem nepodaří vrátit žalud do předkožky, tak musíš bezodkladně vyhledat lékaře!

Co udělá lékař?

Lékař se bude snažit žalud a předkožku dehydratovat (zbavit co nejvíce vody, tedy dostat ven nahromaděné tekutiny). To se provádí většinou v lokální anestezii, u menších chlapců i v celkové anestezii.

Nebo použije adrenalinovou mast, která způsobí odkrvení a tím i „splasknutí“ žaludu a předkožky, která se pak snadněji vrátí na své místo. Mimochodem, pokud tě bude ošetřovat lékařka, vůbec se neboj! Ona to už určitě dělala vícekrát.

Navíc, pokud narazíš na lékařku, může to být spíše výhoda, protože jako žena penis nemá, takže je pravděpodobné, že bude k této části tvého těla opatrnější.

Pouze v těch nejzávažnějších případech je třeba udělat podélný řez na předkožce. Ani parafimóza ale není důvodem k provedení obřízky. Po ošetření parafimózy lze zahájit léčbu pomocí masti nebo se rozhodnout pro plastickou operaci se zachováním předkožky.

Čím více se dá předkožka stáhnout a čím více se blíží k zadnímu okraji žaludu, tím opatrnější musíte být při jejím stahování. Častým koupáním, zvlhčováním pomocí krému a jemným pohybováním předkožkou lze snadno překonat toto přechodné období.

Co je to vlastně obřízka?

Obřízka je operace, která spočívá v odřezání části penisu, konkrétně předkožky. Jizva po obřízce se sešívá několika stehy, hojí se většinou 3 až 5 týdnů, celkové vyhojení jizvy může trvat až několik měsíců.

Po obřízce zůstává žalud penisu odkrytý a na obřezaném penisu je méně kůže než na penisu s předkožkou.

Je obřízka nutná?

Obřízka není nikdy nutná pro záchranu života. Mnohdy se provádí klukům, kteří mají zúženou předkožku (fimózu). Je pravdou, že pokud zúžená předkožka bolí nebo způsobuje jiné potíže (například znesnadňuje močení nebo se na její vnitřní straně často tvoří záněty), měla by být léčena.

Léčena, nikoli rovnou odřezána a zlikvidována! U naprosté většiny kluků, kteří mají zúženou předkožku, dojde k jejímu uvolnění buď v průběhu růstu a vývoje penisu, nebo díky léčbě s pomocí tzv. kortikoidní masti.

Existuje pouze jedno jediné onemocnění, při kterém je provedení obřízky nutné, a to ještě jen v případě, že předchozí léčba není úspěšná.

Jedná se o velmi vzácnou kožní nemoc zvanou „BXO“ (balanitis xerotica obliterans) neboli „lišej“ penisu. Tato nemoc se vyskytuje spíše jen u dospělých mužů, nikoli u chlapců. Ale i u dospělých je velmi vzácná.

Vědecky prokázaná fakta hovoří jasně: předkožka představuje 50 až 80 % kožního pokryvu penisu. Obsahuje přibližně 20 000 nervových zakončení (zatímco všechny ostatní části penisu dohromady pouze okolo 10 000 nervových zakončení), což z ní dělá eroticky nejcitlivější část penisu a tím i mužského těla jako takového.

Dále předkožka obsahuje přibližně 1 metr žil, cév a vlásečnic a více než 70 metrů nervových vláken. To vše je obřízkou nenávratně ztraceno, protože předkožka už zpátky nenaroste.

Po odstranění předkožky se zbytek kůže na penisu nepřirozeně napíná, penis je zbývající kůží mnohem těsněji obepnut, což znesnadňuje a omezuje jeho tření při pohlavním styku i při masturbaci.

Dále je prokázáno, že obřízka vede k postupné keratinizaci (rohovatění) povrchu žaludu, který se tak stává tvrdším a sušším, a mnohdy též ke stenóze (zúžení) otvoru močové trubice.

