Zahoďte analgetika, kupte dětem jantar!

Prý to je strašná móda, napsala mi Petra o jantarových korálcích pro děti. A měla pravdu. Diskusní fóra pro matky malých dětí jsou plná nadšených komentářů.  Ale já s Petrou souhlasím v tom, že dát něco podobného miminku na krk může jen osoba nezodpovědná, mírně vyšinutá nebo zcela nesoudná.

http://www.branakdetem.cz/jantarove-koralky-baltic.htm

Jantarové korálky prý pomáhají miminkům při prořezávání zoubků. Prý je pak rostoucí zoubky nebolí. Na některých webech se tvrdí, že korálky mají analgetické účinky. Na jiných zase, že se z nich uvolňují éterické oleje (pardon, ona pryskyřice obsahuje éterické oleje???), a jinde rovnou píšou, že jde o magickou moc jantaru.  Jantar prý kromě tišení bolesti taky léčí alergie, ekzémy, bronchitidu, artritidu, revmatoidní bolesti, infekce, záněty uší a cestovní nevolnosti. Dočetla jsem se taky, že dodává energii. A jinde zas píšou, že děti úžasně zklidňuje. Asi aby si člověk mohl vybrat. V každém případě: zahoďte prášky na bolesti čehokoliv nebo na alergii a pověste si na krk jantar. Určitě to pomůže!

http://www.biocare.cz/cz-detail-637847-jantarove-koralky-detske-konak-male.html

Korálky navlékají matky miminkům od tří měsíců a nechávají jim je i na noc. Podle toho, co jsem se dočetla v diskuzích, není problém, aby děti některý korálek rozkously. Jak velké je pak riziko vdechnutí, to si snad každý dokáže představit sám. Předpokládám, že dětští lékaři a otorinolaryngologové teď obracejí oči v sloup.  Jedna z diskutujících dokonce popisovala, jak se jí švagrová lékařka vysmála, že by něco podobného mohlo dětem ulevit při bolesti zoubků. Ostatní diskutující se samozřejmě usnesly, že lékařka bude proti podobným experimentům, protože jí ve škole neřekli, že jantar má magickou moc a že to je, jako by se po ní chtělo, aby uznala existenci Boha. Achjo. Několik druhů jantarových korálků pro děti je dokonce v systému Rapex, což je mezinárodní databáze nebezpečných výrobků. Ve Francii už jeden druh těchhle dětských korálků zakázali prodávat, stahují ho z trhu a od zákazníků, další podobné výrobky sami distributoři přestali prodávat. Důvod? Podle úřadů je u nich riziko uškrcení a udušení.

 Řekla bych, že ani to téhle šílené módě nezabrání v dalším šíření. Koneckonců: matky malých dětíb jsou nadšené nejen tím, jak ten jantar pomáhá, ale i tím, jak moc a moc dětem sluší. I chlapečkům! Jejda.