V důsledku obřízky dochází k přerušení normálního oběhu krve na povrchu penisu. Průtok krve hlavními tepnami penisu je zadržován a zpomalován v místě jizvy po obřízce. To může vést k nedostatečnému prokrvování penisu.

Citlivost penisu

Předkožka obsahuje přibližně 20 000 nervových zakončení, kdežto ve zbývajících částech penisu je jich přibližně 10 000. Odstranění předkožky tedy znamená ztrátu dvou třetin citlivých nervových zakončení. To už je dost velký rozdíl.

Pro lepší představu o podobném rozdílu v citlivosti si můžeš vyzkoušet následující jednoduchý pokus. Nejprve nastav dlaň jedné ruky a ukazováčkem druhé ruky si několikrát přejeď po dlani, jako na prvním obrázku. Na prst moc netlač, stačí, když se bude dlaně jemně dotýkat.

Potom si vyzkoušej stejný krouživý pohyb i na hřbetu ruky, jako na druhém obrázku.

Test citlivosti penisu s předkožkou a bez lze s trochou představivosti provést na ruce.
Test citlivosti penisu s předkožkou a bez lze s trochou představivosti provést na ruce.

Jistě přijdeš na to, že mezi citlivostí dlaně a hřbetu ruky je určitý rozdíl. Dlaň totiž obsahuje více nervových zakončení než hřbet ruky.

Podobný rozdíl v citlivosti je i mezi penisem s předkožkou (neobřezaným) a penisem bez předkožky (obřezaným). Samozřejmě, rozdíl v citlivosti může být také o něco větší nebo menší, protože ne všichni lidé jsou stejní. Pro představu o rozdílu v citlivosti by však tento malý pokus měl stačit.

„Mně to ale nevadí…“

Někteří muži či kluci, kteří byli obřezáni, si na svůj stav po obřízce nejen nestěžují, ale ještě si ji pochvalují nebo ji dokonce doporučují ostatním.

Každý kluk či muž je svým způsobem jedinečný. Z toho důvodu je možné, že jeden obřízku hodnotí kladně, zatímco druhý záporně.

Mezi hlavní důsledky obřízky patří:

 1. pokles citlivosti penisu (předkožka totiž obsahuje mnohem více nervových zakončení než všechny ostatní části penisu dohromady)
 2. ztráta kožní rezervy při erekci (kůže na penisu je zejména při erekci příliš napnutá)

Obřezaným zůstává k dosahování příjemných pocitů pouze žalud, v lepším případě také uzdička na spodní straně žaludu.

Obřezaní muži či kluci často tvrdí, že jizva po obřízce, zadní okraj žaludu a místo, kde byla dříve uzdička, jsou mnohem citlivější než samotný povrch žaludu.

Když už jsi byl obřezán, vyhýbej se další ztrátě citlivosti žaludu. Toho můžeš dosáhnout pomocí pravidelného zvlhčování žaludu s pomocí různých krémů. Každodenní použití krému by se mělo stát běžnou součástí tvé intimní hygieny.

U obřezaných kluků totiž odpadá možnost, jak masturbovat s pomocí jemné a pružné předkožky. Také při pohlavním styku mohou nastat potíže. Tření, hlazení a masírování holého žaludu může být po chvíli nepříjemné, během pohlavního styku to platí i pro partnerku.

Zvlhčování žaludu pomocí krému může alespoň částečně nahradit hladké klouzání předkožky. K tomu není třeba nakupovat nic drahého. V každé drogerii lze koupit dětské nebo tělové mléko, nejlépe s vitamínem E.

Dobře poslouží také krémy obsahující olivový olej nebo bambucké máslo. Dětské výrobky jsou bezpečné, protože jsou velmi pečlivě testovány. Měly být vhodné pro suchou nebo citlivou pokožku, jak je zpravidla uvedeno na obalu.

Pokud ti po obřízce zůstal na svém místě alespoň malý kousek předkožky, můžeš ji pomalu a postupně zkoušet natahovat dopředu, směrem na žalud, a tím ji o něco prodloužit. Nikdy to ale nedělej „nasucho“, vždy k tomu použij nějakou mast nebo krém. Postupuj při tom velmi opatrně, aby ses neporanil!

Nejlepší doba pro takovéto natahování je hned po koupání, kdy je kůže jemnější a vláčnější. Můžeš také zkusit cvičení, při kterém si kůži na penisu jemně odtahuješ na dvě různé strany.

Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem k tělu.
Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem k tělu.

Při tomto cvičení uchopíš svůj penis mezi palce a ukazováčky obou rukou tak, že spojíš bříška prstů, jako na obrázku. Kůži jemně natahuj tak, že obě ruce jdou od sebe – jedna směrem k žaludu, druhá směrem k tělu.

Ale pozor, takové cvičení nikdy nesmí bolet! Nemysli si, že když budeš natahování provádět silněji, tak něco urychlíš. Většinou trvá celé dlouhé měsíce, než se projeví výsledek. Takové cvičení proto vyžaduje opravdu velkou trpělivost.

Na druhou stranu se mnoha chlapcům a mužům tímto způsobem podařilo natáhnout kůži na penisu tak, že si vytvořili jakousi „nepravou předkožku“ (lékařsky se označuje jako „pseudoprepucium“).

Ta sice není zdaleka tak citlivá, jako byla původní předkožka, ale má alespoň tu výhodu, že pokrývá žalud nebo jeho část, a tím ho chrání před dalším vysušováním a keratinizací.

Nauč se lépe vnímat pocity svého těla

Jednotliví lidé se od sebe mohou dost lišit v tom, jak vnímají pocity svého vlastního těla. Někteří lidé dovedou velmi silně reagovat i na ten nejjemnější dotek, jiní potřebují pro dosažení určitého pocitu mnohem silnější podráždění.

Zkrátka, různí lidé mohou mít různý práh citlivosti. Když dojde v důsledku nějaké operace k poklesu citlivosti určité části těla, mohou ti některé dříve známé pocity začít po nějaké době chybět.

V tom případě ti může pomoci, když se časem naučíš o něco lépe vnímat i drobnější podněty a intenzivněji prožívat pocity svého vlastního těla.

Můžeš začít tím, že důkladně prozkoumáš svoje tělo. Pohodlně si lehneš na záda, zavřeš obě oči a uvolníš se. Představuješ si, že tvým tělem procházejí jakési vlny.

Přitom postupně zaměřuješ pozornost na jednotlivé části svého těla, jako jsou čelo, nos, tváře, ústa, krk, paže, ruce, prsty, hrudník, břicho a tak dále.

Jednotlivých částí těla se přitom můžeš zlehka dotýkat konečky prstů, jako když nevidomý člověk jemně osahává nějaký předmět, aby si jej dovedl lépe představit.

Přitom se soustřeď nejen na to, co cítíš v konečcích prstů, ale také na to, jak jednotlivé části tvého těla reagují na jemný dotek. Pokud je ti některý z těchto pocitů obzvláště příjemný, nepospíchej s dotýkáním na další část těla, ale zkus tento pocit prožívat trochu déle.

Tímto způsobem můžeš na svém těle „objevit“ spoustu citlivých míst, jejichž dotýkání ti je příjemné. Dříve nebo později se dostaneš také k pohlavním orgánům. Nevyhýbej se jim, patří k tvému tělu stejně dobře, jako kterákoliv z jeho ostatních částí.

Při dalším cvičení tohoto druhu možná zjistíš, že na svých pohlavních orgánech dovedeš rozlišovat různé druhy doteků. Zaměř se především na velmi jemné doteky s pomocí konečků prstů.

Postupným ubíráním na síle si můžeš vyzkoušet, nakolik slabý dotek ještě ucítíš. Citlivost se dá do jisté míry „natrénovat“. Časem si nejspíš všimneš, že dovedeš rozlišovat stále jemnější doteky.

Doteky v oblasti pohlavních orgánů se nemusí (a neměly by se) zaměřovat pouze na samotný penis. Podobně citlivý je také šourek a zejména šev (raphe), který podélně prochází po spodní straně penisu, dále přes šourek a přes rozkrok až mezi hýždě.

Kromě pohlavních orgánů jsou velmi citlivé také vnitřní plochy stehen a oblast hýždí. Také tyto části těla jsou velmi důležité pro celkovou sexuální citlivost lidského těla (zjednodušeně řečeno, zdrojem příjemných pocitů nemusí být jen samotný penis, ale vlastně všechno, „co se vejde do slipů“).

Později můžeš namísto doteků konečky prstů přikročit i k dotýkání různými předměty, jako je například tupý konec špejle, hrot obyčejné tužky, kousek stočené látky, chomáček vaty a podobně.

Všímej si, že každá z těch věcí vyvolává při dotyku trochu jiné pocity a nauč se tyto pocity rozlišovat.

Posiluj svaly v oblasti malé pánve

Dalším způsobem, jak „trénovat“ citlivost vlastního těla, je posilování svalů v oblasti dolní (malé) pánve. Možná, že v tom na první pohled nevidíš žádnou souvislost, ale svaly pánevního dna mají velký význam pro dosahování příjemných pocitů před dosažením sexuálního vyvrcholení (orgasmu) a během něj.

Pro posilování svalů malé pánve můžeš použít například následující cviky:

 • lehni si na břicho, ruce si založ pod bradu, „zatáhni“ břicho a nohy si natáhni tak, aby ses dotýkal podlahy pouze konečky prstů na nohou, zatímco koleny se podlahy nedotýkáš (jsou alespoň „kousek“ nad zemí); v této poloze střídavě stiskneš hýždě k sobě a opět je povolíš, a to 3× až 5× vždy na několik vteřin
 • lehni si na záda, ruce polož volně podél těla a v této poloze zvedej nohy do výšky, aby směřovaly přímo vzhůru; při zvedání nohou s nimi plynule „táhni“, nesnaž se je zvedat žádnými prudkými, jednorázovými pohyby („šviháním“)

Také se můžeš naučit zatnout svaly tak, že dojde k určitému „nadzvednutí“ penisu, což je další způsob, jak se svalstvo malé pánve procvičuje.

Abys správně rozpoznal, které svaly je třeba zatnout, můžeš vyzkoušet jednoduché cvičení, při němž použiješ penis (samozřejmě ve stavu erekce) jako „věšák na ručník“.

Samozřejmě to nemusí být zrovna ten největší ručník, který najdeš. Postačí docela malý, jaký se používá na ruce.

Opatrně položíš na délku stočený či složený ručník napříč přes kořen penisu a snažíš se jej udržet, aniž by sis při tom pomáhal rukama. Brzy zjistíš, že k tomu, aby ručník nespadl, musíš napnout (zatnout) určité svaly.

Zapamatuješ si, které svaly to jsou, abys příště mohl cvičit jejich napínání (zatínání) i bez ručníku. S cvičením to ale nepřeháněj a dávej pozor, aby ses neporanil.

Pokud by pro tebe byl ručník moc těžký, zkus místo něj použít něco lehčího (například stočené tričko). Pokud by ručník byl naopak příliš lehký, můžeš jeho hmotnost zvýšit namočením ve vodě.

Cvičení na rozlišování jemných doteků a cviky na posilování svalů v oblasti malé pánve mohou chlapcům s obřezaným penisem pomoci, aby i bez předkožky získali maximum příjemných pocitů během sexuálních aktivit (tedy při masturbaci a později i při pohlavním styku).